Szanowni Mieszkańcy, Członkowie Rodzin Katyńskich!


W marcu i kwietniu 1940 roku doszło do okrutnego morderstwa ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD. Zginęli wówczas najlepsi synowie naszej ziemi.

Oficerowie, profesorowie, naukowcy, duchowni, urzędnicy, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej – skrzętnie dobrana inteligencja, której życie i praca niosła chwałę Polsce. Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Józefa Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Nie tylko w katyńskim lesie, ale i w Twerze, Charkowie, Miednoje i w innych, znanych nam i jeszcze nieodkrytych z pewnością miejscach straceń wymordowano tych, którzy byli obywatelami II Rzeczpospolitej.

80 lat temu w bezwzględny i dramatyczny sposób mieszkańców przedwojennych Kresów siłą zesłano w głąb Związku Sowieckiego i od tamtej pory ich życie zamieniło się w niewypowiedziany ciąg cierpienia. To cierpienie odziedziczyli Ci, którzy dzisiaj są wśród nas.

Każdego roku, 13 kwietnia, który jest ustanowionym przez Sejm RP 14 listopada 2007 roku, Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przywołujemy pamięć o wstrząsających faktach naszej historii. O wydarzeniach, które działy się bez prawa, bez procesów i bez wyroków.
Wśród ofiar byli tez mieszkańcy naszego miasta. Wśród nas są jeszcze Ci, którzy pamiętają ten ból rozstania i nieskończone oczekiwanie na znak życia najbliższych. Wśród nas są Ci, których życie od pokoleń naznaczone jest katyńską blizną.

Dziś, po 80 latach od tych wydarzeń, znamy Ukraińską Listę Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Żyjemy ze świadomością, że ich prawa zostały pogwałcone. Nie wiemy gdzie leżą szczątki wielu naszych bohaterów, nie możemy godnie dać im miejsca spoczynku. Pozostaje pamięć i nieutulony żal.

Zamiarem i planem Stalina było zatajenie tej zbrodni, żyliśmy w kłamstwie wiele lat.Tajemnica katyńskiego lasu miała na zawsze pozostać nieodkryta. Dzisiaj, podczas 80. rocznicy tych okrutnych wydarzeń pamiętamy o gorzkiej niesprawiedliwości z przeszłości. Znamy prawdę.

Prawdę znamy dzięki odwadze kolejnych pokoleń Polaków, którzy nie dali pogrzebać jej w dołach niepamięci i kłamstwa i z godnością przekazali ją dalej. To siła i determinacja Rodzin Katyńskich, które w czasach komunizmu w Polsce broniły wartości, prawdy i czci swoich ojców. To dzięki ich przekazowi ta dzisiejsza rocznica ma dla nas głęboki wymiar, świadczy o niezmierzonym bohaterstwie, gruntuje fundament polskości i naszej państwowości.

Dziś, naszym zadaniem jest pamiętać, ale i nie pogłębiać blizn. Winniśmy oddać honor tym co zginęli. Musimy spokojnie, bezkonfliktowo współpracować z Rosjanami, by nieodkryta jeszcze część historii o tych strasznych wydarzeniach, ujrzała światło dzienne oraz przekazać rzeczywistą prawdę następnym pokoleniom. Wzbogaceni mądrością tych doświadczeń wiemy, że konflikt nie jest sprzymierzeńcem żadnego narodu. Rosja była i jest państwem sąsiadującym z Polską. Odcisnęła swoje ślady na kartach naszej historii. Musimy zatem zadbać o dobrosąsiedzkie stosunki z Rosją, co zapewnić może spokój naszych dzieci i wnuków.

Dziś, oddajmy hołd pomordowanym. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!


Prezydent Miasta Siedlce 

Andrzej Sitnik