11,2 mln zł kosztowała budowa nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach. Obiekt powstał u zbiegu ul. Kazimierzowskiej i Gospodarczej. Wiosną, po zakupach nowego wyposażenia, przeprowadzi się tam 150 podopiecznych Ośrodka.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zajmował do tej pory dwa stare budynki – jeden przy ul. Sienkiewicza, a drugi przy Placu Tysiąclecia. Obecnie w Ośrodku uczy się 150 uczniów. Do istniejącej tu szkoły podstawowej uczęszcza 62 uczniów, do gimnazjum - 37 uczniów. Naukę w zasadniczej szkole zawodowej pobiera 34 uczniów, a w szkole przysposabiającej do pracy - 17 osób. Z internatu korzysta 34 wychowanków.
Warunki w nich oględnie mówiąc nie były najlepsze. Władze Siedlec przed czterema laty doszły do wniosku, że korzystniejsze będzie znalezienie dla placówki nowego obiektu, niż ciągłe remontowanie, doposażanie i dostosowywanie po potrzeb dzieci z różnymi schorzeniami istniejących budynków. Na nową siedzibę Ośrodka postanowiono zaadoptować nieużywaną część internatu siedleckiego "Rolnika". Jego rozbudowa została już zakończona. W jednym budynku, o powierzchni 4 800 m2 znajdą się zarówno sale i pracownie lekcyjne, jak też gabinety i sale do rehabilitacji oraz internat i stołówka. Nowy obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony został bowiem w nowoczesne windy i transportery. W ramach inwestycji skorzystał także siedlecki "Rolnik", którego uczniowie korzystać będą z nowej części gastronomicznej. Wykonawcą prac była wyłoniona w przetargu siedlecka firma "Zeltech".
Obecnie obiekt czeka na nowe wyposażenie. Władze miasta liczą, że pod koniec kwietnia zakupione w przetargu nowe meble trafią do Ośrodka. – Obecnie trwają procedury przetargowe – powiedział skarbnik Kazimierz Paryła. – Zgłosiło się kilku oferentów, którzy kwestionują na razie złożone przez konkurentów oferty.
Dotychczasowe obiekty zajmowane przez SOSW zostaną wystawione na przetarg. Władze Siedlec liczą, że z ich sprzedaży do kasy miasta może wpłynąć ok. 5 mln zł.


Nowy Kompleks SOSz-W składa się z 3 budynków:

Budynek nr 1: Internat
- rozbudowa, pow. użytkowa 993,68m², kubatura 4 932,14m³, 3 kondygnacje.
parter – pokój wychowawców, pokój pielęgniarek oraz sala rekreacyjna z szatnią i sanitariatami, I piętro – 3 świetlice, pokój wychowawców, 6 pokoi czteroosobowych z sanitariatami, II piętro – 3 świetlice, pokój kierownika, 6 pokoi czteroosobowych z sanitariatami,

● Budynek nr 2: Szkoła

- przebudowa, pow. użytkowa 2 647,44m² , kubatura 9 906,51 m³, 4 kondygnacje (piwnice, parter, I piętro, II piętro),
parter – sala WGD z zapleczem, sala rehabilitacyjna i korekcyjna, integracja sensoryczna, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, magazynowe, szatnie i sanitariaty, I piętro – 4 sale lekcyjne, gabinet terapii indywidualnej i logopedy, biblioteka, czytelnia, pokój nauczycielski i pedagoga, II piętro: pracownia komputerowa, chemiczna z zapleczem, sala kompensacyjno-korekcyjna, 6 sal lekcyjnych + zaplecza.

● Budynek nr 3: Blok gastronomiczny

- nadbudowa, pow. użytkowa 1 146,46m², kubatura 3 848,59 m³, 3 kondygnacje (piwnice, parter, I piętro). Remont parteru Łącznika – pomieszczenia kuchni z zapleczem technologicznym, magazynowym oraz szatnią i sanitariatami. Nadbudowa I piętra Łącznika– pomieszczenia świetlicy, jadalnia i wydawalnia oraz sala WGD z zapleczem technologicznym.

W ramach inwestycji dokonano także częściowego remontu w internacie ZSP Nr 4. Wybudowano tam nową klatkę schodową, nowy ciąg komunikacyjny oraz strefę ppoż.
Wartość zadania: 11 245 453,36zł brutto (dokumentacje projektowe, roboty budowlane, nadzór inwestorski i autorski). Wykonawcą zadania był: Zakład Elektrotechniczny "Zeltech".