Opiniotwórcze i specjalizujące się w tematyce samorządowej pismo "Wspólnota" opublikowało swój najnowszy ranking, w którym podsumowało mijającą kadencję polskich samorządów. Na wysokim, 6 miejscu, w stawce 66 miast powiatów grodzkich sklasyfikowano Siedlce.

Pełny ranking "Wspólnoty" zamieszczamy w załączniku. Autorami raportu są: prof. PAWEŁ SWIANIEWICZ, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doradca Prezydenta RP oraz JULITA ŁUKOMSKA, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w tym samym zakładzie. Dostrzegają oni przede wszystkim zmianę w tej kadencji gmin i powiatów Polski wschodniej.
- Ranking sukcesu kadencji przygotowujemy już po raz czwarty – piszą autorzy. - Staramy się zawsze, by metoda była stabilna. Pozwala to na porównanie wyników w kolejnych edycjach. Także w tym przypadku posłużyliśmy się więc zestawem wskaźników wypracowanych w minionych latach, choć zdecydowaliśmy się na niewielkie (acz znaczące) modyfikacje. Na przykład doszliśmy do wniosku, że mierząc rozwój infrastruktury technicznej w zakresie transportu, nie sposób dzisiaj koncentrować się tylko na drogach czy kolejach, pomijając sieć ścieżek rowerowych (mających coraz większe znaczenie dla oceny transportu lokalnego zwłaszcza w dużych miastach). Końcowy wynik rankingu – wskaźnik "sukcesy kadencji" jest sumą "sukcesów cząstkowych", obliczanych za pomocą tzw. metody odległości od wzorca. Te "wskaźniki cząstkowe" odnoszą się do: sukcesu finansowego (jak w minionej kadencji zmienił się potencjał dochodowy budżetów samorządowych), sukcesu ekonomicznego (mającego obrazować zmiany w gospodarce lokalnej, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, zmiany na rynku pracy), sukces infrastrukturalny (będący odbiciem rozwoju infrastruktury technicznej w zakresie usług, za które odpowiadają gminy). Te trzy wymiary były także elementem rankingów publikowanych na zakończenie poprzednich kadencji samorządowych (choć czasem dołączyliśmy nowe wskaźniki cząstkowe, albo zrezygnowaliśmy ze starych, które – jak nam się zdawało – utraciły swoje znaczenie). W tym roku doszliśmy do wniosku, że w zestawie tym brakuje sfery społecznej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na dołączenie czwartego wymiaru: sukces edukacyjny (przy czym braliśmy pod uwagę nie tylko szkoły, ale także opiekę przedszkolną).