Utworzenie Wydziału Medycznego, stworzenie klastra rolno spożywczego, powołanie inkubatora przedsiębiorczości, a także stworzenie studenckiej spółdzielni pracy – to jedne z głównych wniosków, które sformułowano podczas debaty o Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym i jego roli w rozwijaniu konkurencyjności Siedlec i regionu.

Skomplikowany tytuł ważnych badań
5 czerwca w Pałacu Ogińskich podsumowano wyniki badań Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, które dotyczyły możliwości wykorzystania potencjału Uniwersytetu – Przyrodniczo – Humanistycznego dla wzrostu konkurencyjności miejskiego obszaru funkcjonalnego w Siedlcach. Pod tym skomplikowanym tytułem przeprowadzono bardzo ważne badania. O tym jak Uniwersytet może wpływać na rozwój miasta i co jeszcze w tym kierunku należałoby zrobić, dyskutowali przedstawiciele władz uczelni, samorządu, a także specjaliści z zakresu planowania regionalnego. Mazowieckie Biuro Planowania reprezentował dyrektor Tomasz Sławiński i szefowa siedleckiego oddziału Urszula Gadomska, samorząd wojewódzki wicemarszałek Ewa Orzełowska, a miasto Siedlce prezydent Wojciech Kudelski i jego zastępca Jarosław Głowacki, obecny był również dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Piotr Karaś. Konferencję otworzyła rektor UPH Tamara Zacharuk. - We wspólnym działaniu uniwersytetu i środowiska lokalnego widzę ogromne możliwości rozwoju naszego regionu. Potencjał naukowy naszej uczelni ma szanse być wykorzystany bo nasz profil wpisuje się w rolniczy charakter regionu. Cieszę się z tego spotkania bo jest ono okazją, do tego żeby określić wspólne obszary działań -mówiła Rektor.

Miasto i Uniwersytet - czyli rozwój
Z opracowania przygotowanego przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego wynika, że Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny odgrywa znaczącą rolę w rozwoju nie tylko Siedlec, ale i całego Mazowsza. Bogata oferta kształcenia, jak również doskonałe warunki studiowania, które stworzono w ostatnim czasie przyciągają młodzież z całej Polkski. Specjaliści z MBPR podkreślali również ponadregionalną rolę Siedlec, a także znaczenie ostatnich inwestycji miejskich, które znacząco oddziaływają na wzrost zainteresowania miastem młodych ludzi z całej Polski. Okazuje się, że na Uniwersytecie studiują osoby ze wszystkich województw naszego kraju. Ważne są również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. To właśnie siedlecki Uniwersytet jako pierwszy w Polsce wprowadził kompleksowy program kształcenia osób niepełnosprawnych. – Nie tylko potencjał edukacyjny jest ważny - podkreślali specjaliści z MBPR. Uniwersytet to instytucja, która pozyskuje fundusze zewnętrzne, a realizowane dzięki nim inwestycje znacząco wpływają na wizerunek i znaczenie miasta i jego mieszkańców.

Potencjał musi znaleźć ujście

Wojciech Kudelski znaczenie Uniwersytetu dla miasta i regionu zobrazował przy pomocy praw fizyki. - W Siedlcach zgromadził się duży potencjał intelektualny. Znając prawa fizyki wiemy, że musi on znaleźć ujście. W moim przekonaniu stanowią je młodzi ludzie, którzy wykorzystują szanse jakie stwarza im samorząd wspólnie z uczelnią. Musimy pamiętać o konkurencyjności, bo dziś mierzymy się z zachodem Polski, który jest bardziej doinwestowany. Nasze ostatnie inwestycje jak park wodny, obiekty kultury tworzone były również z myślą o studentach, żeby wybierając uczelnię, podejmowali również świadomą decyzję, że chcą studiować właśnie w Siedlcach, bo tu czekają na nich dobre warunki. – mówił prezydent. Wicemarszałek Ewa Orzełowska podkreśliła rolę Uniwersytetu w rozwoju Mazowsza. - Celem innowacyjnego Mazowsza jest właśnie podniesienie konkurencyjności. Trzeba podnosić kapitał ludzki, a także rozwój bazy dydaktycznej. Jednak prawdziwym zadaniem i wyzwaniem jakie przed nami stoi jest komercjalizacja badań naukowych. Potrzeba ściślejszych powiązań nauki z biznesem – mówiła wicemarszałek. Z kolei Jarosław Głowacki zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji infrastrukturalnych. - Mazowsze postrzegane jest jako region bogaty, tym czasem zróżnicowanie rozwoju naszego województwa widoczne jest bardzo wyraźnie. Żeby Uniwersytet, a także miasto mogło podnosić konkurencyjność potrzebne będą środki z RPO, o których słyszymy, że będzie ich coraz mniej. Przedsiębiorcy mówią wyraźnie, że potrzeba nowych dróg. Piotr Karaś dyrektor siedleckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy podkreślił znaczenie inicjatyw studenckich w zakresie kreowania siedleckiego rynku pracy. – Inkubatory przedsiębiorczości, studenckie giełdy pracy, akademickie biura karier, a także podejmowanie przez studentów praktyk to doskonały sposób na rozwijanie przedsiębiorczości. Wiele osób jeszcze w czasie studiów podejmując praktyki w efekcie znajduje zatrudnienie, bądź zakłada własną działalność gospodarczą. Potrzeba tu pomysłu i zaangażowania zarówno studentów jak i przedsiębiorców. Chcę podkreślić, że nasz urząd niejednokrotnie dofinansował dobre pomysły na firmę, a większość z nich doskonale sobie radzi i utrzymuje się na rynku.

Pomysły na rozwój

Bardzo ważnym elementem dyskusji były wystąpienia dziekanów poszczególnych wydziałów Uniwersytetu. Zwrócili oni uwagę, że Uczelnia potrzebuje wsparcia w realizacji wielu przedsięwzięć. Jest pomysł na utworzenie Laboratorium Środowiskowego z Centrum Analiz Żywności i Diagnostyki Genetycznej (które byłoby bazą przyszłego centrum naukowo-badawczego przemysłu rolno-spożywczego), budowy ośrodka edukacji przyrodniczej, budowy nowej siedziby ośrodka jeździeckiego (służącego m.in. rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez hipoterapię) oraz urządzenia placu wystawienniczego przy Wydziale Przyrodniczym (który byłby wykorzystywany także na potrzeby zlokalizowanych w sąsiedztwie miejskich obiektów rekreacyjno-sportowych). Uczelnia ma również ambicję utworzenia wydziału medycznego na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy. Podsumowując dyskusję rektor Tamara Zacharuk stwierdziła, że to spotkanie to krok w kierunku realizacji wielu wspólnych zamierzeń, o których była mowa. – Chciałabym, żeby nasze kolejne spotkania nie dotyczyły czy dane przedsięwzięcie ma sens, tylko żeby ich efektem było przystąpienie do realizacji konkretnych projektów.