W piątek 24 kwietnia po raz siódmy w tej kadencji obradowali siedleccy Radni. Podjęto uchwały o utrzymaniu dotychczasowych opłat za odpady komunalne, o przyznaniu tytułów mecenasów siedleckiego sportu i kultury, a także przyjęto sprawozdania z działalności siedleckich ośrodków kultury za 2014 rok.

Sesja rozpoczęła się od uroczystych podziękowań dla siedleckich zespołów tanecznych Caro Dance i Luz. Na ostatnich Mistrzostwach Polski, które odbyły się na początku kwietnia w Szczecinie, nasi tancerze zdobyli kilkanaście tytułów mistrzowskich. Kierowany przez Iwonę Orzełowską Caro Dance wrócił do Siedlec z 11 tytułami mistrzów, 7 wicemistrzów i 4 brązowymi medalami, natomiast Luz, którego choreografką jest Joanna Woszczyńska zdobył 2 tytuły mistrzowskie, 2 wicemistrzowskie i 4 brązowe medale. – Wasze sukcesy to doskonała promocja naszego miasta. Wasza praca, talent i pasja sprawiają, że siedleckie ośrodki kultury tętnią życiem i jeszcze raz potwierdzają jak bardzo potrzebne były wielomilionowe nakłady, które przywróciły ich świetność. – mówił prezydent Wojciech Kudelski dziękując tancerzom za ich spektakularne sukcesy.

Sprawozdania z siedleckiej kultury
Radni przyjęli informacje z działalności siedleckich ośrodków kultury za 2014 rok. Podsumowanie swojej działalności przedstawił Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego – Scena Teatralna Miasta Siedlce, a także Miejska Biblioteka Publiczna. Ubiegły rok to był bardzo dobry, obfitujący w wiele ważnych wydarzeń artystycznych okres.

Miejski Ośrodek Kultury

Siedlecki MOK realizował swoją działalność w trzech gruntownie odrestaurowanych obiektach czyli Sali Podlasie, Akademii Sztuk Piękna 7 mieszczącej się w miejscu gdzie kiedyś było kino Sojusz i w Sali Białej. W ciągu roku instytucja ta organizuje kilkaset wydarzeń artystycznych jak koncerty, spektakle, festiwale, a także prowadzi kilkanaście grup artystycznych. Ważną instytucją działającą pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury jest Uniwersytet III Wieku, który w swych szeregach skupia kilkuset słuchaczy.
W ubiegłym roku MOK zrealizował 145 koncertów muzycznych i recitali, 51 spektakli oraz prezentacji teatralnych i baletowych, 5 występów kabaretowych, a także 135 innych imprez i spotkań m. in. promocje książek, prelekcje, wycieczki, warsztaty artystyczne: taneczne, plastyczne, fotograficzne, muzyczne, rzeźby, malarstwa, komputerowe, rękodzieła artystycznego, wyjazdy edukacyjne, zajęcia w ramach "Akcji Lato" i "Akcji Zima"

Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scesna Teatralna Miasta Siedlce.

478 wydarzeń artystycznych i społecznych w tym audycji radiowych i teatralnych to statystyczny obraz działalności CKiS za 2014 rok. Jednak najbardziej rozpoznawalnymi i cenionymi przez mieszkańców miasta są wystawiane na deskach siedleckiej sceny spektakle teatralne. I tu Centrum może pochwalić się naprawdę bogatym dorobkiem. W 2014 roku wystawiono aż 75 spektakli, w tym 10 własnych produkcji premierowych. 155 widowisk dla dzieci i młodzieży obejrzało kilka tysięcy uczniów nie tylko siedleckich szkół. Dużą popularnością cieszył się festiwal teatrów prywatnych "Sztuka plus komercja". To pierwsze i jedyne w Polsce przedsięwzięcie artystyczne sprawiło, że przez siedlecką scenę teatralną przewinęło się aż 237 aktorów z czołowych estrad Polski. W sumie w 2014 roku Centrum Kultury i Sztuki odwiedziło aż 170 tys. widzów

Miejska Biblioteka Publiczna

Z raportu siedleckiej biblioteki za 2014 wynika, że czytelnictwo w Siedlcach kształtuje się powyżej średniej krajowej. Dotyczy to zarówno liczby czytelników, jak i wypożyczeń. Poza główną, statutową działalnością biblioteka realizuje również wiele inicjatyw edukacyjnych, organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie ferii i wakacji, a także prowadzi działalność kulturalną. Dzięki wielomilionowym nakładom na modernizację, placówka zyskała min. profesjonalne czytelnie z dostępem do Internetu, nowe magazyny na książki, a także kameralny salonik czytelniczy. Stan księgozbioru oraz zakup nowości wydawniczych w poszczególnych agendach MBP w Siedlcach w 2014 roku wyniósł ponad 300 tys. woluminów. Na uwagę zasługuje fakt że w 2014 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach osiągnęła wskaźnik 9,4 nowo zakupionych książek na 100 mieszkańców miasta (o 0,8 wyższy w porównaniu z rokiem 2013). Jest to wskaźnik o 1,6 wyższy od średniej krajowej.