15 stycznia to data szczególna w historii Siedlec. 469 lat temu, 15 stycznia 1547 roku król Zygmunta Stary wydał przywilej lokacyjny zezwalający na założenie miasta na prawie magdeburskim. Uczynił to na prośbę ówczesnego właściciela Siedlec Stanisława Siedleckiego.
Miasto powstało na wolnych gruntach dotychczasowej wsi Siedlce i nosiło nazwę "Nova Siedlcza". W ten sposób Siedlce podzielono na dwie części – wschodnią, nazywaną Starą Wsią (Starowsią), która położona była wzdłuż gościńca litewskiego (obecnie ul. Starowiejska). Część zachodnią stanowiło miasto Nowe Siedlce (Nova Siedlcza).
Przywilej Lokacyjny króla Zygmunta Starego nadawał Siedlcom prawo magdeburskie. Mieszczanie mieli podlegać władzy wójta. Mieszkańców uwolniono od ciężarów prawa książęcego oraz wszystkich podatków i powinności publicznych na okres ośmiu lat. Przywilej ustanowił w mieście targ tygodniowy (we wtorki) oraz trzy jarmarki w roku. Odbywać się one miały w drugą niedzielę Wielkiego Postu, na św. Floriana (4 maja) i na Ścięcie św. Jana (29 sierpnia).
Oprac. za: Marek Plewczyński, W Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w: Siedlce 1448 – 2007.