W Siedlcach obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się 12 kwietnia. Rozpoczęła je o godzinie 9:00 Msza św. w kościele pw. Św. Stanisława BM w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD.

O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości pod Tablicą Katyńską, wmurowaną w ścianie kościoła pw. Św. Stanisława BM. Poza mieszkańcami Miasta, w intencji zamordowanych w 1940 roku polskich żołnierzy zebrały się liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół i instytucji, władze samorządowe Siedlec, na czele z prezydentem Andrzejem Sitnikiem i przewodniczącym Rady Miasta Henrykiem Niedziółką, reprezentanci wojska i służb mundurowych, przedstawiciele siedleckiej Rodziny Katyńskiej i innych stowarzyszeń patriotycznych, nauczyciele oraz radni miejscy.

Odśpiewano Hymn państwowy, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze pamięci. Odczytano liczącą 155 nazwisk tzw. Siedlecką Listę Katyńską - nazwiska oficerów i żołnierzy pochodzących z Siedlec, którzy zostali zgładzeni w obozach w Katyniu, Miednoje i Piatichatkach.

Głos podczas uroczystości zabrał Prezydent Miasta Siedlce, Andrzej Sitnik.

"Szanowni Mieszkańcy Siedlec,
W tych dniach wspominamy wszystkich naszych rodaków zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach.
Polscy historycy kwalifikują Zbrodnię Katyńską, biorąc pod uwagę skalę represji i zbiorowy profil ofiar, motywy podjęcia decyzji oraz sposób jej przeprowadzenia, jako zbrodnię ludobójstwa. Ofiary łączyła przynależność do elity polskiego społeczeństwa i z tej przyczyny zostały skazane na zagładę. Kontekst zbrodni katyńskiej stanowiło wymierzone we wszystkie warstwy społeczne, niszczenie polskości na obszarze sowieckiej okupacji, obejmujące między innymi deportację setek tysięcy Polaków w głąb ZSRR.

3 kwietnia minęło 79 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pod koniec lutego 1940 roku, we wspomnianych obozach więziono ponad 6 000 funkcjonariuszy różnych służb oraz ponad 8 000 oficerów. Wśród uwięzionych znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję. Byli to lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani różnych wyznań.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Na dokumentach w tej sprawie znalazły się aprobujące podpisy między innymi Józefa Stalina.
W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR przeprowadzonej przez władze sowieckie.
Dziś będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu pana Doktora Rafała Roguskiego o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej pochodzących z naszego regionu. W naszym mieście żyją i kultywują pamięć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej potomkowie tych Bohaterów.

My Siedlczanie jesteśmy im za to wdzięczni. Pielęgnujmy posadzone przez nich dęby pamięci. Przyprowadzajmy młodzież na spotkania i wykłady, na których wspominamy pomordowanych naszych przodków. Tylko prawda jest wiarygodnym źródłem kształtowania światopoglądu. Pamiętajmy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Oddawajmy im hołd. To nasi Bohaterowie.
Cześć ich pamięci".

Wieńce, wiązanki kwiatów i znicze pamięci zapalono również przy Pomniku Sybiraków przy kościele pw. Św. Stanisława oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 4) a także na Cmentarzu Centralnym pod Krzyżem Katyńskim oraz na grobie "Szesnastu".

Pięknym i niepowtarzalnym akcentem obchodów był wykład "Ofiary zbrodni katyńskich rodem z Podlasia" ¬przeprowadzony przez dr. Rafała Roguskiego (UPH) w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach a także występ Martyny Wójcik, wokalistki zespołu Małe Sweet Angels oraz Studia Piosenki Singers.

Zbrodnia, która została dokonana na polskim narodzie zmieniła historię oraz duszę naszego kraju w sposób zasadniczy. Jest to bardzo głęboka i niezabliźniona dotąd rana.