Składanie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Wolności, uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, biegi uliczne oraz wielka MotoParada - to tylko niektóre z wydarzeń, które wypełniły harmonogram obchodów 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystości centralne rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego ks. bp. dr. Kazimierza Gurdy, który w swej homilii podkreślił, jakim ogromnym darem jest wolność, jak ważna jest dla nas i przyszłych pokoleń. – To dzięki wolności Polska może decydować o samej sobie, rozwijać swoją kulturę i gospodarkę. Ten skarb wolności doceniamy i za niego Panu Bogu dziękujemy – mówił biskup siedlecki.

Następnie uczestnicy przemaszerowali z kościoła pw. Św. Józefa na Plac Wolności. Tutaj rozpoczęto uroczystości od hymnu państwowego i powitania gości, po czym głos zabrał Prezydenta Miasta Siedlce.

Treść przemówienia:
Szanowni Państwo,
Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy...
Pamiętamy także o tym, że 101 lat temu, w listopadzie 1918 r. spełniły się nasze marzenia o niepodległości.
Dziś wracamy do wydarzeń sprzed ponad wieku, bo to nasz obowiązek wobec historii i tych, którzy ją kreowali: bohaterów znanych z imienia i nazwiska i tych licznych bezimiennych. Wracamy do tamtych chwil, by oddać honor wszystkim patriotom, którzy niezłomnie wierzyli, że Polska będzie wolna, suwerenna i niepodległa.
Należy pamiętać o wielkich Polakach tamtych czasów, mając na uwadze fakt, że ci ludzie reprezentując różne obozy potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, delegat Polski na konferencji wersalskiej Roman Dmowski - ludzie ideowo, politycznie, zasadniczo ze sobą skłóceni, ale w warunkach tworzenia Polski, w warunkach zagrożenia państwa potrafiący współpracować, co przełożyło się na działania zarówno militarne, jak i dyplomatyczne. Determinacja i wola zwycięstwa przyniosły upragniony przez pokolenia efekt – wolność i niezależność.

Radość z odzyskania niepodległości była wielka. Atmosferę 11 listopada 1918 roku tak opisywał Jędrzej Moraczewski, (premier rządu, który zadecydował o przyznaniu praw wyborczych kobietom): „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Życzę wszystkim, aby ten niebywały entuzjazm naszych przodków udzielał się nam nieustannie, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny, przekazujmy im najważniejsze wartości i przypominajmy, że dzięki ofierze złożonej przez naszych przodków mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy w języku polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.

Szanowni Państwo,
Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Polska od ponad trzydziestu lat jest wolna. Państwo jest bezpieczne, w strukturach Unii Europejskiej i NATO. Cieszymy się, że w naszym mieście ma siedzibę dowództwo tworzonej 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Natomiast dziś nasuwa się refleksja, czy potrafimy docenić wolność, o którą tak walczyły poprzednie pokolenia, czy umiemy się z niej cieszyć? Czy ją w ogóle dostrzegamy? Czy w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny, jaką jest nasze miasto, niezależnie od różnych poglądów, umiemy się porozumieć?

Szanowni Mieszkańcy!
Zróbmy wszystko, aby ten dzień był dniem radosnym i wyjątkowym. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra wszystkich obywateli.

Księże Biskupie dziękuję za odprawienie Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.
Panie Generale dziękuję za współorganizację dzisiejszej uroczystości.
Na ręce Pana Antoniego Jastrzębskiego składam podziękowanie Podlaskiemu Społecznemu Komitetowi Obchodów Świąt Narodowych.
Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom i gościom za obecność na naszej uroczystości.

W trakcie uroczystości głos zabrał także dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Przypomniał, że wolność i niepodległość nie przyszły nam łatwo. O swoją niezależność, o własne państwo i granice musieliśmy walczyć zbrojnie, niejednokrotnie ponosząc najcięższą ofiarę. Podkreślił również, że pamięć o przodkach i ich bohaterskich czynach jest żywa w nowo formowanej dywizji. 

W dalszej części uroczystości został odczytany apel pamięci i oddano salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i znicze pamięci.  Na koniec centralnych uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na gorący bigos.