W sobotę, 9 stycznia w Siedlcach gościł Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz. Na poligonie "Gołobórz" obserwował szkolenie Mazowieckiej Kompanii Obrony Terytorialnej, a na spotkaniu w Urzędzie Miasta zapoznał się z wnioskami z ćwiczeń "Ratusz 2015", jakie odbyły się w mieście, przed trzema miesiącami, w których uczestniczyli członkowie organizacji proobronnych.

Tworzenie obrony terytorialnej, jako nowego komponentu polskich sił zbrojnych to ważny element reformy naszej armii, co zapowiedział na początku swojego urzędowania minister Antoni Macierewicz. Po koniec grudnia powołał pełnomocnika MON ds. utworzenia obrony terytorialnej, którym został ppłk. Grzegorz Kwaśniak. Wizytacja zajęć szkoleniowych w Siedlcach była okazją do zapoznania się z dotychczasowym systemem szkolenia organizacji proobronnych, które w większości opierają się na społecznikach i pasjonatach.

Na podsiedleckim poligonie "Gołobórz" Minister Obrony Narodowej wizytował zajęcia szkoleniowe Mazowieckiej Kompani Obrony Terytorialnej według programu "Lekka Piechota Obrony Terytorialnej". W ćwiczeniach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich "Strzelec". W ramach ćwiczeń na poszczególnych punktach nauczania przeprowadzono: przygotowanie do szkolenia ogniowego i strzelanie. Doskonalono także elementy CLS (z ang. Combat Lifesaver Course) oraz działanie żołnierza OT na punkcie kontrolnym oraz minowanie i niszczenie podczas organizacji i realizacji zasadzki. Ćwiczący mieli okazję do zapoznania się podstawami obsługi przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM. Szkolenie to przeprowadzili instruktorzy dywizjonu przeciwlotniczego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Organizacje proobronne, ze Stowarzyszeniem Jednostek Strzeleckich "Strzelec" i stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl we współpracy z pododdziałami 1. Brygady Pancernej, z miejskimi służbami zarządzania kryzysowego i służbami ratowniczymi przeprowadziły 17 i 18 października w Siedlcach duże ćwiczenie "Batalion obrony terytorialnej w działaniach przeciwdywersyjnych". Na sobotnim spotkaniu ich przedstawiciele przypomnieli założenia tego ćwiczenia i zaprezentowali wyciągnięte z nich wnioski.


Na spotkaniu w Urzędzie Miasta prezydent Siedlec Wojciech Kudelski apelował do ministra Antoniego Macierewicza o stworzenie możliwości przeszkolenia wojskowego jak największej liczby naszej młodzieży oraz rozmieszczenie większej ilości żołnierzy w garnizonach Polski wschodniej. Prezydent Wojciech Kudelski namawiał ministra, by budując struktury OT nie zapomniał o Siedlcach. Zaproponował mu utworzenie w naszym mieście dużego ośrodka szkoleniowego, podkreślając, że jest tu duże zaplecze, infrastruktura i kadry. Minister propozycję przyjął do wiadomości, ale obietnicy nie złożył, zauważając, że Siedlce będą tu miały liczną konkurencję.

Antoni Macierewicz dziękując organizacjom proobronnym za ich inicjatywę i wysiłek, potwierdził decyzję rządu o budowie struktur obrony terytorialnej: – Będą na ten cel środki. Rozmawiamy już z dowódcami wojska i z garnizonami, by zapewnić odpowiednie zaplecze do szkolenia. Pierwsze struktury zaczną działać jeszcze w tym roku. Przedstawiony przez Państwa schemat jest jednym z branych pod uwagę. Budowa systemu będzie wymagała czasu i wysiłku, ale obecna sytuacja geopolityczna wymaga jego stworzenia. Sojusze są ważne. W tym roku odbędzie się u nas szczyt NATO, na którym zapadną ważne dla nas decyzje. Ale trzeba przede wszystkim wzmacniać własne zdolności obronne – powiedział szef MON.

Towarzyszący ministrowi pełnomocnik do spraw OT, Grzegorz Kwaśniak zapowiedział, że prace koncepcyjne nad strukturą zakończą się za miesiąc lub półtora. Analizowane warianty różnią się stopniem centralizacji.

– Osobiście opowiadam się za decentralizacją, czyli kompaniami OT na poziomie powiatów, ale na dziś nie można jeszcze tego przesądzić. Wdrażanie systemu nastąpi niezwłocznie, a zacznie się od wschodniej części kraju, co jest zrozumiałe ze względu na istniejące zagrożenia. Pierwsze efekty będzie widać w ciągu roku lub dwóch lat – powiedział Grzegorz Kwaśniak. Dodał też, że jego biuro przedstawi propozycje usprawnienia współpracy między OT a cywilnymi strukturami zarządzania kryzysowego i służbami ratowniczymi podległymi MSWiA. Zachęcał wszystkich zainteresowanych do współpracy i przedstawiania swoich propozycji w tym zakresie.

Wizyta ministra wywołała duże zainteresowanie. Na spotkaniu obok wojskowych byli również przedstawiciele służb mundurowych, urzędnicy, ale także siedlecki poseł i jednocześnie minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz członkowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, posłowie: Anna Maria Siarkowska, Arkadiusz Czartoryski i Stanisław Pięta oraz dowódca 1 Brygady Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek.

Dariusz Dybciak


Obrona terytorialna integralną częścią armii

Relacja z wizyty ministra Antoniego Macierewicza w Siedlcach