Metryczka wydarzenia:

Godzina rozpoczęcia: 04.11.2023 18:00

Godzina zakończenia: 04.11.2023 19:00

Miejsce: Sala widowiskowa „Podlasie” MOK

Adres: Henryka Sienkiewicza 63

Trasa dojazdu:        

4 listopada 2023 r. (sobota), godz. 18:00

Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

Siedleckie Zaduszki Jazzowe to największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie, która ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. Jest jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu wydarzeń nie tylko Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ale i całego naszego miasta.

Co roku zapraszamy do Siedlec zarówno legendy polskiej sceny jazzowej, jak i najciekawsze zespoły młodego pokolenia. W ostatnich latach gościliśmy m.in.: Kingę Głyk, Dorotę Miśkiewicz, Włodka Pawlika, Wojtka Mazolewskiego, Ewę Urygę, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Marka Napiórkowskiego. W tym roku również robiliśmy wszystko, by zachować niezwykle wysoki poziom Zaduszek, do którego wszystkich przyzwyczailiśmy. Zadbaliśmy o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.

Podczas tegorocznych Siedleckich Zaduszek Jazzowych odbędą się trzy wyjątkowe koncerty, które zaspokoją najbardziej wymagające gusta słuchaczy. Przed siedlecką publicznością zaprezentuje się Piotr Baron Quintet, Dixie Fellows i Walk Away. Zapraszamy 4 listopada o godz. 18:00 do sali widowiskowej "Podlasie" Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach!

64. Siedleckie Zaduszki Jazzowe rozpocznie koncert „Wodecki Jazz” w wykonaniu Piotr Baron Quintet. Piotr Baron to jeden z najważniejszych saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej obok Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Tomasza Szukalskiego czy Zbigniewa Namysłowskiego. Jest instrumentalistą, wykładowcą, publicystą, producentem, kompozytorem, aranżerem, dyrektorem orkiestry, a także głową muzycznej rodziny (Aleksander z Afromental, Adam z Pink Freud i Marysia –studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej). Muzyczne drogi Piotra Barona przecięły się z legendarnymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Byli to m. in. Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany czy Eddie Henderson. Od ćwierćwiecza pozostaje w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Koncert Piotra Barona to nie tylko wspaniałe doświadczenie muzyczne, ale także spotkanie z jednym największych muzyków i osobowości w historii polskiej muzyki jazzowej.

– Piotr Baron dokonał jazzowych aranżacji popularnych kompozycji Zbigniewa Wodeckiego, takich jak „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Opowiadaj mi tak”, „Z Tobą chcę oglądać świat” i „Zacznij od Bacha”. W nagraniu wzięli udział nie tylko współpracujący z Baronem muzycy jazzowi – jak Robert Majewski na trąbce, Michał Tokaj na fortepianie, Maciej Adamczyk na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji – ale również goście zajmujący się na co dzień innymi gatunkami, wśród nich między innymi: śpiewający tu i grający na skrzypcach Sebastian Karpiel Bułecka, raper Tomasz „Tomson” Lach oraz recytujący Paweł Królikowski – Rafał Garszczyński JAZZPRESS.

Podczas Zaduszek zespół wystąpi w składzie: Piotr Baron – saksofon, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Piotr Wyleżoł – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja.

Jako drugi na naszej zaduszkowej scenie wystąpi zespół Dixie Fellows z programem poświęconym życiu i twórczości Louisa Armstronga. Skład zespołu to sześciu muzyków jazzowych, występujących wcześniej w wielu zespołach jazzu tradycyjnego, a w ostatnim czasie grających jako The Warsaw Dixielanders. Od marca 2023 roku działają w nowej formule jako Dixie Fellows i zapraszają na swoje koncerty w następującym składzie: Jerzy Więckowski – perkusja, leader, Dymitr „Dzimek” Markiewicz – puzon, Robert Murakowski – trąbka, Marek „Słoma” Słomiński – banjo, śpiew, Robert „Kajak” Kuduk – kontrabas, śpiew, Michał Pijewski – klarnet, piano, śpiew.

