24.05.2019 r. odbyło się szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta Siedlce realizowane przez Służbę Więzienną - Zakład Karny w Siedlcach w ramach kampanii społecznej "Bezpieczni w służbie i w pracy". Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Szkolenie odbyło się 24 maja 2019 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. B. Prusa 6 w Siedlcach i skierowane było do pracowników Urzędu Miasta Siedlce, którzy podczas realizacji swych obowiązków w pracy niejednokrotnie spotykają się z trudnym petentem.

Kampania społeczna "Bezpieczni w służbie i w pracy – czyli jak radzić sobie z agresją werbalną i niewerbalną agresywnego petenta" realizowana przez Służbę Więzienną – Zakład Karny w Siedlcach jest odpowiedzią na coraz częściej obserwowane przypadki agresji werbalnej i niewerbalnej interesantów wobec pracowników administracji publicznej. Szkolenie zostało przeprowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników Zakładu Karnego w Siedlcach, którzy na co dzień wykonują swe obowiązki służbowe w dziale penitencjarnym, dziale ochrony oraz dziale organizacyjno - prawnym.

Zajęcia zostały zrealizowane w dwóch modułach dotyczących następujących zagadnień:

- Umiejętność rozładowywania napięć i stresu wynikającego z kontaktu z agresywnym i roszczeniowym petentem.

- Sposób prowadzenia rozmowy i zachowanie się w sytuacji zetknięcia się z czynną agresją ze strony interesanta.

- Ochrona prawna funkcjonariuszy publicznych.

- Stosowanie prostych technik relaksacyjnych.

- Techniki obrony przed agresją klienta w trakcie wykonywania pracy.

- Projektowanie bezpiecznego miejsca pracy.

Głównym celem zajęć było wyposażenie pracowników Urzędu Miasta Siedlce w podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu postępowania z petentem agresywnym i roszczeniowym.

Służba Więzienna jest jedyną formacją w Polsce, która na tak dużą skalę (ponad 75 tysięcy osób pozbawionych wolności) i w tak długim okresie czasu zajmuje się trudnym podopiecznym. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej codziennie chronią społeczeństwo przed sprawcami przestępstw mając bezpośredni kontakt m.in. z osobami o dyssocjalnych cechach osobowości, wykazującymi zaburzenia sfery poznawczej, zaburzenia preferencji seksualnych, uzależnionymi od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych czy upośledzonymi umysłowo.

Funkcjonariusze Służby Więziennej – Zakładu Karnego w Siedlcach posiadają wiedzę teoretyczną, wypracowane metody postępowania, wieloletnią praktykę w bezpośredniej pracy z trudnym podopiecznym, którymi podzielili się z pracownikami Urzędu Miasta Siedlce by zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa w trakcie realizacji obowiązków służbowych.

Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem uczestniczyli w szkoleniu, zadawali pytania dotyczące m.in. sztuki mediacji, ochrony prawnej funkcjonariusza publicznego, z zaangażowaniem brali udział w zajęciach praktycznych z zakresu technik obrony przed agresywnym petentem, co kumulatywnie pozwala sformułować tezę, iż zdobyta wiedza i doświadczenia w ramach kampanii pozwolą im bezpieczniej wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Tekst: ppor. Przemysław Turyk

Zdjęcia: ppor. Przemysław Turyk, sierż. szt. Piotr Olszewski