"Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć" - Oskar Kolberg. W dniu dzisiejszym w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach odbyło się kameralne spotkanie z piosenką patriotyczną, nawiązujące do różnych wydarzeń z naszej historii.

Tradycją CKU stało się upamiętnianie dnia 11 Listopada poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Do uczestnictwa zostały zaproszone osoby z różnych instytucji, wśród nich Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik. Obecni byli także: sekretarz Gminy Siedlce Dorota Dmowska - Paczuska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach Mariusz Bułas, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej Marzena Kowalczuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach kom. Agnieszka Świerczewska oraz emerytowani i obecni nauczyciele CKU i zaproszeni goście. 

Śpiew towarzyszył ludziom od zawsze, we wszystkich momentach życia - w chwilach radosnych, podczas zabawy i biesiad, jak również w chwilach dramatycznych. Szczególne miejsce w tym śpiewaniu zajmowała zawsze polska pieśń patriotyczna, która do dziś jest wyjątkową lekcją historii. W trudnych chwilach podtrzymywała walczących na duchu, zagrzewała do walki, wyznaczała rytm marszu, koiła samotność i tęsknotę za bliskimi. Patriotyczne piosenki, często w naszej historii zakazane, często anonimowe - dawały namiastkę wolności, pokrzepienie i nadzieję, potrafiły łączyć - bo śpiewali je zarówno młodzi, jak i starsi.
Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest nie tylko świadectwem historii, ale także sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców danego kraju.

Dlatego też, w piątkowe przedpołudnie, po raz kolejny wybrzmiały pieśni patriotyczne w siedleckim Centrum Kształcenia Ustawicznego. Część muzyczną poprowadziły słuchaczki i absolwentki placówki: Adrianna Łopacińska, Wioleta Gryczka i Ewelina Romaniuk. Wykonano utwory z okresu I wojny światowej, pieśni legionowe oraz te, które towarzyszyły Polakom podczas odzyskiwania niepodległości. Wśród tytułów należy wymienić "Rotę", "My, pierwsza brygada", "Wojenko, wojenko", "Biały krzyż". Wspólne śpiewanie ułatwiały teksty eksponowane na ekranie i specjalnie z tej okazji przygotowane książeczki.

Na zakończenie uroczystości goście zostali poczęstowani tortem w narodowych barwach.

Ogromne podziękowania dla Pani Dyrektor Edyty Biardy i całego zespołu, za sprawą którego dzisiejsze spotkanie mogło się odbyć. Było ono niezwykle emocjonujące, przypomniało o naszej trudnej historii, czasach niewoli i nieustannych próbach odzyskania niepodległości. Uczestnicy otrzymali także myśl przewodnią na współczesny czas, że wartościowe jest to, co okupione wysiłkiem. Warto się starać, warto wychodzić poza granice swojego komfortu, wychylać poza skorupę. "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje" - Jan Paweł II.