Bardzo uroczyście obchodzono w Siedlcach 35 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika została odprawiona Msza Święta, a na murze siedleckiego Zakładu Karnego odsłonięto okolicznościowy mural.


W wygłoszonej homilii ks. Stanisław Chodźko – duszpasterz ludzi pracy, podkreślał aktualność ideałów solidarnościowych, o które powinniśmy zabiegać także w wolnej Polsce. - Postulaty sprzed 35 lat są aktualne również dzisiaj, po wielu latach od odzyskania przez Polskę wolności. Bo niestety, złego traktowania najsłabszych dopuszczają się nie tylko pracodawcy, ale również państwo. Nie chodzi tylko o pensje czy warunki pracy, ale o to, by ludzie byli traktowani jak ludzie, a nie jak rzeczy.

Po zakończeniu Eucharystii, wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie w latach 80 odbywały się patriotyczne manifestacje, a także pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod mur więzienny Zakładu Karnego, na którym u zbiegu ulic Świętojańskiej i Armii Krajowej został wykonany okolicznościowy mural. Autorem dzieła jest artysta malarz i grafik Piotr Jurkowski. Jak podkreślał Maciej Kublikowski - pierwszy przewodniczący siedleckiej Solidarności, treść muralu nawiązuje do ideałów pierwszej Solidarności, które potrzeba realizować również dzisiaj. Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali ks. Stanisław Małkowski bliski przyjaciel bł. Ks. Jerzego Popiełuszki wspólnie z Zenonem Borkowskim. Poświęcenia dokonał ks. Stanisław Chodźko.

Senator Waldemar Kraska zwrócił uwagę, na niezwykłą jedność i determinację działaczy pierwszej Solidarności – dziś też potrzeba tamtego zapału i porozumienia w najważniejszych dla naszej Ojczyzny sprawach. Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że wypełnianie solidarnościowych postulatów nie może opierać się tylko na obietnicach. - Potrzeba tu ciężkiej pracy i odpowiedzialnych czasem trudnych decyzji, ale zawsze opartych na uczciwości i poszanowaniu sprawiedliwości. Andrzej Kropiwnicki przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze zwrócił się z apelem aby sprawdzać polityków na co dzień. – Patrzmy politykom na ręce. Sprawdzajmy jak głosowali w sprawie wieku emerytalnego, kwoty wolnej od podatku, czy jakie zmiany w kodeksie pracy popierali. Dzisiaj patrząc na ten mural mówmy – zamykamy pewien rozdział, będziemy mówić o tym do czego dążyliśmy ale przed nami cele, bo po to patrzymy na historie, żeby te cele zrealizować. Najbliższe 4 lata mogą być dla nas. – mówił Przewodniczący Regionu Mazowsze. Wojciech Kudelski podziękował pomysłodawcom i twórcom muralu. – Mur, który car postawił w centrum naszego miasta na pohybel patriotom polskim jest dziś pięknie ozdobiony. Przypomina wszystkim, że Solidarność to nic innego jak miłość do drugiego człowieka, wyrażona czynem a nie słowem. Wszyscy, którzy w sposób mądry wybierają, pracują, tworzą miejsca pracy ,dbają o bliźniego to wspaniali ludzie, kontynuujący prace tych namalowanych na muralu. Prezydent Wojciech Kudelski przypomniał również, że solidarni powinniśmy być w naszych obowiązkach, że nie powinno być sytuacji, kiedy odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny bierze tylko niecałe 40 % osób, które chodzi na wybory.

Niedzielne uroczystości zakończyły się w Sali Podlasie, gdzie wysłuchano koncertu w wykonaniu zespołu Contra Mundum.