Posiedzenie Rady Miasta 30 października było pełne uprzejmości i podziękowań dla ustępujących radnych, m.in. Stefana Somli i prezydenta Wojciecha Kudelskiego, który otrzymane 55 tysięcy głosów ocenia jako uznanie dla dokonań samorządu miasta Siedlce. - Nie wyobrażam sobie regresu w rozwoju miasta - dodaje prezydent. W kolejnym miesiącu na sali plenarnej w Urzędzie Miasta przy Skwerze Niepodległości 2, pojawi się 10. nowych radnych.

56. Sesja Rady Miasta z 30 października 2018 roku: Transmisja "na żywo" tutaj.

Zanim doszło do szczerych i kurtuazyjnych podziękowań, radni bez komentarzy i dyskusji przyjęli porządek obrad 56 sesji, wśród których na początku znalazły się: Informacja
Przewodniczącego Rady Miasta, Prezydenta Miasta i Wojewody Mazowieckiego nt. analizy
oświadczeń majątkowych. (informacja Wojewody Mazowieckiego) orazInformacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach nt. analizy oświadczeń majątkowych.

Nowe nazwy ulic

Radni uchwalili też nadanie nazw dwóm nowo budowanym ulicom w mieście. Imię Karola Lewandowskiego - Polka ze Śląska, który będąc przymusowo wcielony do niemieckiego Wehrmachtu, w czasie wyzwalania Siedlec w lipcu 1944 roku dołączył do tutejszej Armii Krajowej i ujawnił plany wysadzenia kilku kluczowych obiektów w mieście (katedry, elektrowni, mostów). Imię Lewandowskiego będzie nosiła ulica odchodząca od Piaskowej w kierunku osiedla Nowy Świat (pierwsza w prawo za ul. Nowy Świat).

Karol Lewandowski

W ten sposób po ponad 70 latach upamiętniono człowieka, któremu zawdzięczamy ocalenie wielu obiektów w mieście. Dobrze, że wreszcie upamiętniono człowieka, którego biografia była równie skompilowana, jak historia naszego kraju.

Karol Lewandowski ps. "Miner", zginął w trakcie walk o Siedlce, toczonych od 24 do 31 lipca 1944 r. w ramach Akcji "Burza". Jego nazwisko widniej na tablicy przy ul. Piłsudskiego 5, upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, którzy wtedy polegli. Według relacji Witalisa Skorupki był to Polak, pochodzący z terenów włączonych do III Rzeszy. Przed wojną w Wojsku Polskim dosłużył się stopnia kaprala. Tak jak wielu naszych rodaków, żyjących w Reichu, został siłą wcielony do Wermachtu. Wielu z tych przymusowych żołnierzy niemieckich zasiliło później szeregi Armii Andersa. Karol Lewandowski nie miał jednak szczęścia trafić na front zachodni.

Po rozpoczęciu walk o Siedlce przeszedł z kolegami na stronę polską. "Oni - jak wspomina Witalis Skorupka - nie zamierzali się z nami bić, a chcieli dołączyć do nas i walczyć o wolną Polskę. Przyjęliśmy ich z radością, tym bardziej że byli bardzo dobrze uzbrojeni" ("Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci", Warszawa 2018, s. 171-172).

Przejście Karola Lewandowskiego na stronę polską ułatwiło żołnierzom Armii Krajowej likwidowanie niemieckich punktów oporu, jak i pozwoliło ocalić od wysadzenia ważne obiekty w mieście. Dzięki niemu unieszkodliwiono ładunki wybuchowe założone przez Niemców w gmachach: banku, starostwa i poczty przy ul. Piłsudskiego, katedry, mostów garwolińskiego i łukowskiego oraz gimnazjum im. Żółkiewskiego. Uratowano również przed zniszczeniem zabytkowy siedlecki ratusz "Jacek" . Aby zapobiec ponownemu zaminowaniu tych obiektów obsadzono je patrolami AK.

W wielu relacjach szczegóły dotyczące Karola Lewandowskiego różnią się. Wszystkie jednak są zgodne, co do jego pochodzenia, motywów przejścia, jak i roli, jaką odegrał ten żołnierz w mundurze feldgrau w ocaleniu ważnych obiektów w mieście.


Druga ulica to też ulica w budowie, wewnętrzna, która nazwana otrzymała miano Zachodniej. To ulica odchodząca w lewo od Piasków Zamiejskich.

