Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości staje się z każdym rokiem coraz radośniejszym świętem. Siedleckie obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały tym razem bogaty i różnorodny scenariusz.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele św. Józefa przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę w obecności władz miasta, wojska, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych licznych instytucji i stowarzyszeń. W homilii biskup siedlecki przypomniał tych, którzy w przeszłości dla Polski pracowali i za nią walczyli. Podkreślił, że polskość jest skarbem, który należy w sobie nosić i się nim dzielić. Tak robił Jan Paweł II, z jednej strony głęboko zakorzeniony w swej Ojczyźnie, a z drugiej otwarty na ludzi z innych krajów i kultur. – Za Jagiellonów byliśmy Rzeczpospolitą wielu narodów. Był to kraj najbardziej otwarty w Europie na inne narody, kultury, religie. To jest w naszych dziejach. Nie pozwólmy w sobie stłumić radości z tego, że jesteśmy Polakami. Nie po to, by innych lekceważyć, ale by innych szanować. Tylko ten, kto jest świadomy wielkości własnej kultury i historii, jest zdolny do szanowania innych – mówił biskup Kazimierz Gurda. Dodawał zarazem, że w parze z tą słuszną dumą powinno iść poczucie obowiązku, troska o polską rację stanu i wolność w myśleniu o Polsce, bez ulegania opiniom fałszywych przyjaciół. Podkreślił, że budowanie Polski nie może się obyć bez wiary, która była i powinna pozostać fundamentem życia – zarówno osobistego, jak i tego wspólnotowego.
Po Eucharystii uformowała się kolumna marszowa, która przeszła na Plac Wolności. Na czele jechały zabytkowe pojazdy członków siedleckiego Stowarzyszenia MTZ Korba i udekorowana na biało-czerwono platforma samochodowa z młodzieżą. Tuż za nią 35-metrową flagę nieśli siedleccy harcerze z Hufca ZHP Podlasie. W kolumnie nie zabrakło Orkiestry Wojskowej oraz kompanii reprezentacyjnej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, za którymi podążały liczne poczty sztandarowe siedleckich służb mundurowych, instytucji, organizacji kombatanckich, uczelni i szkół. W trakcie przemarszu na dłuższą chwilę zatrzymano się u zbiegu ulic: Chrobrego, Broniewskiego i Mireckiego. Tam, na niewielkim placyku, ks. bp Kazimierz Gurda poświęcił kapliczkę Matki Boskiej Fatimskiej, która została wybudowana z dobrowolnych składek siedlczan.
Dalszy ciąg uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbył się pod odbudowanym przed pięcioma laty Pomnikiem Wolności. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach pod batutą kpt. Dariusza Kaczmarskiego głos zabrał prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. - Święto Niepodległości w naszym mieście to wielka radość, możemy czuć się wolni. Mogliśmy uczestniczyć we mszy i podziękować Bogu za to, że zwrócił nam wolność, że wysłuchał naszych próśb. Możemy złożyć hołd wszystkim Polakom, którzy na przestrzeni tysiącletniej naszej historii, dbali o to aby Polska była wolna, aby tutaj było godnie, po chrześcijańsku, sprawiedliwie.
Możemy modlić się za tych, którzy oddali życie za tą wolność. Ale możemy też robić takie piękne rzeczy jak ta kapliczka, którą po drodze poświęcił ksiądz biskup, bo moje pokolenie pamięta czasy kiedy takie kapliczki były brutalnie rozbierane. To element wolności, że możemy kultywować naszą tradycję i kulturę. A nasza kultura to kultura chrześcijańska.
Możemy w wolnej Polsce dokonywać wolnych wyborów demokratycznych, naród może dokonywać wyborów kto ma nimi rządzić. Święto Niepodległości to lekcja historii dla młodzieży, dziękuję wszystkim nauczycielom historii, że ją przekazują. A nasza historia jest bardzo bogata. Nasi królowie o wartości chrześcijańskie walczyli w wielu miejscach. Potrafiliśmy odpowiednio być przedmurzem chrześcijaństwa na wschodzie. My mamy swój wkład w dzieje chrześcijańskiej Europy, trzeba o tym przypominać naszym sąsiadom. W tej chwili trzeba podkreślić ,że jesteśmy w zjednoczonej Europie i naszym obowiązkiem jest podkreślać, że nasze korzenia to korzenie chrześcijańskie. My musimy wszystkim przypominać, że ideologie takie jak gender są obce naszej kulturze. Myślę, że musimy przypominać o słowach głoszonych przez papieża Jana Pawła II, o tym, że te wspaniałe katedry są ozdobą wielu miast w Europie, ale nie powinny być puste. Nie powinno być tam więcej zwiedzających jak modlących. Niech Europa bierze przykład z naszych świątyń i z nas.
Ostatnie wybory spowodowały, że z nadzieją patrzymy na to co się będzie w Polsce działo, patrzymy z nadzieję, że ekipa która dostała władze z woli narodu będzie słuchała głosu tego narodu, że energia popłynie z Jasnej Góry, a stamtąd nasz naród zawsze czerpał energię. Że rozleje się na cały nasz naród, oświeci nas i umocni naszą Ojczyznę, która ma tak duże zasługi w Europie.
Powinniśmy czuć się wspólnie odpowiedzialni za Europę, jeśli będzie tam szanowani to wtedy Polska będzie mocna. Cieszmy się tą wolnością.

Po zakończeniu przemówienia prezydenta Kudelskiego odbył się jeszcze jeden miły, świąteczny akcent. Statuetką "Aleksandrii" honorowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce uhonorowany został ppłk. dypl. Krzysztof Krawczyk, dowódca Garnizonu Siedlce. Laureat nie mógł odebrać nagrody podczas wrześniowej gali, ze względu na udział w szkoleniu poligonowym.
W kolejnym punkcie uroczystości apel pamięci odczytał por. Paweł Syczuk, a kompania honorowa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oddała salwę honorową. Następnie złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze pamięci pod Pomnikiem Wolności, który odbudowany został w 2010 r. Tę część obchodów zakończył odegrany przez wojskowego trębacza sygnał "Śpij kolego". Oficjalne uroczystości zakończył krótki koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach. Dla uczestników uroczystości nie zbrakło także tradycyjnej wojskowej grochówki. Po ten specjał oraz bigos, serwowany przez Zakład Aktywizacji Zawodowej działający przy siedleckim Caritas, ustawiła się długa kolejka chętnych. Porcji starczyło jednak dla wszystkich.
Z Placu Wolności wyruszyła także zaplanowana na ten dzień Parada Niepodległości. Zabytkowe samochody oraz platforma z młodzieżą pojawiła się w wielu zakątkach miasta i była gorąco oklaskiwana przez mieszkańców..
Po południu natomiast na ul. Pułaskiego rozegrano Biegi Niepodległości. Wystartowało w nich blisko tysiąc biegaczy, w różnym wieku.