Siedleccy harcerze i instruktorzy ze Związku Harcerstwa Polskiego stworzyli aplikację, wyszukującą w łatwy i szybki sposób zlokalizowane na terenie Miasta ratujące życie urządzenia AED. Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych na terenie Miasta jest już 11, a może będzie więcej.

Aplikacja informująca o defibrylatorach powstała dzięki zaangażowaniu głównie p. Andrzeja Rysia, społecznika i instruktora ZHP, w ramach projektu "Siedlecka Mapa Życia", współfinansowanego przez Urząd Miasta Siedlce.

Obecnie lista AED jest niepełna - brakuje tam kilku lokalizacji urządzeń AED. Jest to związane z przedłużającym się procesem załatwiania zgód właścicieli lokali na publikację informacji o nich. Urządzenia pojawią się tak szybko, jak to tylko możliwe, a nowe urządzenia będzie można pobrać "na telefon" aktualizując dane w aplikacji.

Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne (w skrócie: AED) to urządzenie do udzielania pierwszej osobom nieprzytomnym z zatrzymanym krążeniem, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi użytkownika (pomagającego) przez procedurę defibrylacji (pomocy). Jej szybkie użycie znacząco zwiększa szansę poszkodowanego na przeżycie. Urządzenia są proste w obsłudze i możliwe do obsługi przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego.

Link do aplikacji ułatwiającej dostęp do urządzeń AED tutaj:

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny - urządzenie umieszczone w holu Urzędu Miasta.

AED będzie więcej

Urządzeń będzie więcej o 6, ale w samym tylko okręgu 4 (płn.-zach. Siedlce) i to być może już na początku 2018 roku. Stanie się tak, jeśli projekt p. Andrzeja Rysia - zgłoszony w ramach tzw. budżetu obywatelskiego - znajdzie uznanie mieszkańców okręgu i zdoła uzyskać duża liczbę głosów. Obecnie w Siedlcach zlokalizowanych jest 11 tego typu urządzeń. Zainstalowanie kolejnych, znacząco zagęści ich sieć.

Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego zakłada zakup i montaż urządzeń AED w sześciu placówkach edukacyjnych na terenie IV okręgu. Zostaną one umieszczone w szkołach i przedszkolach, tj.: w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Granicznej (nie leży w okręgu, ale jest główną placówką edukacyjną, skupiającą duże ilości ludzi z terenu IlI etapu osiedla Tysiąclecia), Miejskich Przedszkolach nr 14, 22 i 26, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i w Szkole Podstawowej nr 10. Wybór miejsc instalacji podyktowany jest faktem, iż stanowią one duże skupiska ludzkie, są zlokalizowane w centrum terenów mieszkaniowych, są charakterystycznymi punktami w terenie, a w każdym z tych obiektów zatrudniona jest osoba sprawująca całodobowy jego nadzór, co zapewnia dostęp do zainstalowanych urządzeń przez 24 godziny.

Uzasadnieniem dla projektu jest fakt znaczącego zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego i szybkiej możliwości pomocy Mieszkańcom IV okręgu i całego miasta, dzięki zainstalowanym urządzeniom. Dodatkowym argumentem jest fakt stworzenia aplikacji "Siedlecka Mapa Życia" czyli dedykowanej dla naszego miasta wyszukiwarki urządzeń AED oraz związanej z tym faktem akcji informacyjnej i szkoleniowej.

FB Siedlecka Mapa Życia

Lista lokalizacji z urządzeniami AED w Siedlcach:

- Szpital Wojewódzki, ul. Poniatowskiego 26,

- Szpital Miejski, ul. Starowiejska,

- Meditrans (pogotowie), ul. Świrskiego,

- Urząd Miasta, Skwer Niepodległości 2,

- Biedronka, ul. Wojska Polskiego,

- Nadleśnictwo, ul. Kazimierzowska,

- NoveKino, ul. Wiszniewskiego,

- PSI (sprężyny), ul. Brzeska,

- ZUS, ul. Browarna,

- Hotel IBIS, ul. Jana Pawła II,

- Park wodny Siedlce, ul. Jana Pawła II.

opr. JiC © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/