- Dbajmy o to żeby w Parlamencie Europejskim ludzie, których wybierzemy dobrze reprezentowali interesy naszego narodu i naszego kraju. Żebyśmy nie byli tam na kolanach, ale żeby Polska zasługiwała tam na szacunek i na odpowiednie traktowanie – powiedział w czasie swojego wystąpienia podczas obchodów 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Tegoroczne uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały podobny, jak w minionych latach przebieg. Rozpoczęła je Msza św. za Ojczyznę, koncelebrowana w siedleckiej katedrze, której przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. W swojej homilii przypomniał wydarzenia, które doprowadziły do ogłoszenia Najświętszej Maryi Panny Królową Polski. Podkreślił również ciągłą aktualność apelu papieża Jana Pawła II – że Polska powinna wnieść do zjednoczonej Europy swoją wiarę i ducha.
Po eucharystii uformował się pochód, który przeszedł spod katedry pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki. Barwną kawalkadę otwierali siedleccy motocykliści, za nimi maszerowała kompania reprezentacyjna 1 Brygady Pancernej, a następnie strzelcy, harcerze i liczne poczty sztandarowe siedleckich instytucji, urzędów, szkół i organizacji. W trakcie przemarszu delegacje władz miasta i powiatu oraz Garnizonu Siedlce złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II oraz pod obeliskiem pamięci gen. Władysława Sikorskiego.
Uroczystości na Skwerze gen. Kościuszki rozpoczęły się w samo południe. Trębacz z ratuszowej wieży odegrał hejnał "Witaj Majowa Jutrzenko", a chwilę potem uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Tradycyjnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki głos zabrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.
- W tym roku Święto 3 Maja jak zwykle poświęcone jest przede wszystkim kultowi Matki Bożej Królowej Polski. I ten wątek bardzo pięknie wyeksponował w swojej homilii, w czasie Mszy św. za Ojczyznę ksiądz biskup Piotr, poruszając aspekt religijny i patriotyczny. Ja chciałbym odnieść się jeszcze do opieki Matki Bożej Królowej Polski, do ziem, które kiedyś były w ramach Rzeczypospolitej. My często gościmy w Berdyczowie, w naszym mieście partnerskim. Tam, w tym samym czasie kiedy nastąpił kult Matki Bożej we Lwowie, kiedy nastąpiły śluby króla Jana Kazimierza, w tym samym czasie zaczęło funkcjonować sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej. Ono jest porównywane do naszego sanktuarium na Jasnej Górze. Z tego miejsca, życzę Ukraińcom, naszym braciom, żeby tak jak Matka Boża Królowa Polski w decydujących trudnych chwilach wspierała i wspiera naród polski, tak im życzę, żeby wymodlili sobie łaski u Matki Bożej Berdyczowskiej w jej sanktuarium, żeby nastał pokój na Ukrainie. Żeby Ukraińcy byli wolni. Żeby Matka Boża dała im moc i ducha, żeby naród ukraiński mógł się skonsolidować i zapewnił sobie wolność i bezpieczeństwo. Bo nie ukrywajmy od tego zależy też i nasz byt.
3 Maja to święto dla Polaków bardzo ważne. To uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Naród mocny, naród świadomy swojej tożsamości powinien mieć władzę, która będzie sprawiedliwie rządziła państwem. Naród taki powinien jednak nauczyć się kontrolować władzę każdą: czy to królewską, czy wybraną demokratycznie, kontrolować w odpowiednio krótkim czasie, bo jeśli ta kontrola następuje po kilkudziesięciu latach, to wtedy państwo zdecydowanie osłabia się. Mamy tego przykłady. W okresie saskim, w okresie komunistycznym trzeba było siły całego narodu potem, żeby napisać konstytucję, żeby próbować ratować naród. Było już trochę późno. Ale cała rzecz polega na tym, żeby w krótkim czasie wypracować w państwie taki system kontroli, żeby w odpowiednim momencie powiedział rządzącym: Słuchajcie, trzeba to i to naprawić. I myślę, że cały czas to hasło jest aktualne. Konstytucja jest zbiorem praw i obowiązków obywateli jak i rządzących. I o to my na co dzień musimy się upominać.
Stoimy w przededniu następnych wyborów. Spotykamy się w 10 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Jak dobrze wiemy w tysiącletniej historii naszego państwa mieliśmy wiele unii: unii personalnych, unii między narodami. Pierwsza taka unia to Mieszka I z Dąbrówką Czeszką, dała podstawy do dynastii Piastów, potem unie z Andegawenami, Jagiellonami, Sasami, Wazami. Różnie na tych uniach wychodziliśmy. Teraz jesteśmy w Unii Europejskiej.