Jesteśmy liderem regionu

Owacje na stojąco od radnych otrzymał nie tylko prezydent Wojciech Kudelski za długie lata sprawowania roli radnego i 12-letnią kadencję prezydentury. Podobne: długie i serdeczne brawa otrzymał radny Stefan Somla (PiS), który sprawował mandat nieprzerwanie przez 24 lata (!) od 1994 roku.

Prezydent Wojciech Kudelski przypomniał, iż z gmachem UM związany jest od 1990 roku, od czasów sprawowania funkcji kierownika Urzędu Rejonowego, w którego kompetencjach była duża część zadań dotyczących życia miasta. Od 1994 roku obecny prezydent pełnił funkcję siedleckiego radnego. – Przez 28 lat służyłem miastu i całemu regionowi. Główne, kierunkowe założenia dot. rozwoju miasta przyjęliśmy na początku lat 90-tych XX wieku, za prezydentury Henryka Guta. To wtedy uzgodniliśmy najważniejsze potrzeby i inwestycje naszego miasta, a po wizycie Ojca Świętego miasto dostało nowego ducha i rozwija się ustawicznie do dzisiaj – mówił dzisiaj podczas pożegnania prezydent Wojciech Kudelski.

Kolejnym impulsem rozwojowym wg prezydenta była komunalizacja mienia dająca miastu olbrzymi zastrzyk finansowy, wejście do Unii Europejski i jej fundusze europejskie. - To wtedy zawarliśmy tak dobrą dla miasta koalicję Zgoda i rozwój. Od tego czasu dokonaliśmy wielkich rzeczy dla miasta. Osiagnęliśmy nasz cel z lat 90-tych: aby zatrzymać w Siedlcach młodych ludzi, zapewnić im tutaj godne i dobre warunki życia. Prezydent do sukcesów tej i poprzednich kadencji zaliczył rozbudowę infrastruktury technicznej umożliwiającej lokowanie biznesu i przedsiębiorstw dających miejsca pracy oraz budowę szkół (nr 8 i 12, szkołę specjalną i dom małego dziecka), obiektów sportowych (stadion, park wodny i lodowisko), renowację ośrodków kultury, budowę nowych rozwiązań komunikacyjnych i ponad 50 km nowych nawierzchni ulic.

– Miasto jest bezpieczne jeśli chodzi o finanse i mamy podstawy by być dalej miastem wiarygodnym dla wierzycieli. Banki chętnie z nami współpracują – ocenia ustępujący prezydent.
- Ostatnie głosowanie na moją kandydaturę jako radnego sejmiku odbieram jako uznanie dla dokonań samorządu miasta Siedlce – podsumował odchodzącą kadencję radnych i swoją prezydenturę Wojciech Kudelski. – Tylko wśród mieszkańców miasta ponad 11 tys. osób zagłosowało na moją osobę, a 54 827 osób zagłosowało na prezydenta Miasta Siedlce jako kandydata do sejmiku Mazowsza. To olbrzymie zaufanie dla Siedlec i do Siedlec. Oni widzą w nas lidera swojego regionu i myślę, że to jest najlepsza ocena i dowód największego zaufania dla kolejnych samorządów, które decydowały o tym Mieście. To my, wszystkimi odważnymi decyzjami zbudowaliśmy miasto, które mogło wcześniej upaść. Jesteśmy liderem naszego regionu, od Makowa Mazowieckiego po Garwolin. To jest wielki powód do dumy.

Życzę radnym przyszłej kadencji, gdy będziecie kontynuowali budowę i rozwój naszego miasta – a nie wyobrażam sobie regresu, bo musi on być kontynuowany, tym bardziej że są świetne perspektywy w postaci uruchamianej za kilka lat autostrady i dzięki potencjałowi dobrych szkół i zdolnej młodzieży. A ja, już stary emeryt, będę z fajeczką spacerował po nim i cieszył się nim.

Prezydent podziękował radnym koalicyjnym, radnym opozycji, wiceprezydentom Annie Sochackiej, Piotrowi Niewiadomskiemu, Jarosławowi Głowackiemu i pracownikom Urzędu Miasta za współpracę i "dobre wypełnianie woli mieszkańców miasta". Od radnych klubu PiS prezydent otrzymał w prezencie kwiaty i 3-tomową Wielką Księgę Objawień Najświętszej Maryi Panny w Polsce, Wielką Księgę Objawień Aniołów w Polsce (2 tom) i Wielką Księgę Objawień Świętych w Polsce (3 tom)

opr. JiC