W najnowszym numerze pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota" zamieszczony został ranking zadłużenia samorządów. W gronie miast na prawach powiatów na pierwszym miejscu znalazł się Wałbrzych, którego procentowe zadłużenie w stosunku do dochodów wyniosło na koniec 2014 r. 89,15%. Kolejne lokaty okupują Elbląg (66,04%) i Żory (61,29%). W tym zestawieniu Siedlce znalazły się na jedenastym miejscu, ze wskaźnikiem 50,44%.

Ciekawe jest też zestawienie zadłużenia miast wojewódzkich. Tutaj na pierwszym miejscu jest Toruń (95,34%) przed Łodzią (78,27) i Bydgoszczą (70,58). W gronie miast powiatowych największe zadłużenie mają: Kamień Pomorski (89,54), Myślenice (85,74), Pisz (78,69) oraz Skarżysko-Kamienna (78,63). Wśród małych miast na pierwszym miejscu jest Przemków (93,86). Najbardziej zadłużone są jednak trzy gminy wiejskie z województwa zachodniopomorskiego: Ostrowice (304,18), Rewal (266,77) i Bielice (102,5).


We wstępniaku do wydania redaktor naczelny "Wspólnoty" Janusz Król zauważył: … Wprawdzie dług samorządów rośnie, ale nadal nie przekracza 7-8 proc. długu sektora finansów publicznych. Na tym tle w ciekawym wywiadzie, jakiego udzielił mi prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, widać jak bardzo żywe są w lokalnych mediach reakcje na politykę finansową samorządów. I jak trudno w tych reakcjach o obiektywizm…

Wewnątrz numeru zamieszczony jest wywiad, jaki redaktor naczelny przeprowadził z prezydentem Siedlec. Nosi on tytuł: "Żeby młodzi nie wyjeżdżali". Kredyty jakie pozaciągaliśmy, poszły na rozwój, na powiększenie zdolności do przyjmowania inwestycji. To bardzo ważne. One nie zostały przejedzone. Bez tych inwestycji miasto zamiast się rozwijać, przeżywałoby regres, zabrakłoby miejsc pracy, mieszkań i w rezultacie zacząłby się odpływ młodzieży – tłumaczy prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Miasto przez trzy lata okupowało czołowe miejsca w rankingu zadłużenia "Wspólnoty", teraz znalazło się poza pierwszą dziesiątką. – U nas lokalnie, niektórym ludziom brakuje obiektywizmu. Mówią o kredytach, o zadłużaniu miasta, nie wspominają o jego ubogaceniu.