Siedleckie uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się już tradycyjnie na Placu Wolności. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski w swoim wystąpieniu przypomniał historię walk o niepodległość, ale nawiązał także do obecnego zagrożenia naszej suwerenności ze strony Rosji. Po raz kolejny zaapelował też do władz Polski o konieczność wzmocnienia garnizonów na wschodzie kraju i wezwał polityków różnych orientacji do wspólnej pracy dla rozwoju Ojczyzny.
Obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył w kościele pw. Św. Józefa biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W swojej homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych ks. biskup zaapelował o wzięcie udziału w nadchodzących wyborach, uznając to za sprawdzian naszego patriotyzmu i odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny. Uroczystą oprawę Mszy św. zapewniła Orkiestra Wojskowa w Siedlcach pod dyrekcją por. Dariusza Kaczmarskiego i Chór Miasta Siedlce.
Po zakończonej Eucharystii odbył się przemarsz wszystkich uczestników uroczystości na Plac Wolności. Długą kolumnę poprzedzały stare samochody, będące własnością członków Siedleckiego Stowarzyszenia Miłośników Techniki Zabytkowej "Korba". Za nimi jechał Tir udekorowany biało-czerwonymi balonami, a na nich młodzież z siedleckich szkół, pozdrawiająca mieszkańców i wymachująca flagami. Za pojazdami maszerowała, cały czas grając, Orkiestra Wojskowa oraz siedleccy harcerze niosący ponad 30-metrową flagę państwową. W gronie licznych pocztów sztandarowych siedleckich instytucji i szkół wyróżniały się jak zwykle grupy rekonstrukcyjne - Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych XII Okręg Podlaski oraz uczniowie IV LO im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
W gronie uczestników uroczystości byli parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele siedleckich uczelni oraz szkół, instytucji, partii politycznych, stowarzyszeń, związków zawodowych, rzemieślnicy, dowództwo oraz żołnierze Garnizonu Siedleckiego, służby więziennej, policji i straży pożarnej. Nie zabrakło oczywiście harcerzy, którzy w ten weekend mieli Zlot Niepodległościowych oraz strzelców ze Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich. Tłumnie przybyli także całymi rodzinami mieszkańcy Siedlec. Wszyscy swoją postawą chcieli zamanifestować szacunek dla wszystkich pokoleń Polaków, którzy swoje życie złożyli w ofierze umiłowanej Ojczyźnie.
Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach pod batutą por. Dariusza Kaczmarskiego głos zabrał Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który w swoim wystąpieniu przypomniał trudne, czasem wręcz tragiczne dzieje naszej Ojczyzny, ale zaapelował o narodową zgodę na rzecz podnoszenia zdolności obronnych naszego kraju.
Święto Niepodległości w Siedlcach i w całej Polsce to szczególny czas kiedy cieszymy się z naszej wolności. Przygotowujemy się do jego obchodów. W naszych szkołach odbywają się lekcje historii poświęcone temu wydarzeniu, organizowane są apele i konkursy historyczne , a także zawody sportowe. Przed chwilą uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny, a sprawowanej pod przewodnictwem naszego ordynariusza ks. Bp Kazimierza Gurdę i kapłanów naszej diecezji. Po to żeby podziękować Panu Bogu za to, że wysłuchał wyśpiewywanych, wymodlonych próśb, że dał nam ojczyznę wolną. Słowa podziękowania Bogu to sprawa najważniejsza, bo przez całe tysiąclecie ma on w swojej opiece Naród Polski. Doświadcza, ale i opiekuje się nami.
