Po raz dwudziesty poznaliśmy ośmiu młodych siedlczan, którzy swoją postawą i pracą na rzecz innych ludzi zasługują na uznanie rówieśników i dorosłych. W piątek, 4 kwietnia podsumowano tegoroczny finał Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu wspaniałych".

Do dwudziestej edycji konkursu 8 siedleckich szkół zgłosiło 19 swoich uczniów. Komisja konkursowa wybrała spośród nich ósemkę laureatów. W piątek, 4 kwietnia na podsumowaniu konkursu, które odbyło się w Sali Białej MOK, prezydent Wojciech Kudelski i przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka wręczyli nagrody i wyróżnienia tegorocznym laureatom. Gratulacje odebrali także ich rodzice i dyrektorzy szkół. W finale centralnym konkursu "Ośmiu wspaniałych Siedlce będzie reprezentował Gabriel Koziestański – harcerz i uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica.

Młodych, ale już dojrzałych i robiących coś dla innych ludzi do konkursu zgłaszały siedleckie szkoły. Jednak tylko w ośmiu placówkach potrafiono dostrzec taką zaangażowaną młodzież. Czy w innych szkołach ich nie ma, czy po prostu łatwiej nie dostrzegać? Dziewiętnastu siedleckich uczniów zgłoszonych do konkursu to młodzież, która stale bierze udział, jako wolontariusze, w akcjach charytatywnych, ale także udziela codziennej pomocy kolegom czy sąsiadom. Odwiedza także siedleckie szpitale, Dom Pomocy Społecznej, Noclegownię, Dom Dziecka, hospicja i bezinteresownie niesie pomoc, a przede wszystkim otuchę tym wszystkim, którzy jej potrzebują. Często jest to tylko, a może aż, choćby chwila rozmowa, wysłuchanie drugiej osoby, przeczytanie jej fragmentu książki czy artykułu w czasopiśmie, wspólne wyjście na spacer. Odbywający się już po raz 20. konkurs ma na celu właśnie popularyzowanie młodzieżowego wolontariatu i postaw prospołecznych, ale przede wszystkich typowo ludzkich odruchów serca.

Tytuł "Wspaniałych" otrzymali w tym roku: Izabela Chacińska, Łukasz Jaworucki, Gabriel Koziestański (wszyscy są uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica), Patrycja Lenartowicz, Ewelina Wysokińska (uczennice ZSP Nr 3 im. Stanisława Staszica), Weronika Mroczek, Monika Posiadała (Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza) oraz Magdalena Szczerbaciuk (I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa). Takiego wyboru dokonała komisja konkursowa w składzie: Zygmunt Szlach – przewodniczący, ks. kan. dr Krzysztof Baryga – dyrektor Wydziału Nauczania Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, Agnieszka Jankowska – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Paweł Golec – z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce oraz Sylwester Rosolski – przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Kamila Jaworska (Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej), Dagmara Goździcka, Karolina Magdziak, Paulina Mendza (PG Nr 2 im. Gabriela Narutowicza), Ewelina Nowakowska (PG Nr 5 im. Ignacego Jana Paderewskiego), Andżelika Kryńska, Magdalena Adamczyk, Marta Milewska, Bartosz Szczepanik, Martyna Poślada (PG Nr 6 im. ks. Stanisława Brzóski) oraz Natalia Pękała (II LO im. Św. Królowej Jadwigi).

Zwracając się do laureatów, wyróżnionych, ale także do ich rodziców i wychowawców prezydent Wojciech Kudelski powiedział: – Jeśli młody człowiek potrafi wyjść poza swoje ego, przełamać się, stanąć obok człowieka w potrzebie nie tylko wtedy, gdy ten go o to poprosi, to jest to wielka sprawa. Młodzież w gimnazjum, technikum, liceum ciężko pracuje i jeśli znajdzie czas, żeby stanąć przy łóżku chorego, przy człowieku samotnym, to znaczy to, że ma zaszczepione dobre ideały. Ci młodzi ludzie przekonują nas, że na świecie jest jednak więcej dobra niż zła.

