Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 03.04.2023 13:30

Godzina zakończenia: 03.04.2023 14:30

Miejsce: Skwer im. Konstantego Domagały, ul. Pułaskiego 6

Adres:

Trasa dojazdu:        

Kto ty jesteś? Polak mały

Koncert Pana Sprężynki z zespołem

3 maja 2023 r. (środa), godz. 13:30

Skwer im. Konstantego Domagały, ul. Pułaskiego 6

22 maja 2023 r. (poniedziałek), godz. 9:15, 10:45

23 maja 2023 r. (wtorek), godz. 9:15, 10:45, 12:30

Sala widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63

Koncert to około 45-minutowy program przygotowany z myślą o najmłodszych widzach, których Pan Sprężynka z zespołem zabierze w świat niepodległości, patriotyzmu, tożsamości narodowej.

Projekt ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, zwiększenie zainteresowania odbiorców symbolami narodowymi, ich historią, znaczeniem i odpowiednim użytkowaniem.

Wierzymy, że wychowanie patriotyczne to niezbędny element edukacji. Wartości takie jak ojczyzna, wiedza o barwach i symbolach narodowych, jak również znajomość ważnych polskich miejsc, postaci i wydarzeń powinny być przekazywane od najmłodszych lat, aby wpajać poczucie przynależności narodowej i dumy z własnego pochodzenia.

Wychowanie patriotyczne jest obecne w podstawach programowych zarówno w przedszkolu, jak i edukacji wczesnoszkolnej. Niewątpliwie patriotyzm, niepodległość i tożsamość narodowa są dla małych dzieci terminami abstrakcyjnymi, niedającymi się uchwycić logice. Dotyczą faktów, emocji i stanów, które dla małego dziecka są trudne do wyobrażenia. Dzieci potrzebują konkretów: ciekawych opowieści, porównań, doświadczeń, zabawy – tego, co pasuje do ich świata, co bliskie i zrozumiałe.

Trudna wiedza o patriotyzmie przekazana dzięki granej na żywo muzyce, z wieloma elementami interakcji z publicznością, jest nie tylko atrakcyjna dla dzieci, ale także lepiej przyswajalna i ciekawsza. W utworach napisanych specjalnie na koncert oraz pogadankach między utworami poruszymy tematy znaczenia, historii i symboliki orła białego. Powstanie również piosenka na temat czci i szacunku do symboli narodowych i ich obecności w przestrzeni publicznej oraz najważniejszych instytucjach państwowych (Prezydent, Senat, Sejm, Rzecznik Praw Dziecka).

Koncert jest realizowany w ramach projektu „Kto ty jesteś? Polak mały”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

1-3 maja 2023 r.

Przed nami Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jak również 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miejski Ośrodek Kultury przygotował szereg atrakcji związanych z obchodami obydwu świąt.

Święto Konstytucji uczcimy w symboliczny sposób przy budynku „Podlasie” ozdabiając dwa drzewa białymi i czerwonymi wstążkami. Siedlczanie będą mogli zrobić sobie zdjęcie w specjalnym monidle oraz poznać postaci historyczne z obrazu „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” Jana Matejki. Sam budynek „Podlasie” oraz Salę Białą oświetlimy w biało-czerwone barwy.

3 maja ok. godz. 11:30 wszyscy chętni siedlczanie będą mogli wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz zatańczyć poloneza na Skwerze im. Tadeusza Kościuszki. O godz. 13:30 zapraszamy natomiast na Skwer im. Konstantego Domagały na edukacyjny, patriotyczny koncert dla dzieci „Kto ty jesteś? Polak mały” w wykonaniu Pana Sprężynki z zespołem.