11 czerwca odbyła się konferencja "Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież" zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Siedlce, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik i Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Konferencja "Widzę – rozmawiam – reaguję". O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież", jest kontynuacją dotychczasowych kampanii społecznych "Cyberprzemoc – nie jesteś sam!" oraz "Dopalacze – nie bądź celem" a także podsumowaniem działań podejmowanych w ramach kampanii, które stanowią spotkania z uczniami, ale także radami pedagogicznymi oraz rodzicami.
Oczywistym jest, że dzisiejszy świat młodym ludziom ofiarowuje nie tylko to, co dobre, co pozwala na rozwój, ale też zastawia na nich mnóstwo pułapek, które często kuszą, przyciągają dzieci i młodzież nieświadomych konsekwencji, jakie mogą ich spotkać. Szybki i dynamiczny postęp techniczny, łatwy dostęp do wszystkiego a w tym też do Internetu, nowinki technologiczne mające ułatwiać życie – często są przyczyną zagrożeń czyhających na współczesnych, młodych ludzi. Niekiedy, mimo usilnych starań rodziców czy wychowawców, wkraczają jednak w świat uzależnień i podejmują ryzykowne zachowania. Dlatego profilaktyka zyskuje coraz większe znaczenie.
Głównym celem konferencji jest zwrócenie uwagi na nietypowe zachowania młodych ludzi, zminimalizowanie wśród młodzieży ryzykownych zachowań oraz uświadomienie ich skutków. Podczas wtorkowej konferencji z referatami wystąpili znakomici prelegenci m.in. dr Aleksandra Piotrowska i Maria Rotkiel. Była mowa o niepokojących zjawiskach w środowisku szkolnym, o emocjach i sposobach ich wyrażania, o relacjach rodzic - dziecko - nauczyciel, o cyberprzemocy, zagrożeniach związanych ze smartfonem, komputerem i wielu innych trudnych, ale niestety obecnych w naszej rzeczywistości problemach. Na pewno omawiane tematy dostarczyły wiedzy, pokazały niebezpieczeństwa ale przede wszystkim nakreśliły sposoby radzenia sobie z nimi. Świat i codzienność potrafią być nieprzyjaznymi, ale też pełnymi radosnych i szczęśliwych chwil i to od każdego z nas, rodziców, opiekunów, nauczycieli zależy, jak dzieci i młodzież będą przygotowane do życia. Należy podkreślić, jak ważna jest rozmowa, dawanie przykładu, czas poświęcony na wspólne działania a także czujność i reakcja, gdy widzimy, że dzieje się coś niedobrego.
Do udziału w konferencji zaproszono wszystkich chętnych - przedstawicieli szkół oraz rodziców, bo tylko wspólne, konsekwentne działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Wstęp był wolny.