Dziś zgromadziliśmy się pod odbudowanym w naszym mieście pomnikiem wolności. Chcemy tu oddać cześć wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, którzy ją budowali. Jest to też lekcja historii dla nas wszystkich. Wracając do listopadowych dni 1918 roku dochodziły wówczas zewsząd opinie, że ma powstać Państwo Polskie z dostępem do morza. Zaborcy mówili: Polska ale z ziem innych zaborców, wszyscy chcieli, żeby to było państwo kadłubowe, podobne do Księstwa Warszawskiego. Wówczas wszyscy Polacy zrozumieli, że granice swojego państwa muszą sami wywalczyć. Stąd zwycięskie powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, stąd zajazd generała Żeligowskiego na Wilno. Trudne ustalenie granicy południowej. Sprawa Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego, kiedy to Czesi wykorzystali sytuację, kiedy wojsko polskie zaangażowane było w walkę na wschodzie i przyłączyli zdominowane przez ludność polską ziemie. Wtedy przesunęli granicę na Olzę i dzięki zabiegom dyplomatycznym w radzie ambasadorów udało się zaakceptować granicę na Olzie. Dlaczego o tym mówię? Bo ostatnio pan Putin porównał wejście Polski na Zaolzie w roku 1938 do paktu Ribbentrop – Mołotow i agresji Rosjan z 17 września 1939. To coś nieporównywalnego. Polacy wcześniej wysłali do Czechów ultimatum, a potem weszli bez żadnych porozumień z Niemcami. Mołotow z Ribbentropem porozumiał się poza naszymi plecami i bez wypowiedzenia wojny zaatakował nasz kraj. Nie można tych sytuacji ze sobą porównywać, tym bardziej, że prezydent Lech Kaczyński przeprosił Czechów za ten bądź co bądź akt agresji.
Pamiętając naszą historię musimy umieć odnosić ją do teraźniejszości. Tym bardziej, że to nie jedyne słowa Putina w stosunku do nas. Powiedział on, że w dwa dni będzie w Warszawie. My nie możemy tego lekceważyć. Dochodzą słuchy o jakimś rozbiorze Ukrainy. To prowokacja. Szanowni Państwo, myślę że z tego miejsca z Siedlec jak i wszystkich polskich samorządów powinien iść mocny głos do polityków w naszym kraju. Agresor jest u naszych granic i tylko czeka na okazję, żeby zrobić to co na Ukrainie. Dlatego musimy wywrzeć presję na naszych polityków, żeby zjednoczyli się, tak jak potrafili zjednoczyć się Polacy w sytuacjach trudnych dla Polski. Jak potrafili zjednoczyć się w roku 1918, 1920 czy 1980. Myślę, że w tej chwili możemy przypomnieć oczekiwania narodu polskiego z 2005 roku. Wtedy cały naród oczekiwał, że nastąpi koalicja dwóch największych partii. Że będziemy się rozwijać dzięki zgodzie i wykorzystaniu wszystkich ludzi z intelektem, ludzi przygotowanych do rządzenia, bez względu na barwy polityczne. Dziś musimy powiedzieć to samo, bo nas nie stać na to, żeby żaden Polak, przygotowany do pełnienia służby publicznej stał z boku. Nas nie stać na to, żeby ludzie, którzy kompromitują Polskę, ludzie którzy plamią nasz honor pełnili dalej władze. Dlatego z Siedlec, bo my mamy tu dobre doświadczenia, jak dużo można zrobić razem, apelujemy o połączenie wszystkich sił by dobrze służyć Polsce.
Szanowni Państwo. Kiedyś minister obrony Wielkiej Brytanii wypowiedział się, że obrona Polski będzie się odbywać na linii Wisły. Tak się składa, że my jesteśmy pomiędzy Wisłą a Bugiem, dlatego mamy prawo i obowiązek upominać się o to, żeby wolności Polski bronić już teraz na Ukrainie, a nie wtedy, gdy agresor będzie w naszych granicach. My tu ciężko pracowaliśmy przez całe ostatnie 24 lata po to, żeby nasze miasto uczynić nowoczesnym, żeby stworzyć odpowiednią infrastrukturę, warunki dla inwestorów. Stworzyliśmy tu warunki do normalnego życia, powstały nowe osiedla prywatne i komunalne, powstały od nowa ośrodki kultury, wyższe uczelnie, obiekty sportowe nowoczesne rozwiązania komunikacyjne. Stworzyliśmy to wszystko dla naszej młodzieży, dlatego mamy prawo i obowiązek w dniu 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości prosić i upominać się u polityków, bo nasz głos oddolny na pewno będzie się liczył. Został on już usłyszany, bo w poprzednich rocznicach, na spotkaniach z prezydentami ś.p. Lechem Kaczyńskim, Bronisławem Komorowskim prosiliśmy o wzmocnienie tej części Polski. Ostatnio dotarły do mnie informacje, że idzie ku dobremu w tej sprawie. Musimy to jeszcze wzmocnić bo czas pokoju powinien być wykorzystany na wzmocnienie obronności. Dlatego tak ważne jest abyśmy wszyscy poszli do urn w zbliżających się wyborach i zagłosowali, bo to będzie oznaka naszego patriotyzmu.
