14 sierpnia obchodziliśmy w Siedlcach Święto Wojska Polskiego i 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą św. w kościele garnizonowym. Uroczystości kontynuowano pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego, z udziałem wojska, rodzin, kapłanów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości, odprawionej w kościele garnizonowym. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii wojskowej ks. płk. Piotr Gibasiewicz. Proboszcz przypomniał o ciągłym wstawiennictwie Najświętszej Maryi Panny i cudzie, jaki dziś wspominamy w 99. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Mówił, że naszą wolność mierzy się krzyżami, że musimy być gotowi stanąć w obronie ojczyzny. Skierował również słowa uznania do wszystkich żołnierzy i ich rodzin.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości w towarzystwie Orkiestry Wojskowej, kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przeszli na Skwer Niepodległości, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się główne uroczystości Święta Wojska Polskiego. Podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Polski. Następnym punktem były przemówienia okolicznościowe. W imieniu wojska głos zabrał płk Jarosław Górowski. Słowa okolicznościowe wypowiedział także minister energii Krzysztof Tchórzewski i przedstawiciel środowiska kombatantów. Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik w swoim przemówieniu podkreślił fakt, że rozpoczął prace nad nadaniem jednej z ulic nazwy Bitwy Warszawskiej


Treść przemówienia Prezydenta Andrzeja Sitnika:
Po niespełna roku obecności 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, z radością i dumą uroczyście oddajemy razem hołd Wojsku Polskiemu w otoczeniu najlepszych w Polsce żołnierzy. Dzięki Waszej obecności, Siedlce są niezwykle znaczącym miastem na militarnej mapie Polski, a nawet Europy.
Dziś jesteście z nami. Tu w Siedlcach mamy wspaniałą, prężnie rozwijającą się 18. Dywizję Zmechanizowaną im. Gen. broni Tadeusza Buka. Żadne inne miasto nie jest siedzibą tak znaczącej jednostki! My siedlczanie jesteśmy zaszczyceni i doceniamy Waszą obecność w naszym mieście. Witam Was na pierwszym Święcie Wojska Polskiego organizowanym wspólnie.
Z uznaniem przyglądam się zmianom, które każdego dnia zachodzą w siedleckich koszarach oraz projektom zaplanowanym na przyszłe lata.
Wasze wrodzone męstwo, odwaga i siła to czynniki, które zdecydowały o tym, że jesteście żołnierzami. W tych dniach obchodzimy pamiątkę tzw. Cudu nad Wisłą - pokonania Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej. Choć na pozór niemożliwy i jakże nieprawdopodobny, to w efekcie wspaniały triumf naszych żołnierzy nad bolszewikami.
W przeddzień rocznicy, z dumą wspominamy tamte wydarzenia, z dumą odwiedzamy groby naszych przodków, którzy mężnie stawiali czoła w obronie Rzeczpospolitej. Wiemy, że wówczas Armia Polska składała się głównie z ochotników, którzy odpowiedzieli na wezwanie marszałka Józefa Piłsudskiego. Przepiękna postawa naszych przodków, którzy bronili Ojczyzny przed bezwzględnym najeźdźcą!
Polscy żołnierze, walką w obronie Polski zbudowali naszą tożsamość. Nie tylko tu, w kraju,
ale przed całym światem stajemy z podniesionym czołem. Bitwa Warszawska to obraz niewiarygodnej woli walki i męstwa, to dekalog postawy polskiego żołnierza.
Niech mi będzie wolno w tym miejscu powiedzieć, że przygotowuję projekt uchwały nadania jednej z siedleckich ulic nazwy Bitwy Warszawskiej. Tym samym, razem z mieszkańcami, chcę upamiętnić to wspaniałe i bezprecedensowe zwycięstwo Polaków.
Dzisiaj, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, oddajemy cześć obrońcom Ojczyzny, tym co z bronią w ręku walczyli o wolność i niepodległość, byśmy mogli żyć w naszym niepodległym kraju - w Rzeczpospolitej Polskiej.
Pamiętamy, że Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. To gwarantuje nam bezpieczeństwo, ale też stawia wyzwania. Jestem przekonany, że znakomite Dowództwo siedleckiej Dywizji godnie sprosta najtrudniejszym zadaniom i zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom miasta i regionu.
Tradycją i ambicją naszego narodu jest by polska armia była jak najsilniejsza. Wiem, jak dużym zainteresowaniem cieszą się struktury Batalionu Obrony Terytorialnej. Służba
w wojsku jest doskonałą szansą dla absolwentów siedleckich szkół. Jestem przekonany, że wśród siedleckiej młodzieży jest ogromny potencjał kadrowy dla tutejszej armii. Zwłaszcza młodych, zachęcam do skierowania swojej ścieżki zawodowej w stronę wojska. To gwarantowana praca na najwyższym poziomie, w oparciu o etos i wysokie morale.
Dziękuję żołnierzom zawodowym za ich codzienną odpowiedzialną służbę. Dziękuję ich rodzinom, że żołnierze mogą liczyć na ich wsparcie. Z uznaniem kieruję słowa podziękowania również w stronę wszystkich cywilnych pracowników wojska.
W tych dniach, Drodzy Żołnierze obchodzimy Wasze Święto. Życzę bezpiecznej służby, spokojnych powrotów do domów rodzinnych i codziennej osobistej satysfakcji oraz przekonania o słusznym wyborze życiowym, jakim jest służba w Wojsku Polskim.
Wszystkim żołnierzom, którzy jutro, na centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Katowicach odbiorą awanse i wyróżnienia, gratuluję i składam wyrazy uznania za wzorową i godną służbę Rzeczpospolitej Polskiej.
Żołnierze! Oby szczęście nigdy Was nie opuściło!"

Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym

oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły wiązanki

i znicze pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze

Niepodległości.