Piękny mural upamiętniający rocznicę Powstania Warszawskiego wykonali więźniowie z Zakładu Karnego w Siedlcach. To tylko część projektu edukacyjnego realizowanego w ramach obchodów 72 rocznicy Powstania Warszawskiego.

W procesie wychowawczym realizowanym w zakładach karnych, nauczanie o tym, z jaką determinacją i poświęceniem walczyli powstańcy o wolność naszego kraju, służy nie tylko przekazywaniu historii i pamięci, ale ma również wpływać na kształtowanie odpowiednich postaw moralnych, społecznych i patriotycznych.
Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Siedlcach mieli możliwość bliższego poznania historii Powstania Warszawskiego dzięki prowadzonej od połowy lipca edukacji na temat wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Wśród licznych oddziaływań w tym zakresie prowadzonych na terenie naszej jednostki warto wymienić takie przedsięwzięcia jak tworzenie gazetek tematycznych w oddziałach mieszkalnych, ogólnozakładowy konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz emisję tematycznych audycji radiowych przez radiowęzeł Zakładu Karnego.


Na szczególne wyróżnienie zasługuje projekt wychowawcy do spraw kulturalno-oświatowych, który wspólnie z grupą skazanych podjął inicjatywę wykonania muralu na ścianie jednego z placów spacerowych siedleckiej jednostki. Projekt muralu powstał przy udziale osadzonych z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. W malowaniu muralu brali udział osadzeni ze wszystkich oddziałów. Dzieło, które powstało na ścianie spacerniaka skłania do refleksji wszystkich tam przebywających, a oczy smutnego powstańca są wyrazem patriotyzmu i heroicznej walki o niepodległa Polskę.
Realizacja tego wyjątkowego projektu nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc sponsora Pana Rinke Rooyensa, Prezesa firmy ROCHSTAR, który zapewnił wszystkie niezbędne materiały do wykonania muralu. Serdecznie dziękujemy Panu Rooyensowi za okazaną pomoc w zakresie resocjalizacji i edukacji skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Siedlcach.


Tekst i zdjęcia mł. chor. Zbigniew Śpiewak
zdjęcia tutaj