Po przemówieniu prezydenta Kudelskiego apel pamięci odczytał por. Paweł Syczuk, a kompania honorowa 1 Brygady Pancernej oddała salwę honorową. Następnie złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze pamięci pod Pomnikiem Wolności, który odbudowany został w 2010 r. Tę część obchodów zakończył odegrany przez wojskowego trębacza sygnał "Śpij kolego". Oficjalne uroczystości zakończył krótki koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach. Na Placu Wolności pojawił się także patrol konny 1 pułku strzelców konnych.
Dla uczestników uroczystości nie zbrakło także tradycyjnej wojskowej grochówki. Po ten specjał oraz bigos, serwowany przez Zakład Aktywizacji Zawodowej działający przy siedleckim Caritas, ustawiła się długa kolejka chętnych. Porcji starczyło jednak dla wszystkich.
Z Placu Wolności wyruszyła także zaplanowana na ten dzień Parada Niepodległości. Zabytkowe samochody oraz platforma z młodzieżą wywołały entuzjazm mieszkańców, którzy nie spodziewali się tak radosnej kawalkady pod swoimi oknami.
Po południu natomiast na ul. Pułaskiego rozegrano Biegi Niepodległości. Zgłosiło się do nich ponad 600 biegaczy, w różnym wieku. – Frekwencja od kilku lat jest wspaniała. Dużo startujących, zwłaszcza w najmłodszych kategoriach, dowodzi, że siedleckie Biegi Niepodległości to dobry pomysł – powiedział Wiesław Kałuski, prezes Siedleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem biegów. – W tym roku mieliśmy wspaniałą pogodę, licznie stawili się zawodnicy, ale także kibice, którzy dopingowali na trasie biegaczy. Medale, dyplomy i puchary najlepszym zawodnikom wręczali: przewodniczący Podlaskiego Społecznego Komitetu Obchodów Świat Narodowych Antoni Jastrzębski, prezydent Wojciech Kudelski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogumił Kacparzak, najlepsza siedlecka lekkoatletka Lidia Chojecka i sponsorujący biegi Konstanty Strus. Wcześniej delegacja młodych sportowców złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości.
Wyniki biegów ulicznych
Szkoła podstawowa (kl. 1-3):
1. Małgorzata Jóźwiak (SP 5)
2. Dominika Ruda (SP 11)
3. Magdalena Sinikiewicz (SP 11)
1. Tomasz Borkowski (SP Białki)
2. Piotr Mrozik (SP 9)
3. Bartosz Kopyść (SP 9)
Szkoła podstawowa (kl. 4-6):
1. Aleksandra Chmielewska (SP 9)
2. Sylwia Gruda (SP 6)
3. Julia Góral (SP 11)
1. Piotr Sobiczewski (SP 5)
2. Michał Filipek (SP 10)
3. Igor Łęczycki (SP 11)
Gimnazja:
1. Aleksandra Brodowska (PG 3)
2. Natalia Sobiczewska (PG 6)
3. Natalia Pawełczak (PG 5)
1. Konrad Pluta (PG 6)
2. Bartosz Wereda (PG 6)
3. Antoni Woiński (PG 1)
Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Anna Krupa (ZSP 4)
2. Magdalena Chwedczuk (II LO)
3. Patrycja Pieńkowska (II LO)
1. Paweł Moskwiak (II LO)
2. Piotr Koć (I LO)
3. Adrian Lęgas (ZSP 4)
Kategoria open:
1. Anna Szyszka
2. Paulina Pawłowska
3. Mariola Kłopotowska
1. Patryk Domagała
2. Michał Markowski
3. Rafał Wysocki