W poniedziałek, 28 października o godz. 19:00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony został spektakl "Lilka, cud miłości". Grająca w nim siedlczanka, Joanna Żółkowska, która w tym roku świętuje 45-lecie pracy artystycznej, otrzymała od Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika bukiet czerwonych róż i list gratulacyjny.

Przedstawienie to zmysłowy, pełen humoru i wzruszeń, oddający klimat dawnych lat portret fascynującej artystki – Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej z Kossaków, zdrobniale nazywanej Lilką. Pani Joanna gra Lilkę ironiczną i kokieteryjną. Na siedlecką scenę powróciła po wielu latach.

- To jest ta scena, na której ja właściwie po raz pierwszy wystąpiłam. Miałam wtedy 14 lat. Był taki zespół "Podlasie". Tańczyłam w nim, śpiewałam, recytowałam... Ogromnie się cieszę, że mogłam tu przyjechać, to dla mnie ogromne przeżycie - mówiła wzruszona aktorka.

W spektaklu, prezentowanym jako wydarzenie towarzyszące VIII Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatrów "Sztuka plus Komercja" zagrała poetkę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską razem z aktorkami: córką Pauliną Holtz, Krystyną Tkacz i Magdaleną Zawadzką.

zdj. Janusz Mazurek