W ostatnich kilkunastu miesiącach odeszły od nas wyjątkowe i zasłużone dla Siedlec osoby. Przedstawiamy ich krótkie biogramy.

Krystyna Chojecka (zm. 20 sierpnia 2017 r.) - poetka, nagrodzona "za całokształt pracy twórczej" w IX edycji Wawrzyna Siedleckiego za rok 2015.

Krystyna Chojecka (rocznik 1928) była nestorką siedleckiej poezji, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów, w tym "Turniejów Jednego Wiersza", autorką setek wierszy, opisującą w nich często Siedlce i Podlasie.

Była nauczycielką. Ponadto autorką i wydawczynią prawie 100 książek poetyckich. Jej wiersze były publikowane w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, m.in. znalazły się w 7 antologiach wydanych przez Urząd Miasta Siedlce, Unię Chrześcijańsko - Społeczną, itd. Do wielu jej tekstów skomponowano muzykę. Była aktywna uczestniczką życia kulturalnego Siedlec i regionu, członkinią grup literackich, piszącą z potrzeby serca o swoim ukochanym mieście, ludziach spotkanych na swej drodze. Najbliższe jej sercu były wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II, a największą radością to, że Papież je czytał. Szczyciła się bogatą korespondencją ze Stolicą Watykańską.

Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska (zm. 1 października 2017 r.) - Honorowa Obywatelka Miasta Siedlce, odkrywczyni - razem z Izabelą Galicką - obrazu El Greca "Ekstaza Św. Franciszka".

W 1964 r. z Izabellą Galicką dokonały w Kosowie Lackim odkrycia jedynego w Polsce obrazu El Greca – "Ekstaza św. Franciszka". Była historykiem sztuki, regionalistką i laureatką licznych nagród i odznaczeń. W 2009 r., wraz z Izabelą Galicką zostały odznaczone w Siedlcach krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To wysokie odznaczenie państwowe przyznane zostało obu Paniom za "odkrycie obrazu i wkład w gromadzenie dóbr kultury w Polsce".

W 2014 roku została laureatką "Aleksandrii" - honorowej nagrody Prezydenta Siedlec, a w 2015 roku Rada Miasta przyznała Hannie Sygietyńskiej-Kwoczyńskiej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Siedlce.

Stanisław Kowalczyk (zm. 3 listopada 2017) - był znaną postacią w Siedlcach, poetą, autorem fraszek, aforyzmów, wierszy lirycznych, książek i artykułów dokumentalnych, członkiem i animatorem grupy literackiej "KANON", Klubu Poetyckiego "Ogród" oraz Klubu Poetyckiego im. A. Mickiewicza przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym.

Współzałożyciel i wieloletni członek zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie", w którym śpiewał ok. 30 lat. Był członkiem siedleckich chórów; chórzystą w chórze katedralnym prowadzonym przez ks. Alfreda Hoffmana, kolekcjonerem, członkiem Honorowym i wieloletnim prezesem Oddziału Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Siedlcach oraz członkiem Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Stanisław Kowalczyk był radnym Rady Miasta Siedlce w latach 1990- 1994 i laureatem Nagrody "Wawrzyn Siedlecki" z okazji 50-lecia pracy twórczej w 2012 i Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza (1993 r.).

Włodzimierz Pawłowski (zm. 11 stycznia 2018 r.) - dziennikarz, literat, działacz opozycyjny, wydawca i redaktor opozycyjnego "Metrum".

Od 1992 roku wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej"; współzałożyciel na początku lat 90-tych XX wieku "Nowego Echa Podlasia" i jego redaktor naczelny.

Włodzimierz Pawłowski skończył polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał w miesięczniku "Literatura", w latach 80. wydawał podziemny miesięcznik "Metrum".

Włodzimierz Korolczuk (zm. 18 stycznia 2018 r.) - dziennikarz, literat, poeta, redaktor i wydawca. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim w 1967 r. Przez wiele lat pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, w której zajmował się literaturą młodzieżową, pełniąc jednocześnie obowiązki kierownika Redakcji Literatury Pięknej. Jednocześnie był redaktorem Redakcji Wydawnictw Biblioteki Narodowej.

Współpracował z wieloma czasopismami ogólnokrajowymi, m.in. "Radar", "Miesięcznikiem Literackim", "Zarzewiem" oraz redakcjami prasy lokalnej: "Nowym Echem Podlasia", "podlaskim Echem Katolickim", "Szkicami podlaskimi". Był autorem ponad 500 publikacji (recenzji, wywiadów, artykułów etc.) oraz edytorem i wydawcą ponad 100 różnych wydawnictw. Autor "Notesów Prasowych" i "Notesu Rodzinnego".

Eugeniusz Mąka (zm. 21 stycznia 2018 r.) - działacz społeczny, wolontariusz, w m.in. Środowiskowym Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Siedlcach, członek Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Eugeniusz Mąka wraz z żoną Antoniną był laureatem Aleksandrii w 2012 roku.

Tadeusz Sobieszczak (ur. 1.12.1924 r. Siedlce - zm. 3 czerwca 2018 Siedlce) - Honorowy Obywatel Siedlec, żołnierz Oddziałów Partyzanckich "Zenona" i "Groźnego" z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Armii Krajowej.

Działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej . Uczestniczył w rekwizycjach gotówki z kas niemieckich w Siedlcach (m.in. kasa przy ul. Świętojańskiej) i banków (Międzyrzec Podlaski, Mrozy, Biała Podlaska) oraz likwidacji konfidentów Gestapo. Po rozwiązaniu oddziału "Zenona" wrócił do Siedlec i razem z kolegami zakładał ROAK. Został żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego a z ukończonymi czterema klasami gimnazjum i małą maturą uzyskaną na kompletach, został skierowany w 1946 r. do Lubania i następnie do Oficerskiej Szkoły Piechoty i Kawalerii nr 1 w Krakowie (od lutego 1947 r. Oficerska Szkoła Piechoty nr 1). W tym samym roku z pozostałymi elewami przeniesiony do Wrocławia, gdzie od września 1962 r. szkoła nosiła nazwę Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki. Jest absolwentem drugiej promocji Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 1. Promocja odbyła się 1 września 1948 r. Po ukończeniu szkoły został skierowany do 3 Berlińskiego Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, stacjonującego w Ciechanowie. Był saperem do czasu przeniesienia do rezerwy w 1951 r.

Usunął wiele niewybuchów m.in. w Warszawie, rozminowywał lotniska w Dęblinie, Podlodowie i Ułężu, pole minowe w Kępie Konarskiej, zawały leśne koło Ceranowa, pracował także w Łochowie. Podczas likwidacji pola minowego w widłach Wisły i Pilicy dostał od losu drugie życie. Nieszczęśliwy przypadek nie zakończył się tragicznie. Pamiątką jego służby jako sapera jest pocisk niemieckiego działa kolejowego ("Grubej Berty"), eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego. Więcej o Zmarłym mjr Sobieszczaku