W ostatni piątek lutego, po raz trzydziesty dziewiąty w tej kadencji, obradowali siedleccy radni. W programie sesji znalazły się uchwały o przystąpieniu do sporządzenia czterech nowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także przyjęto informacje o nowym systemie gospodarowania odpadami.

Sesja rozpoczęła się od wyróżnienia. Marek Suwiński, dyrektor Zakładu Karnego w Siedlcach wręczył Prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu złotą odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej". - Odznaczenie to, przyznane Prezydentowi Siedlec przez Ministra Sprawiedliwości, jest wyrazem doskonałej współpracy jaka istnieje pomiędzy naszym zakładem, a samorządem miasta. Wspólnie realizujemy wiele przedsięwzięć, a nasi skazani mogą się resocjalizować dzięki pracom interwencyjnym, które organizuje Miasto – mówił dyrektor Marek Suwiński. Dziękując za wyróżnienie Wojciech Kudelski powiedział, że siedlecki Zakład Karny doskonale współpracuje z samorządem.


Siedleckie firmy w krajowej elicie

W sesji wziął udział poseł na Sejm ziemi siedleckiej Krzysztof Tchórzewski, który przekazał bardzo pozytywne informacje o rozwoju gospodarczym miasta. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych uznała Siedlce za jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarczo miast w Polsce. Jak wynika z danych agencji w Siedlcach mimo utraty przez miasto statusu województwa znacząco wzrosła liczba firm, których sprzedaż roczna przekracza ponad 200 mln. zł. Jeszcze w 2007 roku w Siedlcach było ich tylko 3, obecnie jest 7, co stanowi ponad stu procentowy przyrost. Siedlce wypadają bardzo pozytywnie na tle innych miast Mazowsza. Okazuje się bowiem, że w Płocku i Radomiu liczba dużych, prężnie działających firm spadła. Jak podaje Rzeczpospolita, od 2007 roku Płock stracił aż 7 tego typu podmiotów, natomiast Radom - 5. – Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, że na konferencji, poświęconej rozwojowi gospodarczemu naszego kraju, o Siedlcach mówiono kilkanaście minut i to w samych superlatywach. Prelegenci z uznaniem mówili o działaniach samorządu, które służą rozwojowi gospodarczemu miasta i zapobiegają bezrobociu. Za przykłady dawano dobre kształcenie kadr, niski wzrost cen wody i ciepła, a także stabilny system podatkowy. Rzadko się zdarza, żeby z ust ekspertów usłyszeć, że miejska administracja jest przyjazna, a wobec inwestorów działała wręcz sympatycznie. Tak, z uznaniem o samorządzie mówił parlamentarzysta, który na co dzień pracuje w prezydium sejmowej Komisji Infrastruktury.

Nowe plany zagospodarowania przestrzennego

Radni zdecydowali o przystąpieniu do opracowywania aż czterech planów zagospodarowania przestrzennego w mieście. Tak bardzo potrzebne plany, które regulują ład przestrzenny, określają funkcje i przeznaczenie terenu, upraszczają również procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę. W momencie obowiązywania miejscowego planu nie trzeba bowiem uzyskiwać decyzji o warunkach zabudowy. Planem miejscowym zostaną objęte tereny w rejonie Osiedla Ułanów, ulic Grabianowskiej i Zielnej, Południowej Dzielnicy Przemysłowej, a także ulic Armii Krajowej, Sienkiewicza i Świętojańskiej, czyli obecnego dworca PKS. W trakcie opracowywania wspomnianych dokumentów, mieszkańcy będą mieli możliwość składania do nich własnych wniosków i uwag.