Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. buduje w Mieście już od dwóch dekad. Przez ten okres powstało 13 budynków mieszkalnych z 588 mieszkaniami, o łącznej powierzchni użytkowej 27 459,14 m2.

Siedleckie "TBS" działa na zasadach "non profit" - spółka nie może swoich dochodów przeznaczać do podziału pomiędzy udziałowców, lecz powinna lokować je w działalności statutowej. Przedmiotem działania Towarzystwa jest budowa mieszkań na wynajem oraz zarządzanie i administrowanie zasobami mieszkaniowymi własnymi i powierzonymi, a także lokalami użytkowymi i garażami.

W 2016 roku spółka otworzyła nowy rozdział w działalności - STBS zarządza powierzonym miejskim zasobem mieszkaniowym. To ponad roczne doświadczenie pokazuje, że Firma obrała dobry kierunek działań - poprawia standard i jakość lokali komunalnych, jak też sama rozwija się zarówno pod względem finansowym, zwiększając obroty.

Jak powstał STBS?

Swe początki firma datuje od Uchwały Rady Miasta Siedlce z dnia 29 sierpnia 1996 r. "O koncepcji utworzenia Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Siedlcach". 27 lutego 1997 r. Rada Miasta Siedlce podjęła Uchwałę, w której upoważniono Gminę Miasto Siedlce do objęcia w tworzonej spółce do 100 % udziałów. Współudziałowcami mniejszościowymi Spółki zostali: Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego S.A. w Siedlcach (5%) oraz "EKOSERVICE" Podlaskie Inwestycje Budowlane S.A. w Siedlcach. Udziały te w późniejszym czasie zostały odkupione przez Spółkę. W Uchwale Rady Miasta określono kapitał początkowy STBS na kwotę 4.000 zł oraz wskazano możliwość podniesienia kapitału zakładowego po zarejestrowaniu Spółki. Dzięki temu Gmina Miasto Siedlce mogła wnieść do Spółki jako kapitał zakładowy kwotę 500.000 zł i aport rzeczowy w postaci dwóch działek położonych na osiedlu Roskosz Nr 141/13 i Nr 141/14 o łącznej powierzchni użytkowej 9.970 m2.

Podstawy prawne powoływania Towarzystw Budownictwa Społecznego stworzyła Ustawa z dnia 26 października 1995 r. "O niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw". Ustawa ta wielokrotnie nowelizowana reguluje podstawowe kwestie związane z działalnością Towarzystwa do dziś.

W dniu 18 marca 1997 r. w Kancelarii Notarialnej w Siedlcach, została zawarta Umowa Spółki, potwierdzona aktem notarialnym Rep. A Nr 3432/97. Umowę Spółki w dniu 10 maja 1997 r. zatwierdził decyzją Nr 40 Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie. Osobowość prawną Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. uzyskało w dniu 20 maja 1997 r., postanowieniem o wpisie do rejestru handlowego Sądu Rejonowego w Siedlcach, Wydział V Gospodarczy Sekcja Rejestrowa pod Nr RHB 1115 i datę tą można uznać za początek istnienia Siedleckiego TBS-u.

Działalność inwestycyjna Spółki

Spółka od chwili powstania wybudowała 13 budynków mieszkalnych, w których usytuowanych jest 588 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 27 459,14 m2. W budynkach mieszkalnych zlokalizowano ponadto 13 lokali użytkowych oraz 115 garaży.

Pierwszy budynek mieszkalny, 80-rodzinny, przy ul. Unitów Podlaskich 7 zasiedlono w 1999 r. W lipcu 2000 r. oddano do użytku 26-lokalowy budynek przy ul. Unitów Podlaskich 7A. Kolejne budynki: przy ul. Niepodległości 10 (61 mieszkań) i Niepodległości 10 A (41 mieszkań) zostały ukończone w 2000 r.

Kolejnymi inwestycjami STBS były:
- budynek mieszkalny (28 mieszkań) przy ul. Romanówka 1 A, oddany do użytku w 2002 r.,
- w lutym 2004 r. zasiedlono budynek przy ul. Unitów Podlaskich 14 (87 mieszkań), a w grudniu 2004 r. kolejny 60-rodzinny budynek przy ul. Starowiejskiej 60A,
- w lipcu 2007 r. zasiedlono dobudowany do oddanego w 2004 r. budynku przy ul. Starowiejskiej 60A, 15-rodzinny budynek ul. Starowiejska 60B,
- w listopadzie 2007 r. zasiedlono budynek mieszkalny 60-rodzinny przy ul. Daszyńskiego 6, który został wybudowany na potrzeby Gminy Miasta Siedlce,
- w sierpniu 2011 r. ukończono realizację budynku 23-rodzinnego z 1 lokalem usługowym przy ul. Gospodarczej 10,
- jednocześnie realizowana była inwestycja przy ul. Gospodarczej 12. Budynek z 59. mieszkaniami i 1 lokalem usługowym został ukończony w kwietniu 2012 roku.

Budynki: Gospodarcza 10 i Gospodarcza 12 to ostatnie inwestycje w ramach tzw. KFM - Krajowego Funduszu Mieszkaniowego - rządowego programu wspierającego budownictwo społeczne, charakteryzujące się ograniczonymi czynszami.

Nowe inwestycje: Gospodarcza

Siedlecki TBS Sp. z o.o. dostrzegając duże, rynkowe zainteresowanie mieszkaniami na wynajem - wobec braku programów rządowych - podejmuje decyzję o budowie dwóch bloków przy ul. Gospodarczej 15 i 17. Przy tych inwestycjach firma korzysta z kredytu komercyjnego, oferowanego przez BGK. W marcu 2015 roku STBS podpisuje umowę z BGK i już w sierpniu 2015 roku rozpoczyna roboty budowlane. Dwa budynki - po 24 mieszkania każdy - ukończono w styczniu 2017 roku, a 23 lutego przekazano klucze do nowych mieszkań lokatorom.

W celu kontynuacji działalności inwestycyjnej, Miasto Siedlce jako właściciel Spółki, w dniu 23 czerwca 2016 r. podwyższyło kapitał zakładowy STBS wnosząc aportem dwie działki nr 13/55 i 13/57 obręb 35 położone przy ul. Gospodarczej 13. Spółka na przekazanych działkach planuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z 42 mieszkaniami. Pierwszym etapem realizacji było opracowanie koncepcji architektoniczno – przestrzennej zabudowy działek. Opracowano projekt budowlany, który Spółka - wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę - przewiduje uzyskać do połowy miesiąca sierpnia 2017 r. Autorem obu opracowań jest Pracownia Architektoniczna prowadzona przez siedleckiego architekta p. Jarosława Kraskę. Zgodnie z projektem budowane tu mieszkania będą miały powierzchnię od 37 do 55 m2.

Po otrzymaniu projektu Siedleckie "TBS" Sp. z o.o. rozpocznie starania o preferencyjne środki kredytowe w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Programu Mieszkaniowego uchwalonego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. (Uchwała nr 115/2016), którego pakiet E "Mieszkanie+" oraz instrument 4-y tego pakietu, daje szansę Spółce pozyskania preferencyjnych środków finansowych na budowę czynszowych mieszkań społecznych. Celem wdrożenia tego instrumentu jest zwiększenie zasobu mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu, przeznaczonych dla gospodarstw domowych uzyskujących średnie dochody, tj. takie, które są zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych, a zarazem zbyt wysokie, by ubiegać się o lokal komunalny. Program zaspokajać ma także potrzeby gospodarstw domowych o szczególnych potrzebach mieszkaniowych, m.in. młodych małżeństw pragnących uzyskać mieszkanie w systemie najmu, a nie własności.

Program, podobnie jak wcześniejszy KFM, jest finansowany ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w formie preferencyjnych kredytów. Siedleckie "TBS" Sp. z o.o. przygotowuje się do udziału w programie i we wrześniu 2017 roku wystąpi z wnioskiem o kredyt preferencyjny na budowę budynku "Gospodarcza 13". Po uzyskaniu środków podejmie działania, które wyłonią wykonawce inwestycji.

Standard mieszkań STBS

Mieszkania wybudowane przez Spółkę przekazywane są do dyspozycji przyszłym najemcom w stanie gotowym do zasiedlenia. Tynki w mieszkaniach wykańczane są gładzią gipsową i malowane farbą białą emulsyjną, a stolarka okienna jest drewniana z fabrycznie wmontowanym mechanizmem wentylacji. W łazienkach montowane są wanny, umywalki i miski ustępowe. Ściany w łazienkach, do wysokości drzwi, wyłożone są glazurą, wanny są też obudowywane.

Posadzki w łazience, kuchni i na balkonie wyłożone są terakotą, w pokojach i przedpokoju układane są panele podłogowe. Kuchnie wyposażane są w dwukomorowe zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, obudowane szafkami, a kuchenka gazowa jest czteropalnikowa z piekarnikiem.

Stawiane mieszkaniom STBS wymogi techniczne i energetyczne pozwalają osiągać niższe koszty eksploatacji w porównaniu z mieszkaniami dotychczas realizowanymi w budownictwie wielorodzinnym. Mieszkania Siedleckiego "TBS" są wyposażone w wodomierze, podzielniki kosztów centralnego ogrzewania lub liczniki ciepła oraz zawory termostatyczne wpływające na obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej przez poszczególnych najemców i oszczędności w budżetach domowych.

W budynkach przy ul. Gospodarczej 10, 12, 15 i 17 zamontowane są logotermy – oddzielne dla każdego mieszkania stacje wymiennikowe służące do przygotowania ciepła na cele ogrzewania i uzyskania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te umożliwiają indywidualne ustalanie parametrów ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania w zależności od dnia tygodnia lub pory dnia.

Mieszkania w STBS mają charakter mieszkań wielopokoleniowych co oznacza, że po najemcach uprawnienia do zajmowania tych mieszkań przechodzi na dzieci, a następnie na wnuki.

Te wszystkie działania Spółki nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność władz Miasta, dobrej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej oraz zrozumienia dla działań Firmy przez Radnych Rady Miasta Siedlce.

Od lipca 2008 r. siedzibą Towarzystwa jest własny budynek biurowo – handlowy przy ul. Starowiejskiej 60 w Siedlcach.

opr. na podst. źr.

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/