8 października ruszyła siódma edycja kampanii "Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież". W ciągu roku szkolnego 2019/2020 na terenie Siedlec będą miały miejsce różne aktywności skierowane przede wszystkim do uczniów, rodziców i nauczycieli.

We wtorek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce odbyło się pierwsze z zaplanowanych z uczniami spotkań. Wzięło w nim udział 327 osób z pięciu siedleckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Rawicza, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestników powitał Pan Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce, który objął honorowym patronatem kampanię. Zachęcał młodych ludzi z klas V-VIII do aktywności na różnych polach. - Bawcie się, uczcie, nie bójcie zadawać pytań w czasie spotkania, żyjcie bez uzależnień - apelował do uczniów. W czasie zajęć prowadzący rozmawiali przede wszystkim o szeroko rozumianym bezpieczeństwie: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym.

O obliczach współczesnych uzależnień mówiła Monika Mikołajczyk (SP 11, IPA Region Siedlce). Odniosła się do tematów związanych z fonoholizmem, cyberzagrożeniami, używkami, dopalaczami. Co to jest uzależnienie? Czy można być spokojnym bez telefonu w zasięgu ręki? Jakie są symptomy nadużywania telefonu komórkowego? Na co trzeba zwrócić uwagę zanim skorzystamy z serwisu społecznościowego? Jakie są zagrożenia związane z dopalaczami? Co to znaczy budować własny wizerunek? Czy można zepsuć swój wizerunek? To tylko kilka z pytań, na które w czasie spotkania młodzi ludzie starali się znaleźć odpowiedź.

Temat Młodzież a prawo. Jak nieświadomie nie wejść w konflikt z prawem podjął z uczniami asp. szt. Sławomir Stefaniak z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. W tej części spotkania wiele było odniesień do sytuacji przedstawionych w czasie rozmów o obliczach współczesnych uzależnień.

Zajęcia moderowała Edyta Biarda z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, zachęcając uczestników do zabierania głosu, zabaw aktywizujących oraz wykonywania różnych ćwiczeń pomagających zrozumieć co się dzieje, kiedy doświadczamy różnych emocji i jak sobie z nimi radzić.

Elżbieta Cała, Maria Lech, Piotr Kowalczuk z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach wspierali prowadzących, zbierali informacje zwrotne od uczniów, pomagali przy organizowaniu zajęć.


Organizatorami kampanii są Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Miejska Komenda Policji oraz IPA Region Siedlce.

Harmonogram