6 maja, w godzinach od 8 do 18, przy Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci.

Mieszkańcy będą mogli szybko, łatwo i w bezpieczny dla środowiska sposób, oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Za każdy elektryczny śmieć, siedlczanie dostaną nasiona roślin miododajnych..

Nie chomikuj elektrośmieci

„Celem akcji Wiosenne Porządki w Siedlcach, organizowanej przy współpracy z naszą szkołą, jest pokazanie uczniom i społeczności lokalnej, że elektrośmieci należy pozbywać się w sposób bezpieczny dla środowiska. Stare pralki, lodówki, ale także drukarki, tonery, baterie to odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do ogólnodostępnych altan śmietnikowych. Nie chomikujmy elektroodpadów. Warto zrobić porządki w naszych domach i w mieszkaniach i oddać elektroodpady podczas zbiórki. Mam nadzieję, że zaangażujemy się wspólnie: nauczyciele, rodzice, uczniowie i wszyscy siedlczanie” – mówi Daniel Wiszniewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach.

Recykling w praktyce

Wszystkie elektryczne śmieci, zarówno te zebrane w ramach zbiórki, jak i te z czerwonych pojemników rozstawionych w mieście, a także z odbiorów domowych, trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling.

„Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklingu, dajemy rzeczom szansę na drugie życie. Z elektrycznych śmieci odzyskuje się wiele cennych materiałów i surowców, w tym tworzywa sztuczne, metale żelazne, metale nieżelazne oraz metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko, tworzy ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki w nurcie trash art.” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Wystawę Beeżuteria oraz Ogrody w Szkle, będzie można oglądać od 6 do 23 maja w ramach akcji „Siedlce: miasto przyjazne ekologii”.

Zbiórka elektrośmieci organizowana jest wspólnie przez miasto Siedlce, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO. Partnerem zbiórki jest Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach