9 i 10 maja, w samym sercu Siedlec, już po raz siódmy odbywał się Jarmark Św. Stanisława. Tegoroczna edycja święta patrona miasta, przyciągnęła rekordową liczbę ponad dwustu wystawców. Swój jubileusz 90-lecia powstania, obchodziły również Lasy Państwowe, a Nadleśnictwo Siedlce przygotowało ciekawą ofertę wystawienniczą.


Oferta coraz bogatsza
Uroczystego otwarcia jarmarku dokonali wspólnie z proboszczami parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika Adamem Patejukiem i proboszczem parafii katedralnej Eugeniuszem Filipiukiem władze samorządowe miasta i powiatu. Wystawców i odwiedzających witali prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, wiceprzewodniczący Bogumił Kacprzak, a także radny Marek Kordecki, nie zabrakło również przedstawicieli władz powiatu z Zygmuntem Wielogórskim na czele. Dokonując otwarcia prezydent Wojciech Kudelski nawiązał do popularności tego typu imprez, porównując siedlecki jarmark do bardzo znanego w całej Polsce gdańskiego jarmarku dominikańskiego. Rzeczywiście z roku na rok siedlecki jarmark coraz bardziej urasta do rangi ważnego wydarzenia ogólnopolskiego. Jak podkreślał Mariusz Woszczyński Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – głównego organizatora imprezy, zainteresowanie było bardzo duże, a wystawcy z całej Polski na wiele miesięcy wcześniej rezerwowali miejsca. W tym roku na jarmarku było ponad dwustu wystawców, wśród których znaleźli się również goście z Litwy i Białorusi. Oferta była bardzo bogata. Oprócz wielu propozycji handlowych w postaci rękodzielnictwa, biżuterii, wyrobów z wikliny, a także mnóstwa wspaniałych kulinariów, biorący udział w jarmarku mogli uczestniczyć również w ciekawych wydarzeniach kulturalnych towarzyszących imprezie.
Pierwsza płyta "Chodowiaków"
Szczególną uwagę przyciągał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej Chodowiacy. Właśnie w maju ten popularny i utytułowany zespół ludowy, wydał pierwszą w swej wieloletniej karierze scenicznej płytę. Album zawiera 15 utworów z muzyką ludową z Podlasia, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny oraz tak lubiany przez mieszkańców naszego miasta utwór "Moje Siedlce" do słów i muzyki Ireny Paszkiewicz. Aranżacje do utworów przygotował Tomasz Piros. Koncert promujący wydawnictwo spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności. Wiele osób wspólnie śpiewało i tańczyło pod sceną, włączając się do świetnej zabawy jaką na jarmark przygotowali "Chodowiacy".
90 lat Lasów Państwowych
Podczas Jarmarku jubileusz 90-lecia powstania Lasów Państwowych świętowali leśnicy z Siedlec i regionu. Siedlce odwiedziła liczna delegacja Lasów Państwowych na czele z mgr inż. Konradem Grzybowskim - Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Leśnicy przygotowali bardzo ciekawą wystawę. Odwiedzający mogli przejść po tzw. "ścieżce zmysłów". Była to wysypana różnymi naturalnymi tworzywami ścieżka, po której szło się boso z zawiązanymi oczami, rozpoznając leśne podłoże dotykiem. Znalazły się tam różne rodzaje traw, mchu, gałązek drzew, piasku itp., które przybliżały zwiedzającym naturalne środowisko lasu. Inne nadleśnictwa przygotowały między innymi przekroje różnych gatunków drzew, mini-ogródek z leśnymi roślinami oraz wystawę zwierząt. W piątek 9 maja na skwerze przy amfiteatrze dla upamiętnienia 90 lecia Lasów Państwowych, posadzono również dąb, który będzie upamiętniał ten ważny jubileusz.