Już od 10 stycznia 2021 roku można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego.

Budżet obywatelski jest wydzieloną do dyspozycji mieszkańców kwotą pieniędzy z budżetu Miasta. To Mieszkańcy Siedlec decydują w głosowaniu, na jakie inwestycje czy imprezy ją przeznaczyć. Głosowanie jest traktowane jako forma konsultacji.

Przedmiotem konsultacji są projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego w zakresie zadań własnych gminy albo powiatu.

W roku 2021 realizowana będzie V edycja, a zwycięskie projekty będą realizowane w ramach budżetu Miasta Siedlce na rok 2022.

Ile do podziału?

Dla projektów i inicjatyw zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie w budżecie Miasta w roku 2022 wyodrębniona kwota równa 0,7%  wydatków miasta zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Kwota przeznaczona na realizację zwycięskich wniosków wynosi 3.586.971,92 zł

Maksymalne środki przeznaczone na jeden projekt wynoszą 250.000 zł.

Co i gdzie można realizować?

W ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane zarówno inwestycje infrastrukturalne jak i imprezy o  charakterze ogólnodostępnym.

W przypadku zadań wymagających lokalizacji na określonym terenie, teren ten musi:

  • - stanowić własność miasta Siedlce i być nieobciążony na rzecz osób trzecich, bądź
  • - teren ten musi stanowić własność miasta Siedlce, oddany w użytkowanie wieczyste lub w trwały zarząd.

Harmonogram realizacji Budżetu Obywatelskiego.

  • 1. od 10 stycznia do 31 stycznia 2021 roku zgłaszanie propozycji projektów przez mieszkańców,
  • 2. przez 31 dni (od 1 lutego 2021) trwała będzie weryfikacja i opiniowanie formularzy z propozycjami do budżetu obywatelskiego przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego; po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom jako możliwe do realizacji,
  • 3. spotkania z Mieszkańcami nt. rekomendowanych projektów odbywały się będą nie później niż do końca marca 2021 roku; spotkania z mieszkańcami i dyskusja nt. zgłoszonych projektów mają na celu omówienie tych pomysłów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.
  • 4. od 7 kwietnia do 7 maja 2021 odbędzie się głosowanie na projekty rekomendowane do realizacji w roku 2022,

W przypadku, gdy środki przeznaczone do wykorzystania w ramach Budżetu Obywatelskiego nie zostaną rozdysponowane przeprowadzona będzie II tura konsultacji.

Co udało się już zrealizować?

W zakończonych edycjach zostały zrealizowane 24 zadania inwestycyjne. Na rok 2021 do realizacji zostało zakwalifikowanych 17 zadań. Mapka ze zrealizowanymi i zaplanowanymi zadaniami dostępna jest tutaj.