Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Honorowej Obywatelki Miasta Siedlce dr Izabelli Galickiej. Miała 88 lat. Była wybitnym historykiem sztuki. Przez Siedlczan zapamiętana zostanie jako odkrywczyni obrazu "Ekstaza św. Franciszka" El Greca.

"Odeszła pani doktor Izabella Galicka. Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę" - napisał 1 listopada na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda. "Przyczyniła się do odnalezienia i uratowania obrazu El Greca 'Ekstaza św. Franciszka'. Wielka dama i wielka patriotka" - dodał.

Dr Izabella Karolina Galicka była Warszawianką, córką psychiatry Karola Mikulskiego oraz Idalii Jadwigi z domu Gieysztor - psycholożki i pianistki. Przed wojną i w czasie okupacji uczyła się w domu. Po wojnie ukończyła najpierw gimnazjum w Gostyninie, a następnie XVI Liceum Humanistycznym im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie. W latach 1947 do 1952 studiowała w Konserwatorium Warszawskim, w klasie fortepianu prof. Jerzego Lefelda. W roku 1949 podjęła studia historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obroniła pracę magisterską p.t. „Renesansowa rzeźba epitafijna Lubelszczyzny”.

Po ukończeniu studiów pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków, w Dziale Dokumentacji Historycznej, przygotowując wiele studiów z zakresu architektury i urbanistyki. Od 1962 r. do 1991 r. związała się z Polską Akademią Nauk, pracując w Instytucie Sztuki Polskiej, w Pracowni Inwentaryzacji Zabytków. W tym czasie, wspólnie z Hanną Sygietyńską była autorką ponad 40 katalogów zabytków sztuki (m. in. z powiatów siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i łosickiego) Jest autorką licznych publikacji, artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu historii sztuki urbanistyki i architektury oraz książek m.in. „Odkrywanie sztuki, sztuki odkrywania” z 1994 r. - wyróżnionej nagrodą im. Hugona Steinhausa. W 1965 r. rozpoczęła pracę doktorską pt. „Świeckie budownictwo obronne w dzielnicy Janusza Starszego Mazowieckiego”, którą obroniła w 1969 r.
W 1964 r. odkryła wraz z Hanną Sygietyńską jedyny obraz El Greca w Polsce „Ekstaza Św. Franciszka”, którego autentyzm potwierdziły przeprowadzone w 1974r. badania konserwatorskie pod kierunkiem prof. Bohdana Marconiego. Obraz ten od 2004 r. eksponowany jest w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Jest współautorką i autorką licznych publikacji na temat El Greca, m.in. artykułu p.t. „Nieznany obraz w Kosowie z serii franciszkańskiej El Greca” opublikowanym w Biuletynie Historii Sztuki z 1966 r. Wraz z Hanną Sygietyńska przypisały po raz pierwszy to dzieło samemu mistrzowi, a także artykułu pt. „Ein ubekannter Heiliger Franciskus In Ekstase des El Greco In Polen” (w Artibus et Historiae z 2006r.), w którym postawiły hipotezę
o odnalezionym w Kosowie obrazie jako pierwowzorze serii franciszkańskiej El Greca.

W 2009 r., wraz z Hanną Sygietyńską, zostały odznaczone w Siedlcach Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To wysokie odznaczenie państwowe przyznane zostało obu Paniom za „odkrycie obrazu i wkład w gromadzenie dóbr kultury w Polsce”. W 2014 roku została laureatką „Aleksandrii” - honorowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce.

Uchwałą Rady Miasta Siedlce nr XI/120/2015 z dnia 28 sierpnia 2015 r. został Jej nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siedlce

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w czerwcu 2017 uhonorował ją Doroczną Nagrodą MKiDN w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego, a w październiku 2019 odznaczył Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 Prezydent RP Andrzej Duda wręczył jej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W zmarłej tracimy cenioną i wybitną postać polskiej kultury i sztuki. Jesteśmy dumni, że Jej wielkie odkrycie znajduje się w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, nieustannie budząc podziw i zachwyt wielbicieli malarstwa z całego świata.

Cześć Jej pamięci!