18 września w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ogłoszono laureatów ósmej edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" Siedlce jako jedyne na Mazowszu zostały wyróżnione za "Regionalny Projekt Turystyczny Doliny Bugu"


Celem organizowanego już od ośmiu lat konkursu "Polska Pięknieje –7 Cudów Funduszy Europejskich" jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, zrealizowanych z dofinansowaniem ze środków UE. Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ unijnych funduszy na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany. Spośród 195 zgłoszeń, Kapituła Konkursu wskazała 21 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie (ostatnie 4 kategorie to nowość w tegorocznej edycji). Swojego faworyta wskazali też internauci. Pani Anna – członek kapituły oceniającej wnioski – zdradziła, iż siedleckiemu projektowi do wygranej zabrakło niewiele ponad 30 głosów.

"Regionalny Projekt Turystyczny Doliny Bugu" – realizowany jest przez Miasto Siedlce wspólnie z partnerami – samorządem powiatu i gmin rejonu siedleckiego, Nadbużańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Oddziałem "Podlasie" PTTK oraz Stowarzyszeniem leniwce.pl. W ramach projektu powstało wiele drukowanych materiałów promocyjnych, nowoczesna strona internetowa miasta Siedlce oraz aplikacja na urządzenia mobilne (tablety i smartfony).Strona internetowa www.turystyka.siedlce.pl zawiera przejrzyste informacje o mieście, najciekawszych obiektach kultury w okolicy i wydarzeniach sportowych, które odbywają się przez cały rok. Powstała również aplikacja mobilna "Siedlce. Otwarta brama w Dolinę Bugu", która pełni funkcję elektronicznego przewodnika dla odwiedzających. Opisano w niej największe atrakcje turystyczne okolicy, zawarto bazę noclegową oraz informacje o wybranych wydarzeniach. Przybliża ona także walory m.in. rezerwatu ornitologicznego Stawy Broszkowskie oraz rezerwatu krajobrazowo-leśnego Dąbrowy Seroczyńskie. Aplikacja zawiera opisy i mapy sześciu tras rowerowych, wyposażona jest w funkcję lokalizacji GPS oraz wyświetla prognozę pogody na najbliższe dni. Ważnym elementem aplikacji są tzw. questy, czyli zadania do wykonania, które zazwyczaj wiążą się z dotarciem do określonej lokalizacji, poznaniem historii danego miejsca i odpowiedzeniem na zadane pytanie. W ramach cyklu zawodów po odwiedzeniu określonej liczby miejsc każdy użytkownik otrzymuje nagrodę-niespodziankę.


Wyróżnienie dla miasta Siedlce odebrali Jarosław Głowacki, z-ca Prezydenta Miasta Siedlce i Katarzyna Kozioł, Kierownik Referatu Sportu i Kultury w UM Siedlce. Galę prowadził Conrado Moreno – poznany przez Siedlczan podczas siedleckiej gali kończącej Międzynarodowy Rok El Greco.
–"Wyróżnione przedsięwzięcia, niezależnie od wielkości, mają wspólny mianownik – pasję i entuzjazm osób zaangażowanych w ich realizację. Są dowodem mądrego inwestowania środków UE"–powiedziała minister Maria Wasiak ,wręczając zwycięzcom dyplomy.