Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 07.09.2020 17:00

Godzina zakończenia: 07.09.2020 19:00

Miejsce: Plac gen. Władysława Sikorskiego

Adres: Plac gen. Władysława Sikorskiego

Trasa dojazdu:        

Godzina rozpoczęcia: 07.09.2020 19:00

Godzina zakończenia: 07.09.2020 21:00

Miejsce: Plac gen. Władysława Sikorskiego

Adres: Plac gen. Władysława Sikorskiego

Trasa dojazdu:        

Teatr KTO – Spektakle „Peregrinus” i „Zapach czasu”

7 września 2020 r. (poniedziałek), godz. 17:00, 19:00

Plac gen. Sikorskiego

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na trzynastą już edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. W tym roku zaprosiliśmy Teatr KTO, który wystawi dwa spektakle: Peregrinus i Zapach czasu.

Peregrinus to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku.

Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji, „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja „cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

Zapach czasu to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością Gabriela Garcii Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera. W przedstawieniu występuje wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych, postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20. i 30. Jest to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości.

W widowisku nie ma tekstu, jest natomiast muzyka Piotra Czajkowskiego, grana również „na żywo” przez aktorów na harmonijkach ustnych. Wykorzystywane są też olbrzymie jeżdżące dekoracje, ogień, pirotechnika i szczudła.

Spektakl prezentowany był w wielu miastach Polski, a także w Brazylii, we Francji, w Holandii, Iranie, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Tunezji, na Ukrainie, we Włoszech.