Doświadczenie jazzowo muzyczne wyżej wymienionego składu wraz z wieloma programami, które posiadają w swoim portfolio (program o Nowym Orleanie Dixieland, program poświęcony Louisowi Armstrongowi, program z polskimi szlagierami z okresu międzywojennego i PRLu) gwarantuje dobrą zabawę i odbiór dzięki nowej formule zespołu.

Na zakończenie 64. Siedleckich Zaduszek Jazzowych wystąpi zespół Walk Away! Walk Away to zespół legenda, jedyna polska formacja jazzu nowoczesnego, która przez ponad trzy dekady obecna jest na polskiej scenie muzycznej. Szybko zdobyli ogromną popularność i objechali pół świata. Współpracowali z najlepszymi – od Urszuli Dudziak po Mike'a Sterna i Billa Evansa, nagrali kilkanaście albumów, a wankiecie Jazz Top 2015 zespół Walk Away został uznany za najlepszy w Polsce zespół elektryczny.

Zespół powstał w 1985 z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. Tego samego rokuWalk Away zagrałpodczas Jazz Jamboree'85 a w dorocznej ankiecieJazz Forum zdobył tytułNowej Nadziei. Takie rekomendacje przyniosły zespołowi intensywne trasy koncertowe w Polsce i na świecie. Walk Away nagrał swą pierwszą płytę „Penelopa", podjął współpracę z wokalistkami: Lorą Szafran i Urszulą Dudziak (z którą nagrał koncertową płytę „Magic Lady" oraz odbył trasę koncertową po całej Europie). Współpraca z Urszulą Dudziak trwa ponad dwie dekady, ale Walk Away koncertował także z Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem. Ważnym epizodem w historii zespołubył udział, jako suport, w trasie koncertowej Milesa Davisa w Niemczech w 1990 roku. W 1994 roku Walk Away, w dziesiątą rocznicę powstania zespołu, przygotował sesję i album „F/X" z udziałem wybitnych muzyków (Mike Stern, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Urszula Dudziak). Album „F/X" był nominowany do tytułu albumu jazzowego Fryderyki 1995.

W 2020 roku, z okazji 35-lecia działalności artystycznej zespołu, zrealizowano płytę „Flower Power” stanowiącą doskonałą kwintesencję jazzu Walk Away. Zasadniczy skład zespołu (Adam Wendt, Krzysztof Zawadzki, Bernard Maseli) wzbogacono nie tylko współpracującym z grupą od lat basistą Tomaszem Grabowym, ale także, jak to już bywało w projektach Walk Away, zaproszonymi gościnnie muzykami (Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych oraz gitarzysta Grzegorz Skawiński). Sesja oraz kompozycje przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu nawiązują do klasycznego brzmieniaWalk Away. Autorem tytułowego „Flower Power" oraz „Master Faster" jest Adam Wendt. Twórcą kompozycji „Oleon" i „Wall Walk" jest Tomasz Grabowy, natomiast „Stop Don't Talk", „Mr Why" oraz „Nature is Leaving" skomponował Bernard Maseli. Doskonałe brzmienie, profesjonalne wykonanie oraz nastrój doskonałej, wspólnej zabawy to atrybuty jubileuszowego albumu oraz stabilności artystycznej kultowego zespołu.

Podczas 64. Siedleckich Zaduszek Jazzowych zespół Walk Away wystąpi w składzie: Krzysztof Zawadzki – perkusja, leader, Adam Wendt – saksofon, Tomasz Grabowy – bas, Robert Jarmużek – keybord.

Sponsorzy 64. Siedleckich Zaduszek Jazzowych:

Arche Hotel Siedlce, Kozak Druk, Drosed S.A., Auto Podlasie Siedlce, Siedlecki Browar Restauracyjny Brofaktura

Patronat medialny:

Jazz Forum, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Tuba Siedlec