Laureaci XX Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu wspaniałych"


Izabela Chacińska - uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Izabela chętnie angażuje się zarówno a organizację wielu akcji jak również w codzienna pracę na rzecz innych. Współpracuje z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, jest także członkiem Szkolnego Koła Caritas nr 49. Będąc sama Honorowym Dawcą Krwi brała udział w zorganizowaniu Dnia Dawcy Szpiku i Honorowego Dawcy Krwi. Izabela przepracowała wiele godzin jako wolontariusz w świetlicy socjoterapeutycznej i Miejskiej Bibliotece w Mordach. Angażowała się także w działalność charytatywną pracując w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Ukończyła cykl szkoleń dzięki czemu uzyskała tytuł Lidera Wolontariatu.
Iza należy do drużyny wędrowniczej "Tehawanka" działającej przy Hufcu "Podlasie". Ukończyła Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy oraz pomagała szkolić nowych ratowników. Uczestniczy w wielu akcjach harcersko-wolontariackich. Jest aktywnym członkiem Koła Fotograficznego i Koła Multimedialnego. Wykonała kilkanaście fotoreportaży z życia szkoły oraz wiele materiałów promujących szkołę. Iza reprezentowała szkołę również w Zawodach Sportowo-Obronnych.

Łukasz Jaworucki - uczeń klasy IV Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Łukasz jest przewodniczącym Szkolnego Koła Caritas nr 49 oraz współpracuje z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej. Udziela bezpłatnie korepetycji kilku uczniom szkoły podstawowej w ramach projektu "Po domach". Brał udział w akcjach: Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności Caritas pod hasłem "Tak, pomagam", w przygotowywaniu paczek dla osób objętych pomocą "Wspieramy i pomagamy" oraz organizował pomoc na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jest także członkiem sekcji wolontariatu działającej na terenie internatu przy ZSP Nr1 w Siedlcach. Będąc sam honorowym dawcą krwi i szpiku zorganizował w szkole Dzień Dawcy Szpiku i Honorowego Dawcy Krwi.
W 2013 roku w Wojewódzkim Konkursie "Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Radomiu otrzymał dyplom, indeks uczelni WSIBiOP w Radomiu, zwolnienie opłat czesnego za pierwszy rok studiów i nagrody rzeczowe.

Gabriel Koziestański - uczeń klasy IV Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Gabriel wyróżnia się wzorową postawą w różnych formach działalności na rzecz innych ludzi. Od 2006 roku jest harcerzem. Należy do drużyny wędrowniczej "Tehawanka" przy Hufcu Podlasie. W związku z czym czynnie uczestniczy w licznych akcjach harcersko- wolontariackich. Ukończył Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy dzięki czemu uczestniczył w zabezpieczeniach ratowniczych m.in. 34 Maratonu Warszawskiego i festiwalach piosenki harcerskiej w Siedlcach i Legionowie jak również przeprowadzał pokazy pierwszej pomocy. Jest także członkiem "Stowarzyszenia Polskiej Szkoły Surwiwalu". Występował w sztuce w reżyserii Barbary Wachowicz pt."Reduta Żeromskiego" oraz wielokrotnie pełnił wartę w Dniu Flagi. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, dzięki swojej sumienności i systematyczności czego dowodem jest pierwsze miejsce pod względem nauki w Technikum, w którym się uczy.

Patrycja Lenartowicz - uczennica klasy III Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Patrycja angażuje się w liczne akcje propagujące pomoc innym: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Szlachetna Paczka czy zbiórki żywności organizowane przez Bank Żywności. Jest wolontariuszką w Szkolnym Kole Caritas nr 35 i w szkolnym Kole PCK. Angażowała się w akcję "Krew dla życia". W grudniu 2013 r. wzięła udział w projekt "Szlachetna Paczka".
Patrycja regularnie odwiedza wychowanków Domu Małego Dziecka w Siedlcach. Uczestniczy w zabawach z dziećmi oraz pomaga w opiece nad nimi.

