Absolutorium, czyli potwierdzenie prawidłowego działania finansowego organu wykonawczego - w przypadku Siedlec, Prezydenta - corocznie w większości samorządów jest emocjonujące i zaskakuje treścią oświadczeń. XXXVII Sesja Rady w Siedlcach 27 czerwca taka właśnie była.
Plan "Nowe Siedlce" procedujemy dalej
Sesja zaczęła się od nieprzyjęcia przez radnych wniosku wprowadzającego do porządku obrad informacji o statusie procedowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Nowych Siedlec (9 za, 10 przeciw, 2 głosy wstrzymujące się). Wniosek w swoim fragmencie mówił nawet o wstrzymaniu prac nad całym planem, do czasu rozstrzygnięcia sporu z częścią protestujących przeciwko niemu mieszkańców.
Plan będzie nadal rozpatrywany - w chwili obecnej jest w tzw. 2-im wyłożeniu, część uwag mieszkańców jest przyjmowana, część odrzucana. Zaniechanie kreowania planu może w skrajnym przypadku grozić chaosem architektoniczno-estetycznym i sąsiedzkimi konfliktami, gdyż inwestycje będą lokowane na bazie jednostkowych decyzji i nie będą "podporządkowane" ustalonej przez projektantów koncepcji architektonicznej.
Higiena i ZOZ
Bez istotniejszych uwag radni przyjęli za to "Informację o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w mieście" i zatwierdzili sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach za rok obrotowy 2016 i sposób podziału zysku. Stan sanitarny Miasta wg Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego utrzymuje się od kilku lat na tym samym, dobrym poziomie. Siedlczanie otrzymują czystą jakościowo i bezpieczną dla zdrowia wodę pitną, a w kontrolowanych zakładach usługowych nie stwierdzono zaniedbań dla zdrowia mieszkańców.
Oceniając SP ZOZ prezydent Wojciech Kudelski przypomniał, że to dzięki Radzie szpital jest w dobrej kondycji. Podjęte kilkanaście lat temu uchwały o jego dofinansowaniu sprawiły, że może on teraz świadczyć usługi medyczne na wysokim poziomie i stale też rozwijać się, o czym świadczą nowe oddziały np.: psychiatria i kardiologia.
Ulga w żłobku
Tylko 3 radnych wstrzymało się od głosu przy uchwale rozszerzającej katalog osób uprawnionych do korzystania ze zniżki w opłacie za pobyt dziecka w Miejskim Żłobku przy ul. Batorego. Po zmianie - mniejszą o 25% opłatę - będą wnosić grupy rodziców lub opiekunów, które: korzystają z zasiłku rodzinnego, posiadają Kartę Dużej Rodziny, samotnie wychowujący dziecko z uregulowanym prawnie statusem cywilnym związku jeżeli co najmniej dwoje dzieci uczęszcza jednocześnie do żłobka oraz ci, którzy mając jednocześnie dwoje dzieci w żłobku mają osobę niepełnosprawną w rodzinie (rodzica, opiekuna, dziecko).
W jedynej takiej palcówce w Mieście jest teraz 110 dzieci w 4 grupach. Raczej przesądzone jest to, że od września 2017 pojawią się w Siedlcach 2 nowe żłobki niepubliczne, gdyż wg danych Wydziału Spraw Społecznych od 1,5 roku stale zwiększa się ilość chętnych. Wśród radnych pojawiła się koncepcja, by zaadaptować jedno z przedszkoli na nowy żłobek, a dzieci przenieść do szkół jako "oddziały przedszkolne". Inną z propozycji form pomocy Miasta rodzicom może być też dofinansowywanie roli tzw. niani, prowadzącej działalność gospodarczą. Rozpatrując te potrzeby łącznie trzeba pamiętać, że od 1 września br. na gminy nałożony został ustawowy obowiązek zapewnienia opieki w przedszkolach dzieciom powyżej 3 lat.
Porządkowanie nazw
Magistrat przystąpi do porządkowania nazw lokalnych ulic, placów i rond. W różnych systemach informatyczno-administracyjnych jest wiele niejednorodnych danych. Aż w 163 przypadkach – szczególnie w stosunku do nazw przedwojennych – nie zachowały się uchwały i uzasadnienia nadające ulicom, placom i rondom nazwy. Przyjęta uchwała będzie podstawą prawną, by nadać im funkcjonujące, zwyczajowe nazwy oraz pozwoli je uporządkować i ujednolicić ich nazewnictwo.
Schronisko w "Rolniku"
W budynku Zespołu Szkól nr 4 przy ul. Bema ruszy już niedługo Szkolne Schronisko Młodzieżowe. W 4-osobowych pokojach o obniżonym standardzie będzie mogło przebywać maksymalnie 80 osób - dzieci, młodzieży, ich opiekunów bądź rodziców – w okresie ferii i wakacji szkolnych. Radni uchwalili 27 czerwca "cennik" w schronisku: 10 zł + 8% VAT za dobę pobytu. Budynek był w złym stanie technicznym, ale Miasto sfinansowało wzmocnienie konstrukcji budynku i zapowiada modernizację jego elewacji.
