Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji "Sztuka doby El Greco" przyniósł Siedlcom duży sukces promocyjny. Za sprawą największego skarbu Siedlec jakim jest obraz "Ekstaza Świętego Franciszka" o mieście było głośno na Zamku Królewskim, gdzie spotkali się znawcy sztuki z Polski i Europy.
W konferencji, którą 28 maja na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurował Nuncjusz Apostolski w Polsce Celestino Migliore, wzięło udział wiele znakomitości świata kultury i sztuki. Wykłady o malarstwie El Greco, wygłosili przedstawiciele Uniwersytetów z Sewilli, Malagi, a także znaczących polskich ośrodków akademickich jak krakowski Międzynarodowy Instytut Badań nad Sztuką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, czy Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII. Konferencja zgromadziła liczne audytorium i jak podkreślał ks. prof. Andrzej Witko, historyk sztuki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, już na etapie przygotowań odbiła się ona szerokim echem w całej Europie. W spotkaniu wziął udział Agustín Núñez Martínez - ambasador Hiszpanii w Polsce, a także przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Włoch i Grecji. Nie zabrakło również przedstawicieli Ministerstwa Kultury z podsekretarz stanu Małgorzatą Omilanowską na czele, a także Tadeusza Sławeckiego wiceministra edukacji narodowej. W konferencji wziął udział Ordynariusz Diecezji Siedleckiej ks. bp Kazimierz Gurda, a władze samorządowe miasta reprezentowali Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i Przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka. Ks Robert Mirończuk Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach podkreślał, że spotkanie na Zamku Królewskim jest jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów roku El Greca. Chcieliśmy w ten sposób uwydatnić dwa jubileusze 400 – lecia śmierci malarza, a także 50 rocznicę odnalezienia obrazu. Wojciech Kudelski zaznaczył z kolei sukces promocyjny miasta. - Konferencja udowodniła, że Siedlce są prawdziwą stolicą sztuki. Te ponad 150 ważnych osób przyjechało na Zamek Królewski dla El Greca, ale wszyscy usłyszeli również o Siedlcach. Dzięki Świętemu Franciszkowi na kulturalnej mapie Polski i Europy nasze miasto znajduje się obok tak znaczących ośrodków jak Warszawa, Kraków czy hiszpańskie Toledo. – mówił prezydent.
Konferencja potrwa do 30 maja, pozostałe spotkania odbędą się w Pałacu Ogińskich w Siedlcach. W rektoracie Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego będzie można wysłuchać wykładów min ks. prof. Andrzeja Witko z Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII w Krakowie, ks. dr Roberta Mirończuka dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, a także wystąpień dr Izabeli Galickiej i mgr Hanny Sygietyńskiej, które będą mówiły na temat okoliczności odkrycia obrazu "Ekstaza św. Franciszka".