Weronika Mroczek - uczennica klasy II Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach. Weronika udziela się jako wolontariusz wspomagając pracę terapeuty w Siedleckim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Zespołem Downa "Zawsze Razem". Od dwóch lat aktywnie współpracuje z Bankiem Żywności, uczestnicząc we wszystkich zbiórkach organizowanych przez te instytucję. Bierze czynny udział w uroczystościach oraz konkursach organizowanych na terenie szkoły. Między innymi dzięki niej po raz kolejny udało się zgromadzić produkty spożywcze i higieniczne dla mieszkańców noclegowni. Była również współorganizatorką akcji "Kartka dla Oliwii"- wraz z koleżankami własnoręcznie przygotowała kartki urodzinowe dla chorej na raka dziewczynki. Uczestniczy w przygotowaniach do spektaklu profilaktycznego "W niewoli nałogów".

Monika Posiadała - uczennica klasy III Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach.
Monika swój wolny czas poświęca między innymi na pracę jako wolontariusz w Caritas Siedlce. W ramach wolontariatu pomagała osobie starszej w pracach domowych, przygotowywała paczki żywnościowe dla osób ubogich. Brała udział w zbiórkach organizowanych przez Bank żywności oraz w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły: pomoc osobom bezdomnym z siedleckiej noclegowni, zbiórka karmy dla psów w ramach akcji "Pełna miska dla schroniska".

Magdalena Szczerbaciuk - uczennica klasy III I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Magda bardzo aktywnie pracuje społecznie uczestnicząc w pracach różnych formacji. Chętnie inicjuje i podejmuje działania na rzecz szkoły, społeczeństwa i środowiska, zachęca także rówieśników do działań prospołecznych. Udziela się w Związku Harcerstwa Polskiego, w Szkolnym Młodzieżowym Wolontariacie, w Szkolnym Kole Caritas Nr 36. W pracę Koła włączyła się od początku nauki w I LO lecz jej współpraca "Caritas" zaczęła się już w gimnazjum. Magdalena zapoczątkowała kilka akcji szkolnego Caritasu, w tym stałą pomoc dzieciom w świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Uczestniczyła również razem z Fundacja "Pro Bono" w przygotowaniu Ogólnomiejskiej Wigilii. Postawa i osobowość Magdy zaowocowały jej wyborem na wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce. Za swoją pracę na rzecz innych otrzymała statuetkę "Aleksandra". Ukończyła kurs, kurs wychowawców harcerskich pracujących z dziećmi w wieku 10-13 lat, kurs drużynowych harcerskich, kurs przewodnikowski, organizowane przez Zespół Kadry Kształcącej Chorągwi Mazowieckiej. Ukończyła również wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy zorganizowany przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP, dzięki któremu brała udział w wolontariacie podczas 34 Maratonu Warszawskiego i przeprowadziła szkolenie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Pełniła służbę w Harcerskiej służbie Porządkowej na XLI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim Święcie Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Regularnie uczęszczała do Domu Małego Dziecka w Siedlcach, gdzie pomagała w opiece i bawiła się z wychowankami.
Brała udział w projekcie edukacyjnym "Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach" Amnesty International i warsztatach projektu Lokalna Edukacja Globalna.Odbyła staż na zasadach wolontariatu jako redaktor portalu Działasz.pl prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Ewelina Wysokińska - Uczennica klasy III Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Ewelina jest wolontariuszką w Szkolnym Kole Caritas nr 35 i Szkolnym Kole PCK. Wzięła udział w akcji "Szlachetna Paczka", Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna oraz w zbiórkach nakrętek plastikowych. Przez dwa lata była przedstawicielem młodzieży w Młodzieżowej Radzie Miasta, jest także Przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskiego.