Ponad pięciuset wystawców, kilkuset artystów i rekordowa liczba ponad stu tysięcy odwiedzających tegoroczne Dni z Doradztwem Rolniczym i Dni Siedlec, powoduje że miniony weekend w Siedlcach był pod każdym względem wyjątkowy.
W tym roku po raz kolejny połączono dwie największe siedleckie imprezy, czyli Dni Siedlec i Dni z Doradztwem Rolniczym. Dzięki temu efekt był widoczny i odczuwalny dla każdego. Siedlczanie mogli brać udział w niezliczonej ilości imprez, festiwali, spotkań, a odwiedzający nasze miasto goście z kraju i zagranicy poznali bogatą propozycję kulturalną miasta.
Piątek 4 września
Dni Siedlec zainaugurował Festiwal Pieśni Tańca i Folkloru, który rozpoczął się folklorystycznym happeningiem na Placu Bankowym przy Galerii Siedlce. Tegoroczny Festiwal choć nie zgromadził aż tylu zespołów co w latach ubiegłych, był bardzo barwny i entuzjastycznie witany. Szczególnie podczas targów, gdzie występy "Chodowiaków" i ukraińskiego zespołu "Jawor" zgromadziły pokaźną liczbę widzów. Zaprzyjaźnione ze sobą zespoły z Polski i Ukrainy zaprezentowały tańce z różnych regionów Polski, a wesołe kazaczoki popisowo wykonane przez młodych artystów z Ukrainy bawiły publiczność przez cały targowy weekend.
Punktualnie o godzinie 19.00 rozpoczęła się uroczystość wręczenia tytułów Honorowego Obywatela Miasta Siedlce i nagród prezydenta miasta "Aleksandria". W tym roku w poczet zasłużonych Siedlczan włączono Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską. To dzięki ich odkryciu Siedlce mogą się poszczyć jedynym w Polsce dziełem El Greca "Ekstaza św. Franciszka". Aleksandrie przyznano ks. Robertowi Mirończukowi, dr Kryspinowi Miturze, płk Krzysztofowi Krawczykowi, Sławomirowi Kurpiewskiemu, a także Zbigniewowi Paczóskiemu. Super Aleksandria trafiła w ręce Adama Jończyka – prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach.
Bezpośrednio po uroczystościach w Sali Białej MOK, zaproszeni goście, wspólnie z delegacjami z miast partnerskich Siedlec – Pescantiny, Sabinowa, Berdyczowa, Wołkowyska i Rejonu Wileńskiego, a także licznie zgromadzonymi Siedlczanami wysłuchali koncertu siedleckiej Orkiestry Wojskowej. Wypełniona po brzegi sala teatralna Centrum Kultury rozbrzmiewała szlagierami muzyki rozrywkowej, popisowo wykonanymi przez Orkiestrę Wojskową i solistów Teatru Es, pod dyrekcją por. Dariusza Kaczmarskiego. Oczywiście nie obyło się bez bisów, które trwały kilkadziesiąt minut.
Swoją premierę tego dnia miało niezwykłe wydarzenie sportowo rekreacyjne jakim był NightSkating. Z Placu Generała Władysława Sikorskiego w nocnym przejeździe ulicami Siedlec wystartowało na rolkach i deskorolkach ponad 400 osób . Tak liczny udział mieszkańców miasta w tej imprezie dowodzi, że Siedlczanie cenią sobie aktywny tryb życia - podkreślali organizatorzy.
Sobota 5 września
Rozpoczęła się otwarciem Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym. Na inaugurację przybyło wielu gości, wśród których byli parlamentarzyści: Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Borkowski, Jacek Kozaczyński, obecna była również wieloletnia posłanka do Parlamentu Europejskiego Jolanta Hibner. Nie zabrakło również gości zagranicznych z miast partnerskich Siedlec – samorządowców ze, słowackiego Sabinowa, białoruskiego Wołkowyska, ukraińskiego Berdyczowa i Rejonu Wileńskiego. – To że Dni z Doradztwem połączyły się z Dniami Siedlec to nasz wspólny sukces. Wspaniale się tu uzupełniamy. Dzięki znakomitej infrastrukturze przygotowanej przez miasto Targi odbywają się w dobrych warunkach. Wystawcy mogą zaprezentować swoje produkty i ofertę, a Siedlce podzielić się swoją bogatą kulturą. Nasza wieloletnia dobra współpraca jest korzystna dla mieszkańców miasta i całego regionu, którzy tak chętnie tu przybywają. – mówił prezydent Wojciech Kudelski.
W drugiej części dnia na placu przy ul. Jana Pawła II odbyły się główne koncerty tegorocznych Dni Siedlec. Na głównej scenie zagrały zespoły Freestyle, Podoba Mi Się, Ludzie Szeryfa, Gregor i na zakończenie, bardzo popularna grupa grająca muzykę taneczną Exaited. To był prawdziwie taneczny koncert, a różnorodność gatunków muzycznych zgromadziła pod scena kilka tysięcy osób.
W sobotę 6 września nie zabrakło również rozgrywek sportowych. Rugbiści z grup młodzieżowych MKS Pogoń zorganizowali specjalne pokazy gry, a pasjonaci brydża mogli wziąć udział w otwartym turnieju tej bardzo popularnej gry. Tego dnia odbywało się również narodowe czytanie powieści "Lalka" Bolesława Prusa, które zorganizował Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny. Sobotę zakończyła Msza Święta w intencji mieszkańców miasta, w której uczestniczyły liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół i instytucji. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ordynariusz Siedlecki ks. bp. Kazimierz Gurda.
Niedziela 6 września
Już od godzin porannych rekordy frekwencji biły targi rolne. Praktycznie wszystkie parkingi, które zostały przygotowane dla zwiedzających szczelnie się wypełniały. Niesamowity gwar odwiedzających stoiska, połączony z melodiami festiwalu folklorystycznego tworzył atmosferę święta miasta. Punktualnie o godzinie 10 wystartował III Siedlecki Rajd Oldtimerów. Ulicami miasta przejechał długi korowód zabytkowych aut. Pieczołowicie odrestaurowane polskie Fiaty, Syrenki, a także amerykańskie krążowniki szos z lat 70, wzbudzały duże zainteresowanie licznie zgromadzonych Siedlczan.
Nie zabrakło również wydarzeń artystycznych. Specjalnie na Dni Siedlec Teatr Tańca Caro Dance przygotował premierę spektaklu. "Czarodziej harmonia i siedem księżniczek" to piękna bajka autorstwa Galiny Astachowej, której fabułę opowiedzieli tańcem tancerze Caro Dance. Alternatywny Teatr Tańca LUZ – zaprezentował spektakl "Szkło", którego fabuła nawiązuje do ważnych zagadnień z dziedziny profilaktyki uzależnień. Ważnym wydarzeniem zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną była premiera książki Antoniego Wintera "Siedlce 1918 – 1939". Do zapoznania się z pierwszym pełnym wydaniem tej pozycji zachęca Jadwiga Madziar i Joanna Zielińska z MBP. Promocji wydawnictwa towarzyszy wystawa w siedzibie biblioteki miejskiej, poświęcona autorowi książki.