Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów dostrzegają, tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów, w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Gdy pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! Taki element odblaskowy może uratować pieszemu życie.

Tematowi noszenia odblasków poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana przed Urzędem Miasta Siedlce. Nasze miasto dołączyło do akcji "Odblask to nie obciach", której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i ulicach poprzez wypromowanie nawyku noszenia odblasków.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. I każda z tych grup ma, w pewnym sensie, wpływ na inną. Edukując najmłodszych mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później "zabiorą" ze sobą najpierw na rowery a potem do samochodów. Czy będą to te dobre, czy złe - zależy również od nas. Ale pamiętajmy, że my dorośli również powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i dać innym przykład.

W ramach akcji został oklejony autobus MPK, który jeżdżąc po ulicach naszego miasta przez 6 m-cy będzie przypominał siedlczanom o byciu widocznym po zmroku. Do partnerów akcji trafiły także "magiczne tuby", które w prosty sposób pozwalają wytłumaczyć konieczność noszenia elementów odblaskowych, czy to na ubraniach, plecakach, torbach - czy też np. na rowerze. Tuby będą służyły pomocą w dalszym edukowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych.

Partnerami akcji oprócz Urzędu Miasta Siedlce są:
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Siedlcach
- Komenda Miejska Policji w Siedlcach
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach
- Renault AMS Chróścicki
- Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o.
- Stadler Polska Sp. z o.o.
- Ośrodek Szkolenia Kierowców Wałowa
- Drukarnia Iwonex

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji "Odblask to nie obciach" jest Pan Sławomir Piotrowski, rodowity bydgoszczanin, społecznik. Pasjonat i wielki fan wszelkich nietypowych rozwiązań. Uczestnik wielu akcji społecznych. Pomysłodawca i organizator 10-ciu edycji Wielkiego Wyścigu Butelkowego w Bydgoszczy oraz Wyścigu Butelkowego w Tunezji. Twórca i propagator akcji zachęcającej do noszenia odblasków "Odblask to nie obciach" oraz akcji promującej recykling "Drugie życie śmieci". Organizator zbiórek słodyczy dla dzieci z domów dziecka i rodzin w trudnej sytuacji. Uczestnik międzynarodowych kursów i wymian młodzieżowych. Założyciel i lider nieformalnej grupy “Sławek & Przyjaciele" – www.y4u.pl.