Za nami kolejna, 77. rocznica, która przypomina o tragedii Dzieci Zamojszczyzny. 2 lutego w Siedlcach upamiętniliśmy tych, którzy zostali oderwani od rodziców i wywiezieni z domów zimą 1942 i 1943 roku.

Obchody zorganizowało Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. Gościliśmy delegacje m.in. z Zamościa, Biłgoraja, Puław reprezentujące środowiska kombatanckie, patriotyczne, a przede wszystkim Dzieci Zamojszczyzny. Obecni byli również przedstawiciele władz Zamościa i Siedlec.

Uroczystości upamiętniające tę ogromną tragedię zaplanowano w niedzielę, 2 lutego. O 13.00 w intencji Dzieci Zamojszczyzny odbyła się msza święta w kościele pw. św. Stanisława - miejscu, w którym prawie dokładnie 77 lat temu mieszkańcy Siedlec wzięli udział w pogrzebie zmarłych w transporcie Dzieci. Pogrzeb, który odbył się 3 lutego 1943 roku z udziałem wielotysięcznego tłumu, zamienił się w manifestację o charakterze patriotycznym. Na czele konduktu pogrzebowego szedł burmistrz miasta Stanisław Zdanowski i kolejarze. Burmistrz za kierowanie akcją ratowania Dzieci i zorganizowanie manifestacyjnego pogrzebu został zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Po mszy św. w 77. rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na mogiłach znajdujących się na cmentarzach przy ulicy Janowskiej i Cmentarnej a także przy tablicy upamiętniającej burmistrza Siedlec Stanisława Zdanowskiego umieszczonej na budynku Dworca PKP oraz w Centrum - Pomniku Dzieci Zamojszczyzny przy ulicy Dzieci Zamojszczyzny. Na wszystkich chętnych do upamiętnienia tych miejsc oczekiwał autobus.

O historii Dzieci Zamojszczyzny przeczytasz http://dompomnik.pl/podmenu,5,3,historia_dzieci_zamojszczyzny.html