Weszliśmy w elektromobilność
Siedlce wspólnie z 40., innymi miastami są sygnatariuszem programu rozwoju elektromobilności w Polsce. Porozumienie nt. temat Miasto zawarło w lutym br. Prezydent Wojciech Kudelski zapewnia, że powzięta 27 czerwca nt. temat uchwała Rady, w chwili obecnej nie wiąże Miasta finansowo, a jedynym wydatkiem Miasta w przyszłości będzie sfinansowanie zakupu pojazdów elektrycznych do obsługi komunikacji miejskiej. Projekt "Ustawy o elektromobilności" zakłada wymianę taboru autobusowego w minimum 30% - tj. ok. 15 pojazdów – do 2025 roku. Zgodnie z Programem Bezemisyjnego Transportu Publicznego do roku 2021 zakupimy pierwsze pojazdy, które nawet w 90% mogą zostać sfinansowane w formie bezzwrotnych dotacji. Już w lipcu br. Miasto wspólnie z MPK przygotuje specyfikację techniczną pojazdów, które w przyszłości będą się poruszać po naszych ulicach.
Głosy nad absolutorium
Zanim pozytywnie oceniono gospodarowanie miejskimi funduszami w 2016 roku przez prezydenta Wojciecha Kudelskiego, Rada zatwierdziła skonsolidowany budżet Miasta i roczne sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2016 rok. Bilans skonsolidowany miasta Siedlce został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i istniejącymi wytycznymi w oparciu o bilanse jednostkowe wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych oraz bilans z wykonania budżetu miasta.
Radny Jerzy Myszkowski jako reprezentant wnioskodawcy: Komisji Rewizyjnej Rady oraz jako szef klubu radnych PiS, wnioskował o udzielenie absolutorium. – Prezydent gospodarując miejskimi pieniędzmi kierował się zasadami celowości, legalności, oszczędności oraz rzetelności. – powiedział szef Komisji Rewizyjnej. Przypomniał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej z 26 kwietnia br. nt. wykonania budżetu oraz kryteria Komisji Rewizyjne przyjęte przy ocenie, m.in.: zgodność z prawidłami księgowania, celowość wydatków, dyscyplinę finansową. – Wydatki realizowano racjonalnie, efektywnie i maksymalnie w stosunku do możliwości, tak by służyły rozwojowi Miasta i kreowaniu szans dla Mieszkańców. – oceniał przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Na poparcie swego apelu wymienił kilka z wielu ubiegłorocznych inwestycji, m.in.: ul. Łukowską, oddane nowe bloki komunalne przy Geodetów, wydatki na bezpieczeństwo (1,3 mln. zł.) i inwestycje w oświacie (4 mln). – Budżet 2016 pozwoli działać w przyszłości, otwiera drogę, wręcz szerokie bramy ku oczekiwanym dwóm największym, tegorocznym inwestycjom: budowie 3 etapu obwodnicy i tunelu przy dworcu PKP. – ocenił Jerzy Myszkowski.
Odmienne zdanie o wykonaniu budżetu miał Tomasz Araszkiewicz, szef Klubu Radnych PO. – Prezydent nie zabiegał o głosy wszystkich radnych i nie słucha rad opozycji, która pomimo uwag krytycznych włącza się w działania na rzecz rozwoju Miasta. Mamy ciągłe zaciąganie pożyczek i obligacji. To niebezpieczna taktyka i działanie. To nie jest bezpieczne i przewidywalne zarządzanie. Jako radni PO będziemy głosować przeciwko udzieleniu absolutorium. – przekonywał nowy szef Klubu Radnych PO.
Głos w dyskusji zabrali też pozostali radni i reprezentanci Klubów: Zuzanna Demczenko, Arkadiusz Mazurkiewicz, Magdalena Daniel i – jak się okazało w trakcie wystąpienia – były już radny PO, tej partii i szef Klubu radnych Robert Chojecki. – Mówienie, że prezydent Kudelski dzieli i różni ludzi, przy wiedzy o tym, jakie ma on podejście do interesantów i pracowników… nie potrafiłabym tak powiedzieć. Takie słowa są niesprawiedliwe. To człowiek wyjątkowego dialogu. – ripostowała radna Demczenko szefowi Klubu PO. Odnosząc się do zadłużania Miasta radna Demczenko stwierdziła: - Wskażcie inne, niezadłużone miasto? Czy prezydent przejadł zaciągnięte pożyczki? Znajomi przyjeżdżają do Siedlec i pierwszą ich reakcją jest ogromne "wow". Popatrzcie na szkoły, boiska, obiekty kultury i sportu. Zachowujemy się tak jakbyśmy byli w lesie i drzew nie widzieli.
W imieniu Klubu Radnych STS wypowiadał się radny Arkadiusz Mazurkiewicz: - Siedlczanie widzą pozytywne zmiany w Mieście. Wszystko to osiągnęliśmy też dzięki wysiłkowi mieszkańców oraz nas samych. – ocenił. – Staramy się dorównać jakości życia czołówki miast w Polsce. My nie schodzimy "z pokładu", ale otaczającą nas rzeczywistość budujemy na miarę naszych marzeń i możliwości.
- To kolejny, trudny i niewygodny budżet. Jako radni staramy się jednak poprzez pracę w komisjach realizować go na warunkach, jakie postawiło życie. – dodała radna Magdalena Daniel.
Wielu obecnych zaskoczyło wystąpienie radnego Roberta Chojeckiego. - Od pewnego czasu zmagam się z poczuciem nadmiernej ingerencji polityki w fundamentalne wartości etyczne , religijne i prawne. Fałsz, niesprawiedliwość i brak poszanowania uczciwej pracy przekroczył pozom dla mnie akceptowalny. W momencie gdy proteza zastępuje kręgosłup moralny, a wszechobecne staje się kalectwo etyczne muszę podjąć kategoryczne decyzje. – oświadczył emocjonalnie radny, który od 3 lat reprezentował PO w okręgu Centrum. - Jako radny niezależny zadeklarowałem Wszystkim koleżankom i kolegom Radnym gotowość współpracy przy rozsądnych projektach służącym mieszkańcom Siedlec, jednocześnie zapewniam o krytyce z mojej strony wszelkich nieprawidłowości godzących w dobro Siedlczan. Mając świadomość zaufania społecznego jakim obdarzyli mnie mieszkańcy Siedlec pragnę skupić się intensywnie na pracy samorządowej i pomocy na rzecz chorych dzieci i młodzieży. W mojej samorządowej ocenie Siedlce są wartością najwyższą stojącą ponad dobrem indywidualnym, grupowym i partyjnym! Ratio status, nadrzędność interesu Siedlec jest najważniejsza.
- Dzisiejsze absolutorium będzie silne. Kontynuujemy naszą politykę przyjętą w 2006 roku, a dzisiejsze wydarzenia obnażają rozbicie i słabość opozycji. – ocenił z kolei wydarzenia na sesji radny PiS Mariusz Orzełowski.
- To kolejny rok, który następne pokolenia ocenią w przyszłości jako czas boomu inwestycyjnego. – uważa skarbnik miejski Kazimierz Paryła. – Zaabsorbowaliśmy bardzo poważne środki unijne dzięki programom UE. Miasta, które podobnie jak Siedlce, sprawnie poradziły sobie z wnioskami o środki, zderzyły się później z rzeczywistością regresu gospodarczego lat 2008-2009. Taki los spotkał ponad 100 miast w Polsce. – mówił skarbnik. – W latach 2012-2013 samorządy te musiały przejść programy naprawcze. W naszym przypadku, przyczyną powiększenia o blisko 200 mln długu publicznego było wchłonięcie 158 mln środków unijnych, które wymagały środków własnych. To nauka na przyszłość – nie ma już przestrzeni na powiększanie długu, musi być on ograniczany. – mówił Kazimierz Paryła, poprzedzając wystąpienie prezydenta Wojciecha Kudelskiego.
Zgoda i rozwój
- Sesja absolutoryjna zawsze budzi kontrowersje i dyskusje, bo to jedno z dwóch, obok przyjęcia budżetu, najważniejszych głosowań. Ponadto radni stanowią przekrój poglądów naszego społeczeństwa. – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Wojciech Kudelski. – Co miałem do zrobienia w 2016 roku, to zrobiłem, a teraz poddaję się ocenie Państwa, czy skwitujecie moją działalność pozytywnie, jak też całego aparatu Urzędu i spółek miejskich. Myślę, że z tego głosowania wyjdę "na tarczy", ponieważ jestem w tej chwili "chłopcem do bicia". Zgodziłem się na kandydowanie, wygrałem wybory i jestem prezydentem już 3. kadencję. Mieszkańcy wiedzieli na kogo głosują i co ja potrafię. Mieszkańcy wiedzą też, że nie dzielę ludzi, a łączę. – mówił Wojciech Kudelski.
