15 sierpnia w Siedlcach obchodzono Święto Wojska Polskiego i 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystości z udziałem wojska, rodzin, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości rozpoczęły się o 11.30 mszą św. w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył ks. płk Piotr Gibasiewicz.

 Po mszy św. uczestnicy obchodów święta w towarzystwie Orkiestry Wojskowej, kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przeszli na Skwer Niepodległości, gdzie pod pomnikiem poświęconym pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się główne obchody Święta Wojska Polskiego.
Podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Polski. Następnym punktem były przemówienia okolicznościowe. W imieniu wojska głos zabrał dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński. Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Treść przemówienia:

"Panie Generale, Żołnierze, Kombatanci, Drodzy Siedlczanie!

Piętnasty sierpnia to dzień należący do wszystkich Polaków. Kościół oddaje dziś cześć Wniebowziętej Maryi Pannie a Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

Dziś wspominamy także rocznicę Bitwy Warszawskiej. W polskim kalendarzu jest wiele ważnych dni, dat przywołujących wartości męstwa, waleczności i oddania ojczyźnie, ale jedną z najważniejszych jest rocznica zwycięskiej Bitwy pod Warszawą, która rozegrała się w dniach 13 - 15 sierpnia 1920 roku. W jej wyniku Wojsko Polskie rozgromiło Armię Czerwoną i zatrzymało jej pochód.Nie tylko odradzające się państwo polskie było celem rządzących w Rosji bolszewików. Zapędy były dużo większe a rewolucja komunistyczna miała zalać całą Europę Zachodnią. W tych sierpniowych dniach kształtował się nie tylko los naszego narodu, ale i całego kontynentu.

Stoimy tutaj dzisiaj, w Dniu Wojska Polskiego, na Skwerze Niepodległości, aby razem odczuwać dumę z wiktorii sprzed 101 lat. Wspólnie składamy hołd tym, którzy w tamtym okresie spotkali się odważnie z wrogiem na długość bagnetu i odnieśli zwycięstwo. Walczyli dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Walczyli dla nas. To dzięki takim Bohaterom możemy z dumą prezentować nasze symbole narodowe i żyć w niepodległej Ojczyźnie.

Marszałek Józef Piłsudski mówił, że „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.”

Polacy w obliczu zagrożenia zawsze potrafili się zmobilizować, budząc trwogęw sercach wrogów, połączyć naród w całość i stać się jedną wspólnotą. Dziś nie musimy walczyć z wrogiem zewnętrznym, lecz naszym obowiązkiem jest pamiętać. Pamiętać i myśleć z wdzięcznością o tamtym żołnierskim pokoleniu.

Z racji dzisiejszego święta siłą rzeczy myślimy także o współczesnych żołnierzach, którym przyszło stać na straży bezpieczeństwa niepodległego państwa, którzy nie tylko są gotowi trwać w obronie naszych obywateli i naszych granic w razie zagrożenia militarnego, ale także ratują nas w trudnych sytuacjach związanych z żywiołami, klęskami czy jak to ma miejsce obecnie – pomagają nam w walce z koronawirusem. W tym szczególnym czasie pandemii, kiedy cały świat stanął do walki z zagrożeniem, wyrażam ogromny szacunek dla Waszej niezłomnej pracy i zaangażowania.

My, mieszkańcy Siedlec, cieszymy się, że w naszym mieście mamy prężnie rozwijającą się 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka. To już kolejny rok, kiedy możemy wspólnie uroczyście obchodzić Dzień Wojska Polskiego.

Panie Generale,

dziękuję za budowanie pięknego wizerunku naszego miasta i Polski. Dziękuję 18. Dywizji za to, że zawsze jest gotowa do niesienia pomocy. Żołnierze! Swoją postawą, pracą, poświęceniem udowadniacie, że jesteście dumnymi spadkobiercami wartości, wyznawanych przez bohaterów wojny polsko - bolszewickiej.

Z okazji Dnia Wojska Polskiego składam wszystkim żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska oraz Waszym Rodzinom życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz spełnienia marzeń, zarówno tych zawodowych, jak i osobistych.

Niech wartości, które przyświecały naszym Bohaterom Narodowym, będą zawsze na pierwszym miejscu i niech kierują Waszymi działaniami na rzecz pokoju i odpowiedzialności za los obywateli i państwa.

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy"!

Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły wiązanki i znicze pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości.