Na jednym z budynków byłego NBP przy Galerii Siedlce (ul. Piłsudskiego 70), 3 grudnia zostanie odsłonięta tablica-płaskorzeźba w 150 rocznicę urodzin Marszałka. Dodatkowo z tej okazji zaplanowano konferencję naukową i cały szereg atrakcji, których program publikujemy.

Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, zaplanowano na 3 grudnia przy ul. Piłsudskiego 70.

Program uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy - płaskorzeźby (patrz poniżej):

SIEDLCE W HOŁDZIE MARSZAŁKOWI - konferencja poświęcona osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego – upamiętnienie 150. rocznicy Jego urodzin; Siedlce. Galeria "Siedlce". Sala widowiskowa kina "Helios" – 3 grudnia 2017 r.

godz. 9.00 – otwarcie konferencji – przywitanie obecnych – przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego,

godz. 9.10-9.30 – przemówienia członków Komitetu Honorowego

godz. 9.30 – rozpoczęcie konferencji – prowadzenie prof. ndzw.dr hab. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH i przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego,

godz. 9.35 -10.00 – dr Rafał Roguski (IHiSM UPH) – Józef Piłsudski w walce o niepodległość i w służbie niepodległego Państwa,

godz. 10.10 -10.35 – dr Rafał Dmowski (IHiSM UPH) – Piłsudski w Siedlcach. Siedlce Piłsudskiemu,

godz. 10.35- 11.20 – film dokumentalny o Józefie Piłsudskim,

godz. 11.20-11.45 – dr Szczepan Kalinowski (Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim) – Kopce pamięci J. Piłsudskiego w krajobrazie kulturowym Południowego Podlasia,

godz. 11.11.45 -12.10 – prof. ndzw. dr hab. Jarosław Cabaj (IHiSM UPH) – Prasa siedlecka z okresu międzywojennego o Józefie Piłsudskim,

godz. 12.10 Dyskusja i podsumowanie,

godz. 12.30 Zakończenie,

godz. 13.00 Msza Święta za Ojczyznę – Katedra Siedlce,

godz. 14.00-15.00 Prezentacja poetycko-muzyczna (Plac Bankowy wewnątrz Galerii Siedlce),

godz. 15.00-15.30 Konkurs wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim (Galeria Siedlce),

godz. 16.00 Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ul. Piłsudskiego 70, budynek banku przy Galerii Siedlce.

Pod koniec sierpnia br. z inicjatywy Wschodniej Izby Gospodarczej powstał Społeczny Komitet Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizerunek Marszałka będzie umieszczony na jednym z zabytkowych budynków należących niegdyś do Narodowego Banku Polskiego. Na tablicę złożyły się wpłaty z cegiełek i dobrowolnych datków podczas 2. publicznych zbiórek przeprowadzonych przez harcerzy siedleckiego hufca ZHP: tydzień przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym oraz podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Patronat honorowy nad inicjatywą budowy tablicy objęli: Prezydent Siedlec, biskup siedlecki i rektor UPH. W komitecie znalazło się wielu okolicznych przedsiębiorców, samorządowców i ludzi nauki, a wśród zaproszonych na 3 grudnia ma być gość - wnuk Józefa Piłsudskiego – Krzysztof Józef Jaraczewski.

Uroczystościom towarzyszyła będzie wystawę o Marszałku, którą wcześniej można było oglądać od 11 do 28 listopada przed magistratem. Treść 18 tablic tematycznych o wymiarach 1,5 m x 1 metr - poświęconą etapom życia Marszałka oraz najważniejszym zagadnieniom będącym dorobkiem i osiągnięciami Józefa Piłsudskiego - przygotowali merytorycznie: Adam Borowski (opozycjonista z czasów PRL i obecny szef Klubów Gazety Polskiej w Warszawie) i Mira Łętowska.

Ekspozycję "Józef Piłsudski - Służba Ojczyźnie" można oglądać przy Galerii Siedlce od 3 grudnia br..

Józef Piłsudski w Siedlcach

Józef Piłsudski był w Siedlcach co najmniej sześciokrotnie. Większość wizyt jest udokumentowana - zachowały się relacje i dokumentacja fotograficzna - i do większości doszło po I wojnie światowej. Pierwsza, ta najmniej udokumentowana i najbardziej hipotetyczna, zdarzyła się w 1905 i związana była z wizytą Józefa Piłsudskiego w celu otwarcia w Siedlcach drukarni "Robotnika" - pisma Polskiej Partii Socjalistycznej.

Z pozostałych wizyt: do dwóch wizyt doszło w 1919 roku. Jedna zadziała się w okresie wojny polsko-bolszewickiej, kiedy to Marszałek przebywał w Siedlcach 19/20 sierpnia 1920 roku, w czasie ofensywy polskiej znad Wieprza - decydującej operacji tzw. cudu na Wisłą.

Kolejny pobyt w Siedlcach miał miejsce 3 listopada 1922 r. Marszałek wręczył wówczas 22 pułkowi piechoty sztandar. Podczas bankietu w kasynie oficerskim, po uroczystości poświęcenia sztandaru, Naczelny Wódz powiedział m.in.: "22 Pułk Piechoty, który zaliczam do najwcześniejszych oddziałów Niepodległej Polski, rzucony został na mój rozkaz w poleskie błota, gdzie zasłynął, jako specjalista od walk błotnych. Pełniąc obowiązki wojenne z honorem, walczył z najniebezpieczniejszym wrogiem, przeto poniósł zasługi w uznaniu których uwieńczyłem chorągiew 22. Pułku Piechoty orderem Virtuti Militari. Przy końcu wojny, kiedy wszystkie oddziały odpoczywały, to 9. Dywizję Piechoty, jako jedną z najpewniejszych, trzymałem jeszcze dwa lata na stopie wojennej na Kresach. Pamiętam, jak dowódca Dywizji skarżył się wówczas, że połowa oficerów żonatych rozwiedzie się, wskutek "takich" warunków egzystencji. Jestem wodzem, który nakłada obowiązki na tych, których kocha, a to dowód, że Was kocham. Wy Podlasiacy potraficie obowiązki na Was włożone wykonać, więc niech żyje Ziemia Podlaska, a z nią jej dziecko – 22 Pułk Piechoty".

Ostatnią, szóstą - a piątą po I wojnie światowej - wizytę złożył Józef Piłsudski w związku z pogrzebem płk Hozera. Płk Kazimierz Hozer był cenionym przez Piłsudskiego dowódcą stacjonującego w Siedlcach 22 pułku piechoty. Zginął w 1932 roku w wyniku obrażeń - poniesiony przez konia - podczas ćwiczeń wojskowych.

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

Wizualizacja za: podlasie24.pl