Odnosząc się do zarzutów radnego Araszkiewicza z PO Prezydent powiedział: - Szczególnie te zarzuty o dzielenie mnie bolą. Panie radny, przypomnę że dopóki tworzyliśmy koalicję PiS-STS, potem PiS-PO-STS, to nie było podziałów również w PO. Proszę przypomnieć sobie hasło: Zgoda i rozwój. Najwięcej dobrego zaczęliśmy robić w tamtym okresie. Nieporozumienia w Państwa ugrupowaniu zaczęły się wówczas, kiedy pan Halicki kazał Wam wyjść z koalicji, właśnie przed sesją absolutoryjną. To od wtedy zaczęły się kłopoty PO, to wówczas podzieliliście się. Ja myślę że to był błąd. Nie ulegajcie wpływom zewnętrznym. W Siedlcach doskonale sobie radziliśmy – razem zabiegaliśmy środki, co wówczas i teraz eksponowałem. Nie ja jestem powodem poróżnienia między wami.
Staram się bez względu na politykę ludzi łączyć. Proszę popatrzeć na urzędników, których zatrudniłem. Zostanie mi dużo palców jednej ręki, gdzie zobaczycie członków PiS na stanowiskach dyrektorów szkół, naczelników wydziałów. Kto mi zarzuci kierowanie kluczem partyjnym, czy to PiS, czy STS przy nominacjach? Tego nie ma. Pracują fachowcy, w większości wybrani w konkursach. W "sytuacji z Magellanem" zdarzyło się, że niektórzy pracownicy odmówili mi posłuszeństwa, co też jest dowodem na to, że nie stosuję nepotyzmu, czy kolesiostwa. To trochę nie w porządku, że użył Pan takiego sformułowania, że ja dzielę ludzi.
Chciałbym przy okazji sesji absolutoryjnej podkreślić, że wszystkie rozpoczęte w Mieście inwestycje są zakończone. Żaden wykonawca nie skarży nas za brak zapłaty. Żaden bank nie skarży nas, że nie spłacamy kredytów które zaciągnęliśmy. Myślę, że wszystkie te inwestycje służą ludziom. Wiele innych miast może nam tylko pozazdrościć.
Człowiek w moim wieku już się nie zmienia. Do końca sprawowania funkcji Prezydenta Miasta Siedlce pozostaną człowiekiem, który nie kłamie, który dba o interes Miasta, który wykorzystuje swoje doświadczenie, by służyć Miastu i je ubogacać. Mówienie, że Miasto jest zadłużone jest na wyrost – Miasto zostało ubogacone, gdyż wszystkie te inwestycje zatrzymają w Siedlcach młodzież, i już zatrzymują; dają miejsca pracy i tworzą odpowiednią strukturę i atmosferę w Mieście. O tym warto pamiętać, bo to diamenty naszego Miasta.
Nie sprzedaję spółek miejskich, choć gdybym to zrobił to spłacilibyśmy dług, ale tego nie zrobię bo to jest działanie niekorzystne dla Siedlec.
Wysoka Rado, proszę weźcie pod uwagę moje refleksje. Pamiętajmy o tym, że wielka polityka w Polsce dzieli, a nam się udawało wówczas, gdy byliśmy jedynym miastem, w którym funkcjonowała koalicja PO-PiS. Dużo dobrego dało się zrobić, znamy się przy tym bardzo dobrze, od każdej strony. Zwracam się więc do wszystkich radnych, Koleżanek i Kolegów – dla dobra Miasta pokażcie, że potrafimy zrobić coś dobrego razem. Proszę o głosowanie za absolutorium.
Po głosowaniu prezydent Siedlec podziękował zarówno głosującym na "tak", jak i tym przeciwko oraz całej Radzie "za współpracę przy kierowaniu Miastem i podejmowaniu uchwał". "Dziękuję" skierował również do pracowników samorządowych, skarbnika miejskiego, wiceprezydentów, prezesów spółek i pozostałych współpracowników. Podziękowania usłyszeli obecni na sali sesyjnej Mieszkańcy Siedlec. Wojciech Kudelski zaprosił do twórczej dyskusji nad Dobrem Miasta wszystkich.
Do czasu zakończenia blisko 6,5 godzinnej sesji radni uchwalili jeszcze zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta na lata 2017-2035 oraz zmiany w budżecie miasta Siedlce na 2017 rok. Przez dłuższy okres emocje ponownie wywołał system podziału funduszy na sport w Mieście, ale – po raz kolejny wstępnie – umówiono się na rzetelną wymianę opinii nt. temat podczas jednego z jesiennych posiedzeń komisji Rady.
opr. JiC
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/
Ratio status - racja stanu (fr. raison d'État, łac. ratio status) – nadrzędny interes państwowy, interes narodowy, wyższość interesu państwa nad innymi interesami i normami, wspólny dla większości obywateli i organizacji działających w państwie lub poza jego granicami, ale na jego rzecz. Za twórcę nowożytnej koncepcji racji stanu uważany jest Niccolò Machiavelli, natomiast pierwsze użycie terminu "racja stanu" przypisuje się arcybiskupowi Giovanniemu della Casa (za wikipedia.pl).