Chwilą ciszy rozpoczęli swoje obrady 31 sierpnia siedleccy radni. Uczcili w ten sposób pamięć zmarłego, 13 sierpnia, wieloletniego radnego Stefana Matwiejczyka. W toku obrad podjęto uchwały o nadaniu nazwy rondu, korekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicami Floriańska-Sienkiewicza-Kilińskiego-Pułaskiego oraz o wprowadzeniu programu wychodzenia z bezdomności.

XXIII sesja Rady Miasta rozpoczęła się uczczeniem pamięci zmarłego 13 sierpnia radnego Stefana Matwiejczyka, Na miejscu, które zajmował zawsze podczas obrad jego koleżanki i koledzy położyli białą różę.

Po tej chwili refleksji i zadumy przyszło radnym oklaskiwać nagrodzone wspólnoty i ich nieruchomości w rozstrzygniętym 11 sierpnia konkursie "Wyróżniająca się wspólnota mieszkaniowa pod względem estetyki administrowanych nieruchomości". Spośród 32 zgłoszeń, w tym wielu z ul. Nowy Świat, os. Wyszyńskiego i z ul. Koszarowej, wybrano 5, które otrzymały nagrody i dyplomy: z ul. Wyszyńskiego 11, Nowy Świat 15, Lelewela 5, Wieniawskiego 2 i Sobieskiego 7. Mieszkańców tych wspólnot doceniono za zaangażowanie i pracę w włożoną w upiększanie miejsc zamieszkania.

O porządku obrad przez 1,5 godziny

Tyle czasu zajęło radnym ustalenie porządku obrad XXIII Sesji. Radni opozycji usiłowali wprowadzić do porządku obrad punkt dot. zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze miasta przy umowie dot. dzierżawy Błoni Siedleckich. Wniosek ten ze względu na błędy formalne w jego przygotowaniu i procedowaniu, odrzucono w głosowaniu. Podobnie postąpiono z wnioskiem opozycji o wprowadzenie pod obrady informacji dot. raportu CBA nt. zastrzeżeń i uchybień przy podpisywaniu w/w umowy. Kiedy i ten wniosek radni odrzucili, po przerwie pojawił się ponownie wniosek, tym razem poprawiony, z projektem uchwały zobowiązującej przewodniczącego Rady Miasta do zawiadomienia organów ścigania w sprawie umowy dot. Błoni Siedleckich. Wniosek ponownie odrzucono.

Pojawiły się też wnioski wprowadzające do porządku obrad punkty dot. nieprawidłowości w wydatkowaniu wsparcia finansowego w klubach sportowych, zdjęcia punktu o powołaniu schroniska młodzieżowego, czy wprowadzeniu informacji nt. rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody Mazowieckiego względem uchwał Rady Miasta, związanych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Sprawy konkretne: ścieki, RIT, schronisko

Radni uchwalili aktualizację statusu "aglomeracji", jaką jest miasto Siedlce wg Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wyznaczając w 2004 roku "aglomerację Siedlce" określono wartość max. równoważnej liczby mieszkańców na 175 tys. przy przepustowości oczyszczalni 24 tys. m3 na dobę. Teraz zmniejszono w/w "ilość ludności", dostosowując tym samym wartość przepustowości siedleckiej oczyszczalni do wymagań unijnych.

Przyjęto uchwałę, wymaganą procedurą przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, który siedlecki RIT zaopiniował pozytywnie i skierował do dalszego procedowania konkursowego, Plan inwestycyjny dot. utworzenia Zintegrowanego Wielofunkcyjnego Węzła Wymiany Pasażerskiej w Siedlcach oraz rozbudowy i modernizacji powiązanego z nim układu komunikacyjnego miasta Siedlce i subregionu siedleckiego. Radni zgodzili się też na korekty wieloletniej prognozy finansowej Miasta.

Inną z ważnych podjętych przez Radę uchwał jest ta, pozwalająca na powstanie na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, popularnego "Rolnika", Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Sezonowy, w założeniach obiekt, przyjmował będzie ok. 60 osób w okresach: zimowym i wakacyjnym. Zdaniem radnych obiekt znacznie poprawi lokalne warunki turystyki szkolnej.

Plany miejscowe

Zgodzono się rozszerzyć przeznaczenie części terenu - w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie "Południowej Dzielnicy Przemysłowej" - o funkcję usługową. Jest to zgodne ze studium uwarunkowań dla tego terenu, a miejscowym przedsiębiorcom umożliwi rozszerzenie oferty usługowej i nowe inwestycje.

