Rozdano nagrody lokalnym twórcom i mecenasom kultury za rok 2015. Większość uhonorowanych Wawrzynami otrzymała je za całokształt pracy twórczej. Wawrzyny Siedleckie i Mecenasi Siedleckiej Kultury to nagrody fundowane przez Miasto.

W gali, w Centrum Kultury i Sztuki 31 maja, uczestniczyła wicemarszałek senatu RP Maria Koc, jeszcze niedawno menedżer kultury oraz radny sejmiku Województwa Mazowieckiego i szef Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Karol Tchórzewski. Obecni byli: przewodniczący Rady Miasta Siedlce Henryk Niedziółka oraz wiceprezydent Anna Sochacka i prezydent Wojciech Kudelski. Laudacje poprzedził musical "Miłość niejedno ma imię" w wykonaniu młodzieży z Caro Dance i Teatru ES, do piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Wawrzyny Siedleckie

Najstarszą w gronie uhonorowanych Wawrzynem Krystynę Chojecką - wnioskodawcą nagrody była Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - nagrodzono "za całokształt pracy twórczej".

Pani Krystyna Chojecka urodziła się 28 lutego 1928 roku w Siedlcach. Jest emerytowaną nauczycielką, matką, babcią, prababcią, ale przede wszystkim siedlecką poetką. Jest autorką i wydawcą prawie 100 książek poetyckich. Jej wiersze były publikowane w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, znalazły się w 7 antologiach wydanych przez Urząd Miasta Siedlce, Unię Chrzescijańsko - Społeczną, Teatr Regionalny Kraków, Wydawnictwo JUKA w Łodzi, Miejską Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Do wielu jej tekstów skomponowano muzykę. Pani Chojecka jest laureatką ogólnopolskich konkursów, a także "Turniejów Jednego Wiersza".

To aktywna uczestniczka życia kulturalnego naszego miasta i regionu, członkini grup literackich, poetka Ziemi Siedleckiej, pisząca z potrzeby serca o swoim ukochanym mieście, ludziach spotkanych na swej drodze. Najbliższe jej sercu są wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II, a największą radością to, że Papież je czytał. Autorka szczyci się bogatą korespondencją ze Stolicą Watykańską.

Ks. Robert Mirończuk (wnioskodawca nagrody MOK w Siedlcach) otrzymał nagrodę "za upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym"

Ks. dr Mirończuk od 2009 r. jest dyrektorem jednej z największych placówek muzealnych w środkowo-wschodniej Polsce, na dodatek mającej w swoich zbiorach prawdziwą perłę – jedyny w Polsce obraz El Greco - "Ekstaza św. Franciszka". W placówce kierowanej przez ks. Mirończuka można zobaczyć także niezwykle interesujące starodruki, dokumenty królewskie i bulle papieskie a także zabytkowe rzemiosło artystyczne. W zbiorach Muzeum jest obecnie blisko 4 tysiące eksponatów. Po objęciu funkcji dyrektora Muzeum skupił się na skutecznym wypromowaniu placówki w kraju i poza jego granicami. Doskonałą okazją do tego był obchodzony w 2014 r. Międzynarodowy Rok El Greco, który upamiętniał 400 rocznicę śmierci Mistrza. Ks. Robert Mirończuk zorganizował zakrojone na szeroką skalę działania promocyjne, które pozwoliły przypomnieć o największym skarbie Siedlec – płótnie El Greco "Ekstaza świętego Franciszka". Do najważniejszych wydarzeń należały: Międzynarodowa Konferencja Naukowa SZTUKA DOBY EL GRECA zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie i Pałacu Ogińskich w Siedlcach, ogólnopolski Konkurs Literacki SIEDLCE – PRZYSTANEK EL GRECO, Plener malarski czy konkurs wiedzy o El Greco. Największe zainteresowanie mediów, ale także znawców sztuki oraz publiczności wywołały wyjazdowe ekspozycje dzieła mistrza z Toledo. Na wernisażach wystawy jak i na wykładach o El Grecu w Warszawie czy Krakowie brakowało miejsc do siedzenia. W sumie było to ponad 20 tysięcy widzów, którzy zauroczyli się kunsztem Mistrza z Toledo. W ramach współpracy z krakowskim Muzeum Narodowym, w Siedlcach prawie trzy tysiące osób mogło obejrzeć kilkanaście niezwykłych dzieł Jana Matejki.
Marzeniem ks. Mirończuka jest nowa siedziba Muzeum, która pozwoliłaby na godne wyeksponowanie całej, gromadzonej już od prawie stu lat, kolekcji oraz byłaby ciekawym architektonicznie obiektem upiększającym Siedlce.