Dbajmy o to żeby tam ludzie, których wybierzemy dobrze reprezentowali interesy naszego narodu i naszego kraju. Żebyśmy nie byli tam na kolanach, ale żeby Polska zasługiwała tam na szacunek i na odpowiednie traktowanie. Wejście do Unii to dla naszego narodu dobrodziejstwo. Ja tak to oceniam. Jak i większość, mam nadzieję Polaków, bo poszliśmy do Unii na skutek wyboru narodu w referendum. Myślę, że gdybyśmy w tej Unii nie byli to dzielilibyśmy pewnie niepokoje jakie są w tej chwili na Ukrainie. Dbajmy o to, żeby dobrze znajdować się w tej Unii. Dbać o wnoszenie tam i podtrzymywanie tam wartości, na których stoi Europa, ale także nie dać się oszukiwać, nie dać się wykorzystywać, być czujnym. I świętując dziesięciolecie wejścia do Unii, przypominajmy tym, którzy kandydują do Unii Europejskiej o tym, że mają obowiązek kontaktować się z nami, ze swoimi wyborcami, że z chwilą kiedy ich wybierzemy oni nie mogą spocząć na laurach, tylko mają słuchać głosu narodu.
Szanowni Państwo, jesteśmy też wszyscy pod wrażeniem wielkiego przeżycia, kanonizacji największego z rodu Polaków – Jana Pawła II, świętego Jana Pawła II. Pamiętajmy o tym, że to właśnie za przyczyną Matki Najświętszej Pan Bóg posyłał do nas takich wielkich ludzi: jak Stefan kardynał Wyszyński, jak Karol Wojtyła, którzy będąc wielkimi hierarchami kościelnymi dbali o interes narodu. Dbali o to, żeby narodowi nie działa się krzywda. Dbali o to, żeby w każdym z nas budować, wzmacniać wartości te najważniejsze, te które przyniósł na ziemię Chrystus. My nie możemy o tym zapominać. My, ciesząc się z kanonizacji Jana Pawła II mamy cały czas wracać do jego nauki, wracać do jego troski o nasz naród, o naszą ziemię i w tym duchu mamy wychowywać nasze dzieci, naszą młodzież.
Z tego miejsca bardzo serdecznie chcę podziękować Ekscelencji biskupowi Piotrowi za odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny i wygłoszenie wspaniałej homilii. Dziękuję wszystkim kapłanom, którzy byli w koncelebrze. Dziękuj Podlaskiemu Społecznemu Komitetowi Obchodów Świat Narodowych za przygotowanie, jak co roku zresztą, tego wspaniałego święta. Dziękuję wszystkim organizacjom i stowarzyszeniem za to, że godnie reprezentujecie nasze miasto, swoje szkoły, swoje przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, firmy. Duch w narodzie nie zgaśnie, jeśli będzie naród miał takich wspaniałych młodych ludzi, gorących patriotów. Bardzo serdecznie dziękuję kompanii honorowej, dziękuję harcerzom. Bardzo dziękuję pracownikom Urzędu Miasta, którzy zadbali o to, żeby miasto było godnie przygotowane, żeby czuło się atmosferę uroczystości.
Szanowni Państwo. Bądźmy wierni odnowionym dzisiaj w katedrze Ślubom Jasnogórskim. Została w nich zawarta ważna treść. Jeśli te śluby wypełnimy, to możemy być spokojni, o to że coś zagrozi bytowi naszego narodu. Wiary i mocy jaka płynie z wiary, nikt w nas nie pokona.

Po wystąpieniu prezydenta Wojciecha Kudelskiego odbyło się składanie wieńców i wiązanek kwiatów. Jako pierwsi kwiaty złożyli posłowie: Krzysztof Tchórzewski i Jacek Kozaczyński, po nich hołd twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja oddały władze samorządowe Siedlec i powiatu oraz licznie zgromadzone delegacje siedleckich szkół, ugrupowań i partii politycznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz instytucji.
Kolejnym punktem obchodów było złożenie przyrzeczenia przez nowych rekrutów Stowarzyszenia Organizacji Strzeleckich "Strzelec".
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyły się biegi uliczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wzięło w nich udział ponad 200 biegaczy. W kategorii open najlepsi okazali się siedlczanie: Paulina Pawłowska wśród pań oraz Rafał Wysocki w gronie mężczyzn. Odbył się także turniej szachowy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Siedleccy szachiści rywalizowali już po raz 26. Najlepszy okazał się Sławomir Kurpiewski z KSz. Skoczek.