Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na promocję książki Roberta Rogalskiego
"Siedlce – okupacja – teatr. Wspomnienia z lat 1920-2018". Autor jest najstarszym, żyjącym aktorem pochodzącym z Siedlec.

Książka "Siedlce – okupacja – teatr. Wspomnienia z lat 19202018" to wspomnienia Roberta Rogalskiego, które dotyczą jego siedleckiego dzieciństwa, czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz jego działalności w plutonie "Koliber" w siedleckiej Armii Krajowej. Całość została poprzedzona wywiadem, jakiego autor publikacji udzielił Andrzejowi Chojnackiemu, w którym znalazły się wspomnienia z teatru amatorskiego w Siedlcach, opowieści
o karierze aktorskiej i przypomnienie udziału w najnowszych filmach polskich t.j.: "Pokłosie", "Wołyń" oraz "Miasto'44".

Książkę uzupełniają niepublikowane dotąd fotografie Siedlec z okresu II Rzeczypospolitej oraz z czasów okupacji: zniszczonego miasta, przedwojennych nauczycieli i młodzieży zaangażowanej w walkę z okupantem. W książce znalazły się również fotografie pochodzące z albumu rodzinnego Artura Rogalskiego - bratanka autora wspomnień oraz fotografie z warszawskich sztuk teatralnych, w których występował Robert Rogalski.

Wydawcą książki jest M-GOK w Kosowie Lackim, natomiast redaktorem publikacji jest Andrzej Chojnacki, autor artykułów i książek opisujących historię Siedlec, m.in. "Żołnierze w społeczeństwie regionu siedleckiego w latach 1795-1831". Jest stypendystą Prezydenta Miasta Siedlce. Materiał do publikacji dotyczącej życia i twórczości Roberta Rogalskiego, przygotował w ramach rocznego stypendium artystycznego w zakresie upowszechniania kultury na 2018 rok.

Promocja książki Roberta Rogalskiego "Siedlce – okupacja – teatr. Wspomnienia z lat 1920-2018"; Muzeum Regionalne w Siedlcach 31 sierpnia (piątek) o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Robert Rogalski (ur. 1920 r.) jest najstarszym, żyjącym aktorem pochodzącym z Siedlec. Debiutował w 1944 r. w amatorskim teatrze zorganizowanym przez innego siedlczanina – Aleksandra Fogla, potem ukończył Szkołę Teatralną w Łodzi pod kierunkiem Leona Schillera i rozpoczął swoją karierę teatralną i filmową. Związany ze scenami w Łodzi, Opolu i Warszawie. Od lat 70-tych współorganizował spotkania aktorów w Siedlcach.

fot. Hubert Komerski

opr. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/