Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Co oznacza biel i czerwień na polskiej fladze?

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie i używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji RP.
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Miasta Andrzej Sitnik uczestniczył w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na Skwerze gen. Tadeusza Kościuszki. Ceremonię przygotowali harcerze z Hufca ZHP "Podlasie".

O dzisiejszym dniu Prezydent przypomniał mieszkańcom poprzez osobiste wręczanie biało-czerwonych flag. Andrzejowi Sitnikowi towarzyszyli Radni Rady Miasta Siedlce. Do akcji włączyli się również harcerze.