Krystyna Paczuska (wnioskodawca Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Brama i MOK) dostała nagrodę "za całokształt pracy twórczej".

Pani Krystyna Paczuska od początku pracy zawodowej związana jest z upowszechnianiem kultury w naszym mieście. Początkowo, jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, później w siedleckich instytucjach: Centrum Kultury i Sztuki oraz Urzędzie Wojewódzkim na stanowisku rzecznika prasowego wojewody. Od 1986 pełniła funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, który tworzyła organizowała od podstaw. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych, zainicjowanych przez Panią Krystynę było utworzenie w 2004 roku Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który realizuje program edukacyjny o profilu kulturalnym, mający zaspokajać potrzebę aktywności społecznej, kulturalnej i artystycznej do dziś.

Pani Krystyna jest osobą wyjątkową, która niezwykle mocno angażowała się w swoją pracę zawodową, silną, z nietuzinkową osobowością, dzięki której przyciągała do siebie wiele osób. Praca w kulturze - jak sama Pani mówiła - "jest wspaniała i satysfakcjonująca, ale tak czasochłonna, że brakowało czasu na życie prywatne." Za ten brak czasu odznaczona została Pani Dyplomem Ministra Kultury Za Zasługi w Upowszechnianiu Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce – "Aleksandria". Po przeszło 37 latach jej pracy, kapituła nagrody stwierdziła, że jej obecność w sferze kulturalnej funkcjonowania Naszej Wspólnoty przysporzyła Miastu Siedlce i jego mieszkańcom wiele dobrego.

Andrzeja Sołtysiuka (wnioskodawcą nagrody było Siedleckie Towarzystwo Samorządowe) nagrodzono również "za całokształt pracy twórczej".

Pan Andrzej Sołtysiuk, urodził się w 1945 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu ze specjalnością – rzeźba. jego praca zawodowa od zawsze jest ściśle związana ze sztuką, której poświęcił się i oddał bez reszty. To artysta swobodnie poruszający się w różnych dyscyplinach sztuki: malarstwie, rzeźbie, rysunku i medalierstwie. Od wielu lat Andrzej Sołtysiuk jest zaangażowany w inicjatywę Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego związanego z akcją Ratowania historycznych nagrobków na siedleckim cmentarzu, gdzie realizuje jeszcze jeden z talentów - renowację zabytkowych nagrobków. Prace artysty znajdują uznanie w kręgu konserwatorów zabytków. Wspomnieć tu należy o niektórych odnowionych nagrobkach: Konstantego Garazdowskiego i jego żony Aleksandry, Wawrzynka Zdziechowskiego, Jadziuni i Janeczka Wiszniewskich, Porucznika Tadeusza Szarego-Góreckiego.

Andrzej Sołtysiuk do swojego dorobku zawodowego i artystycznego zalicza udział w licznych plenerach; organizował wystawy malarstwa i rzeźby, które nieprzerwanie od 1970 roku prezentowane są w Galeriach od Białegostoku, Elbląga, Bydgoszczy, Malborka, Lublina, Węgrowa i Siedlec, po Niemcy, Londyn, Francję i Czechy. Aktualnie dzieła artysty możemy podziwiać na wystawie malarstwa, rzeźby i rysunku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
W podziękowaniu za pracę odznaczony został przez Prezydenta Rzeczpospolitej Złotym Medalem za Długoletnią Służbę zaś przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem GLORIA ARTIS oraz nagrodą powiatu mińskiego – LAURA.

Krzysztof Tomaszewski (wnioskodawca MOK) też otrzymał nagrodę "za całokształt pracy twórczej".

