Data publikacji: 02.05.2025
20 maja 2025 r. (wtorek), godz. 18:00
Wystawa czynna do 18 czerwca 2025 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 oraz zgodnie z kalendarzem imprez
Malarstwo Iwony Szymańskiej to poetycka opowieść o miejscach i chwilach zapisanych w pamięci. Artystka z niezwykłą wrażliwością zatrzymuje chwile pełne ciszy, nostalgii i światła. Jej prace balansują pomiędzy realizmem a oniryczną impresją, jednocześnie są odrealnione - jakby widziane przez pryzmat wspomnień i osobistych przeżyć. W delikatnych przejściach kolorów, w refleksach świateł i w miękko malowanych kształtach kryje się tęsknota za chwilą, którą sztuka pozwala zatrzymać na zawsze.
Wystawa „Pomiędzy codziennością” to zaproszenie do świata emocji, wspomnień i codziennych obserwacji. Od intensywnej ekspresji światła i barw, przez subtelność i tajemnicę, po harmonię i refleksję – malarstwo Iwony Szymańskiej odkrywa piękno ukryte w tym co pozornie zwyczajne i niedostrzegalne. W miejscach w których żyjemy, gdzie szarość codzienności zdaje się dominować - wrażliwość artystki odnajduje światło, ciepło i niepowtarzalną głębię przeżyć. Wystawa ta to opowieść o dostrzeganiu magii w najprostszych momentach – wartzatrzymać się na chwilę i zanurzyć w niej, odnajdując nowy wymiar i znaczenie codzienności.
Iwona Szymańska pochodzi z Siedlec, ale od ponad dwudziestu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w Bemowskim Centrum Kultury Art-Bem w Warszawie, gdzie kształciła się pod okiem Krzysztofa Klempki, a następnie Tomasza Sosnowskiego. Od pięciu lat rozwija swoje umiejętności w pracowni Światło i Kolor prowadzonej przez prof. Apoloniusza Węgłowskiego w ramach programu „Akademia Otwarta – dorośli do sztuki” Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym – jest członkinią Ogólnopolskiego Związku Artystów Plastyków – Oddział Mazowiecki, Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków oraz Grupy Twórczej „Jak w korcu maku”. Brała udział w licznych plenerach malarskich, a jej prace prezentowano na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Elektrowni Powiśle w Warszawie, Międzypokoleniowym Centrum Kultury w Wilanowie i Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.