Przesuwając planowaną ulicę w nieco w bok, na własny teren, Miasto daje sobie szansę na zdobycie inwestorów w kwartale ulic: Floriańska-Sienkiewicza-Kilińskiego-Pułaskiego. Prezydent Wojciech Kudelski przyznał, że Miasto nie ma środków by wykupić tę część terenu, a aby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "nie legł w gruzy" i kierując się własnym interesem, Miasto lokuje ulicę na własnej działce.

Wojewoda Mazowiecki wniósł ostatnio 3 tzw. rozstrzygnięcia nadzorcze do uchwalonych ostatnio przez Radę Miasta planów zagospodarowania przestrzennego, w rejonach: dworca PKS, w centrum Miasta na pl. Sikorskiego i w rejonie ulicy Spokojnej. Zdaniem projektantów planów, wszystkie zastrzeżenia są niezasadne, gdyż dot. używanych w planach sformułowań i definicji, a nie części merytorycznej. Po dyskusjach w komisjach i na sesji zdecydowano się podjąć uchwałę wnoszącą skargę do sądu na w/w rozstrzygnięcia nadzorcze Wojewody Mazowieckiego.

Rondo Zbigniewa Romaszewskiego

Rondo o tej nazwie - byłego senatora, opozycjonisty, działacza społecznego i patrioty - radni uchwalili po krótkiej dyskusji. Imię b. działacza "Solidarności" uchwalono symbolicznie w 36 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Rondo funkcjonuje u zbiegu ulic Torowej i Ziuty Buczyńskiej, przy tzw. moście łukowskim.

Dla bezdomnych

Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności oznacza, że przy ul. Kleeberga powstanie18 lokali dla 44 osób. Program zakłada 2-stopniowy program pracy z bezdomnymi: w 1 etapie, najpierw oferowane będzie takim osobom miejsce do spania i wyżywienie, w 2 etapie - przy mniejszym rygorze - program zakłada się ich usamodzielnienie. Podpisywane będą tzw. kontrakty socjalne z bezdomnymi. Wdrożone mają być indywidualne ścieżki wychodzenie z bezdomności. Wszystko to jest częścią pamięci i plonem pracy zmarłego radnego Stefana Matwiejczyka.

Popracujemy nad sportem i jego finansowaniem

Wszyscy radni zgadzają się, że trzeba na nowo i kompleksowo przyjrzeć się nie tylko kierunkom i strategii rozwoju sportu i rekreacji w mieście, ale także - a wg wielu przede wszystkim - ich finansowaniu. Część radnych oczekuje, że wyznaczone zostaną kierunki i dyscypliny strategiczne. Oczekują, że kluby i stowarzyszenia będą w większym stopniu pozyskiwać środki finansowe "poza Miastem", nie traktując go jako "głównego sponsora". Radni oczekują, że samorząd siedlecki będzie raczej wspierał, a nie tak jak dotychczas - niekiedy prawie w całości - finansował dyscypliny sportowe. Warunkiem, stawianym przez radnych nowemu podejściu do założeń i koncepcji finansowania kultury fizycznej, jest jedynie to, by nie zapomniano o szkoleniu dzieci i młodzieży. Prezydent Wojciech Kudelski przypomniał, że wybór sportu jako "elementu rozwojowego" Miasta był decyzją przemyślaną, mającą spełnić jeden główny cel:zatrzymać potencjalny exodus młodych. Siedlcom przybywa ludności, młodzi w mieście zostają - ten cel jest realizowany. Miasto na pewno poprawi system stypendialny, by kwoty i efekty były adekwatne do wydatków oraz poprawi finansowanie sportu. Usprawniony ma też być system grantowy w sporcie - a wszystko to ma być poddane dyskusji już od września.

Radni w trakcie sesji przyjęli ponadto informację nt. realizacji Programu "Senior 65+" oraz wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Siedlcach przy ul. Kolejowej, tzw. rampy. Podjęto też uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym, na czas nieoznaczony części nieruchomości stanowiącej własność Miasta Siedlce, położonej przy ulicy Norwida oraz w sprawie sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomości miejskich położonych przy ulicy Błonie 9. W drodze przetargu nieograniczonego sprzedaży ulegnie zabudowana nieruchomość miejska przy ulicy Henryka Sienkiewicza 52.

Radni uchwalili zmiany w budżecie miasta Siedlce na 2016 rok, zmiany w formularzach dotyczących podmiotu i przedmiotu opodatkowania w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym oraz zmiany w składach osobowych Komisji Rady Miasta.

aut. JiC