26 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach odbyła się uroczystość podpisania listów intencyjnych w zakresie realizacji kształcenia dualnego w zawodzie mechanik pojazdów kolejowych.

Dokumenty, potwierdzające ścisłą współpracę szkoły ze spółkami kolejowymi, podpisali: p. Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce, p. Alina Brochocka - Dyrektor ZSP nr 6 , p. Ewa Gruszka- Dyrektor PKP Intercity i p. Anna Wierzchowska - Zastępca Dyrektora PKP Cargo.

W tym ważnym dla szkoły wydarzeniu uczestniczyli również: p. Andrzej Kmiecik- Dyrektor Zakładu PKP PLK w Siedlcach, p. Agnieszka Szcześniak - Zastępca Dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity, p. Sławomir Kurpiewski – Naczelnik Wydziału Edukacji UM Siedlce oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Beata Strąk.
Już od września naukę zawodu w drodze eksperymentu pedagogicznego rozpocznie
15 pracowników dla PKP Cargo i 15 dla PKP Intercity. Aktualnie w klasyfikacji szkolnictwa branżowego nie ma kierunku kształcenia mechanik pojazdów kolejowych, a potrzeba zatrudnienia osób o tych kwalifikacjach jest dla spółek kolejowych priorytetowa. Umowa zakłada ścisłą współpracę, określa cele i zadania programu stypendialnego dla uczniów.
Kształcenie w zawodzie poszukiwanym na rynku pracy jest gwarancją zatrudnienia,
a przekazanie wiedzy w ramach kształcenia dualnego przez doświadczoną kadrę PKP Intercity S. A.
i PKP Cargo S. A. pozwala na dobre przygotowanie praktyczne przyszłych pracowników. W swoim wystąpieniu, p. Ewa Gruszka- Dyrektor PKP Intercity podkreśliła, że wykształcenie fachowców

i przygotowanie uczniów do odnalezienia się na konkurencyjnym rynku pracy to główny cel siedleckiej szkoły. Branża kolejowa czeka na młodych, pełnych pasji pracowników.
- Spółki kolejowe dbają o przyszłą kadrę już na etapie edukacji szkolnej – powiedziała Dyrektor Szkoły, p. Alina Brochocka. Z dumą zaznaczyła, iż wielu uczniów, którzy ukończyli szkołę
w ubiegłym roku, już zasiliło kadrę pracowniczą w spółkach Skarbu Państwa na różnorodnych stanowiskach. Szybki start w preferowanej specjalizacji zawodowej to cel większości młodych ludzi ze szkół technicznych. A taką możliwość daje ukończenie 3-letniej Szkoły Branżowej I stopnia Nr 6– podkreśliła.

Eksperyment będzie realizowany na wniosek i we współudziale ze spółkami kolejowymi
PKP Intercity S.A. i PKP Cargo S.A. Spółkom zależy na tym, by po zakończeniu nauki uczniowie realizujący kształcenie dualne w ramach nowego kierunku znaleźli u nich zatrudnienie na stanowiskach rzemieślnik i mechanik. Stanowiska te należą do grupy najbardziej zagrożonych brakiem sukcesji. Uczniowie otrzymają wiedzę od doświadczonych pracowników Centralnych Zakładów Spółek PKP.

Dodatkowo uczniowie tego kierunku będą mogli korzystać z Ulgowych Usług Transportowych upoważniających do 99% zniżki na przejazdy koleją, co usprawni dojazd uczniów na zajęcia
i da możliwość zwiedzania ciekawych miejsc w Polsce i Europie.

Warto podkreślić, iż szkolnictwo zawodowe w Polsce, podobnie jak cała oświata, podlega ciągłym przeobrażeniom. Jak to się przekłada na efektywność w poszukiwaniu zatrudnienia? Jak ważne jest kształcenie w pożądanych na rynku pracy zawodach? Zawsze bowiem potrzeba jest pracowników, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie, niezależnie od kryzysu i stopnia bezrobocia, a dobrze wykwalifikowani ludzie znajdą pracę.

Joanna Wojtkowska-Śpiewak