Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 06.12.2023 11:00

Godzina zakończenia: 06.12.2023 12:00

Miejsce: Sala widowiskowa „Podlasie” MOK

Adres: Henryka Sienkiewicza 63

Trasa dojazdu:        

Godzina rozpoczęcia: 06.12.2023 14:00

Godzina zakończenia: 06.12.2023 15:00

Miejsce: Sala widowiskowa „Podlasie” MOK

Adres: Henryka Sienkiewicza 63

Trasa dojazdu:        

6 grudnia 2023 r. (środa), godz. 11:00, 14:00
Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

Zapach choinki, karp, jemioła, kolędy, opłatek – takie święta zna każdy z nas. Jednak pewną naiwnością byłoby uznać, że cały świat obchodzi Święta Bożego Narodzenia w taki sam sposób i choć niejednokrotnie łączy nas wyznawana wiara, to zwyczaje i tradycje świąteczne zdecydowanie różnią.

Czy wiedzą Państwo, że w Norwegii do tradycji świątecznych należy chowanie mioteł w Wigilię? Skąd taki zwyczaj? Dawniej wierzono, że tego dnia mogą obudzić się czarownice, które zabierają z domów miotły i odlatują, by czynić zło na świecie. Aby im to utrudnić, Norwegowie szukają dobrych kryjówek dla swoich mioteł.

Nasi sąsiedzi – Czesi, a dokładniej Czeszki, na początku grudnia ścinają gałąź czereśni, jabłoni lub forsycji. Jeśli gałązka zakwitnie na Boże Narodzenie, jej właścicielka wyjdzie za mąż w przyszłym roku. Jeśli na gałązce pojawią się pąki, kobieta będzie miała najpierw dziecko. A cóż się stanie jeśli gałązka nie zakwitnie? Otóż kolejny rok kobieta spędzi samotnie.

Wykład przybliży genezę i historię Świąt Bożego Narodzenia oraz omówi tradycje i obyczaje związane z okresem Adwentu, Bożego Narodzenia i Święta Trzech Króli. Słuchacze poznają także specyfikę obchodzenia okresu świątecznego nie tylko w Polsce, ale także w różnych miejscach Europy oraz na kontynentach pozaeuropejskich.

Krzysztof Dworczyk – wykładowca, pisarz, podróżnik, dwukrotnie gościł w Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Wydarzenie tylko dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.