Krzysztof Tomaszewski to poeta, animator siedleckiego środowiska literackiego, samorządowiec i społecznik. Ma za sobą trzydzieści lat pracy, działalności i konsekwentnej obecności w życiu kulturalnym Siedlec oraz znaczący dorobek twórczy. Jest założycielem i animatorem Grupy Poetyckiej "Kanon", Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż". Do dorobku zaliczyć należy liczne inicjatywy związane z szeroko rozumianą edukacją szkolnych środowisk twórczych; to dziesiątki wieczorów poetyckich, autorskich i przeglądów, inscenizacje poetyckie – jak choćby poświęcone Władysławowi Sebyle, Władysławowi Reymontowi, Dzieciom Zamojszczyzny, czy Powstaniu Warszawskiemu. To wydawnictwa – almanachy i tomiki poezji, to konkursy literackie, warsztaty literackie, spotkania autorskie. Trzydzieści lat w życiu miasta, to także, jako radny Rady Miasta, przewodniczenie Komisji Kultury, udział w pracach Fundacji Kultury Podlaskiej, działalność w stowarzyszeniach społeczno – kulturalnych działających w Siedlcach i regionie – między innymi w Radzie Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce. To także członkostwo w Kapitule Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza, publikacje prasowe, audycje radiowe i telewizyjne. Dokonania pozwoliły na przyznanie mu: "Medalu za Odwagę w Myśleniu i Działaniu", odznaki "Zasłużony Działacz Kultury", czy prestiżowych Nagród im. Ludomira Benedyktowicza i "Aleksandrii". W osobistym dorobku twórczym, przypomnieć należy liczne publikacje autora, laury w Ogólnopolskich i regionalnych konkursach literackich oraz tomiki poezji. Ma swój udział Laureat w Milenijnej Antologii Poezji Polskiej, w licznych almanachach poetyckich.

Cenna jest jego praca na rzecz młodych i starszych twórców poezji i prozy, w tym zwłaszcza na rzecz Szkolnych Środowisk Literackich.

Mecenasi Siedleckiej Kultury

Nagroda Mecenasa Siedleckiej Kultury przyznawana jest od 2007roku. Kryteriami są znaczenie sponsoringu, jego wartość i częstotliwość, wykazywana troska oraz różnorodność dofinansowywanych przedsięwzięć. Za rok 2015 kapituła nagrody zdecydowała się uhonorować poniższe podmioty gospodarcze:

Złotym Mecenasem Siedleckiej Kultury została za rok 2015 firma "Jastrzębski S.A. Autoryzowany dealer marki Opel (wnioskodawca: CKiS) za "ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce".

Polityce firmy niezmiennie towarzyszy przychylny stosunek do wspierania przedsięwzięć kulturalnych. Dynamiczną współpracę, na podstawie długoterminowej umowy w zakresie marketingowo – promocyjnym z firmą, odzwierciedla hasło JASTRZĘBSKI WSPIERA TEATR, poprzez którą Jastrzębski S.A. stał się Partnerem CKiS i sponsorem realizowanych wydarzeń artystycznych.

Sawo – met sp. z o.o. (wnioskodawca MOK) - firma została Mecenasem Siedleckiej Kultury "za ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi Miejskiego Ośrodka Kultury".

Sawo-met wspiera siedlecką kulturę poprzez angażowanie się w realizację wielu przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez MOK. Poza konwencjonalnymi formami sponsoringu polegającymi na wsparciu finansowym, objęciu tytułem Sponsora 57. Zaduszek Jazzowych, kontynuuje również mniej pospolite formy pomocy w działalności ośrodka. Po raz kolejny MOK otrzymał niekonwencjonalne wsparcie od firmy Sawo-met polegające na przekazaniu materiałów wykorzystanych do renowacji ławek, ekranów akustycznych w Amfiteatrze. Pozwoliło to przygotować obiekt do realizacji wydarzeń kulturalnych w sezonie letnim.

"DROSED" S.A. w Siedlcach (wnioskodawca MOK). Firmę doceniono za "ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi MOK".

