Do 20 marca mieszkańcy Siedlec mogą zgłaszać wnioski do projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w rejonie ulicy Spokojnej. Publiczna prezentacja i dyskusja nad dokumentem odbyła się 11 lutego w Urzędzie Miasta Siedlce.


Opracowywany plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje 80 hektarowy teren w północno zachodniej części miasta. Granice opracowania wyznaczają ulice: Piłsudskiego, Sportowa, Katedralna, Wojskowa, dalej Cmentarna i Piaskowa, a od strony zachodniej tereny linii kolejowej w kierunku Sokołowa. Obszar, którego dotyczy nowy plan jest dość zróżnicowany pod względem funkcjonalnym. W znacznej części to śródmieście, gdzie dotychczasowe przeznaczenie po prostu zostało zachowane i potwierdzone. Natomiast tereny w rejonach ulicy Piaskowej, funkcjonowały dotąd głównie jako obszar rolny. Plan zmienia tę sytuację i w większości wprowadza nowe przeznaczenie, głównie zabudowy mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej, a także usługi. Zaprojektowano tu również kilka nowych dróg, które pozwolą na obsługę komunikacyjną terenów inwestycyjnych. Natomiast na obszarach położonych w okolicach linii wysokiego napięcia, które biegną od strony zachodniej miasta, do rozdzielni Rejonu Energetycznego, plan przewiduje funkcje magazynowe i produkcyjne.
Zanim plan zostanie uchwalony przez Radę Miasta, mieszkańcy Siedlec mogą wnosić swoje uwagi do jego projektu. Należy je składać na piśmie do Prezydenta Miasta Siedlce z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 marca 2015 r. Wniosek można złożyć również drogą elektroniczną, jednak należy to zrobić przy pomocy profilu zaufanego ePUAP. Uwagi przesłane zwykłym mailem zgodnie z prawem nie mogą być brane pod uwagę.
Teren Siedlec w około 45% pokryty jest planami zagospodarowania przestrzennego. To bardzo ważne akty prawa miejscowego, których opracowywanie jest długotrwałe i złożone. Są one jednak bardzo potrzebne, bo upraszczają procedury administracyjne związane z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, co w efekcie ułatwia proces inwestycyjny.