DROSED wspiera siedlecką kulturę poprzez angażowanie się w realizację przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez MOK. Firma od lat sponsoruje Siedleckie Zaduszki Jazzowe – imprezę, która ma już półwiekową tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń MOK. Dzięki pomocy finansowej możliwe jest zadbanie o stylistykę programu oraz znakomitych artystów, którzy dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń odbiorcom wydarzeń kulturalnych.

Kolejną nagrodzoną firmą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus (wnioskodawca CKiS). Firmę dostała nagrodę za "ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce."

Na uznanie zasługuje wielowymiarowa i wieloletnia współpraca firmy z CKiS w zakresie różnych form wsparcia i sponsoringu wydarzeń kulturalnych, projektów artystycznych (m.in. Gigantów Piosenki, wsparcie Teatru Tańca Caro Dance). W ostatnich latach udostępniono powierzchnię w Galerii Siedlce na Punkt Informacji Kulturalnej, którego funkcjonowanie w przestrzeni centrum handlowego stanowi doskonały sposób na bezpośrednie dotarcie z ofertą artystyczną do szerokiego grona odbiorców oraz w niebanalny sposób uzupełnia strategię marketingową Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

ALTRAD – MOSTOSTAL i jej prezesi Marian Muszyński i Leon Michalak (wnioskodawca Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne "Brama") odebrali "Mecenasa" za "ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi." Firma ALTRAD MOSTOSTAL dofinansowała wiele wydanych przez stowarzyszenie wnioskodawcy publikacji. W 2015 roku firma nieodpłatnie wykonała plan architektoniczny odbudowy siedleckiej bramy dzwonnicy. Zobowiązała się też do współpracy przy budowie repliki bramy z lekkich konstrukcji stalowych – planowanej na czas odbywania się w Siedlcach Światowych Dni Młodzieży.

Ostatnią nagrodzoną za "ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi" firmą jest Kovian Group Sp. z o.o. Wiesław Zajączkowski (wnioskodawca "Brama").

Kovian Group Sp. z o.o. Wiesław Zajączkowski od kilkunastu lat wspiera działania na rzecz kultury siedleckiej, m.in.: koncerty jazzowe, recitale śpiewających poezję, wystawy odbywające się w Centrum Kultury i Sztuki, przedstawienia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury. Od kilku lat sponsoruje działalność Stowarzyszenia BRAMA. Pan Wiesław Zajączkowski od początku działalności Stowarzyszenia wspiera jego inicjatywy. Jest wielkim melomanem
i znawcą sztuki. Sponsorował organizowane wystawy grafiki: Salvadora Dali, Marca Chagalla. P. Picassa, V.Van Gogha, które były wielkimi wydarzeniami w Siedlcach. Dofinansował wydawane przez Stowarzyszenie BRAMA publikacje.

P.S. Poniżej zamieszczamy wiersz p. Renaty Chojeckiej, napisany z okazji nadania p. Krystynie Chojeckiej, nagrody "Wawrzyna Siedleckiego".

"Wawrzyn Siedlecki"

Tydzień temu, na Dzień Mamy

składaliśmy Ci życzenia.

Teraz znowu się kłaniamy,

śląc wyrazy uwielbienia.

Mimo sędziwego wieku,

Ty wciąż młodo patrzysz w życie.

I swą skromność umiesz przekuć,

w wielki sukces wyśmienicie.

Przez lat wiele skromna, cicha,

jak ta myszka zagubiona.

Dziś Twe szczęście na afiszach

i ta chwila taj wyśniona.

Gdy Prezydent miasta Twego,

mając mocne argumenty,

już "Wawrzyna Siedleckiego"

uroczyście Ci dziś wręczył.

Pani Madziar dziękujemy,

za opiekę i za pamięć.

Samą wdzięczność dziś czujemy,

co wspaniałym jest doznaniem.

Żyj nam długo i szczęśliwie,

nasza mamo ukochana.

Wszyscy patrzą dziś życzliwie,

Twoja twórczość - doceniana.

Siedlce, 31.05.2016 r.

Foto: UM Siedlce ; Adam Białczak (KRP)